Editörler

Gökhan Bulut
Suderin Murat
Uğur Okçu
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
Mustafa Demirbaş, Özgeçmiş

Sanatçı, 1964 yılında Ankara’da doğdu. Fotoğrafa ve güzel sanatlara olan ilgisi ilkokul yıllarında başladı. Asıl mesleği olan reklamcılık konusunda uzun bir süre çalıştı. Kalem fırça konuısunda sanatkar ve nakkaştır. Bir süre de amatörce yağlı boya resim çalışmaları yaptı.

Sanatçı için fotoğraf önceleri gezi fotoğrafı niteliği taşırken, zamanla ilgisi daha ciddi çalışmalara yöneldi. 1986 senesinden bu yana, fotoğrafta hep belgesel tarz çalışmalar ilgisini çekti ve bu alanda fotoğraflar üretmeye başladı.

Kastamonu ve ilçelerine sıkça yaptığı fotoğraf ağırlıklı gezi ve gözlemlerde bu bölgelere ait yerel yaşamdan geleneksel mesleklere kadar birçok alanda bazı değerlerin yitip gitmeye başladığını fark etti. Bu yaşama özgü değerlerin her geçen yıl değişip kaybolması, bu alanda fotoğraf üretmek ve belgelemek adına sanatçıyı sorumlu hissettirdi. Bu konularda beş ana proje olarak tasarladığı fotoğraf çalışmalarının sergi ve kitabı üzerinde çalıştı. İlk projesi olan “Kastamonu’da Kaybolan Değerlerimiz“ konulu fotoğraf ve kitap çalışması 8 yıl sürdü ve bu projesini 15 Temmuz 2008’de başarıyla tamamladı.

Projesinin ilk fotoğraf sergisini 23 Ağustos 2008’de Kastamonu’da ve aynı projenin ikinci fotoğraf sergisini de 10-11-12 Ekim 2008’de 9. Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Safranbolu’da açtı. Halen belgesel anlamda bu bölgelerde araştırma ve fotoğraflama çalışmalarını sürdürmektedir.

Sanatçı, Kastamonu / Tosya ilçesinin genel kültürü, doğası ve tarihi konaklarını bir bütün olarak kapsayan kitabı için 2009 Nisan ayında başladığı ve bir yıl süren fotoğraflama projesini tamamlamıştır. 12-17 Mart 2010 tarihlerinde başkent Ankara’daki Kastamonu etkinliklerinde ve daha sonra da 04-08 Ağustos 2010 tarihlerinde Tosya’daki 13. Tosya Pirinç ve Kültür Festivali’nde bu çalışmalarından oluşan fotoğraf sergisini açmıştır.

Doğa fotoğrafçılığı ile de 12 yıldır ilgilenen Demirbaş, Afsad’da (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) 2001 yılından başlayarak 7 yılı aşkın süre doğa fotoğrafı atölyelerinde çalışmalar yaptı. Doğa fotoğrafı konusunda, Afsad doğa gurubu ile yurt içinde birçok ilde çok sayıda karma fotoğraf sergisine katıldı. Ankara’da 7 kez kişisel fotoğraf sergisi açtı, özel ve kamu kuruluşlarının fotoğraf projelerinde aktif olarak yer aldı, kendi üstlendiği fotoğraf projelerini başarıyla tamamladı. Belgesel ve doğa konulu slayt sunumları gerçekleştirdi. Halen fotoğraf projesi çalışmalarına ve fotoğraf eğitmenliği görevine devam etmektedir.

Bir kültür ve sanat dergisinde bir süre fotoğraf editörlüğü yaptı. Bir gezi ve kültür dergisinde yazı yazdı ve fotoğraf çekimleri yaptı. Fotoğrafları uluslararası sergilerde sergilendi, dergi ve kataloglarda, bazı yayınlarda ve takvimlerde yayınlandı. Çok sayıda uluslararası ve yurt içi fotoğraf yarışmalarında ödüller ve sergilemeler aldı. Halen Afsad üyesidir. Profesyonel olarak tanıtım ve proje fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Mustafa DEMİRBAŞ
Tanıtım ve Belgesel Fotoğrafçısı

+90 531 634 07 17 –
+90 532 231 65 63
+90 312 353 75 29
mustafademirbas64@gmail.com
mustafademirbas64@hotmail.com
Doğantepe Mah. 2. Cad. 1359/1 Sok. No: 16 06360 Siteler / ANKARA
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa