Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
AFSAD 7. Fotoğraf Sempozyumu “Belgesel Fotoğraf Buluşması”
Haber


Derneğimiz AFSAD tarafından düzenlenen ve 2-3-4 Mayıs 2008 tarihlerinde yapılan 7. Fotoğraf Sempozyumu “Belgesel Fotoğraf Buluşması” sona erdi.

Öncelikle AFSAD Yönetim Kurulu ve Sempozyum Düzenleme Kurulu olarak, çağrımızı yanıtsız bırakmayan tüm konuklarımıza ve AFSAD’lılara teşekkür ederiz.

Sempozyum kitabı için çalışmalar devam etmekte. Bant çözümlemelerine başladık. Sunumlar, fotoğraflar ve belgeler toplanıyor. Sonbaharda kitabımız basılmış olacak. Sempozyumun yapılmasına karar verildiği günden beri yapılan tüm toplantı tutanakları, belgeler, fotoğraflar, video çekimleri, ses kayıtları düzenli bir biçimde arşivlendi ve elektronik ortama aktarıldı. Tüm bu dokumanlar, isteyen üyelerimizin kullanımına da sunulacak.

Derneğimizin geleneklerine bağlı kalınarak başarıyla tamamlanan sempozyuma, 55 çağrılı konuğun yanı sıra, çok sayıda konuk da katıldı. AFSAD’ın sempozyum çağrısına Zonguldak, İzmit, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Kayseri’den yanıt geldi. Konuklar, üç gün boyunca büyük bir titizlikle tartışmaları dinlediler, gösteri ve sergileri izlediler. Elli yıldır usanmadan fotoğraf çekip biriktiren fotoğrafçıların heyecanı ile fotoğrafın yarınına hazırlanan fotoğrafçıların heyecanı sempozyuma damgasını vurdu.

Tepkilerini ‘Dört yılda okullarda öğrenemediğimizi üç günde burada öğrendik’ ya da ‘Sorularımın yanıtını aldım şimdi ne yapmam gerektiğini biliyorum’ biçiminde ifade ettiler.

Sempozyum ulusal basında da ilgi gördü, televizyon ve gazetelerde geniş yer aldı. Sempozyum süresince yaklaşık bin beş yüz kişinin etkinlikleri büyük ilgiyle izlemesi, sempozyumun başarısının göstergesidir. Bu başarı, AFSAD’ın otuz yıllık başarılı ve istikrarlı çizgisine duyulan güvenin, AFSAD Yönetim Kurulu’nun sempozyumu gerçekleştirme iradesinin, Sempozyum Yürütme Kurulu’nun durup dinlemeden özveriyle çalışmasının ve soruların doğru zamanda sorulmasının ürünüdür.

Sempozyum çalışmasına katılan arkadaşların AFSAD’ın geleceği bakımından önemli birikimler edindiğini belirtmek gerek. Bu süreçten dersler de çıkardık. Dostlarımızın yaratıcı ve üretken eleştirileri, bize güven ve daha iyisini yapma gücünü verdi. Hiç kuşkusuz; bu süreçte eksikliklerimiz ve kusurlarımız da olmuştur. Başarılarımız kadar zaaflarımızdan da öğreneceğiz.

AFSAD gemisi güvenli sulardadır ve mürettebatı yeni serüvenlere çıkacak kadar güçlü ve donanımlıdır. Rüştsüz eleştirilere sadece tebessüm ediyoruz. AFSAD bir kez daha fotoğraf adına buz kıran rolünü oynamış ve yolu açmıştır. Geçmişini yok saymadan, farklılıklarını göz ardı etmeden.

Sempozyumun bize yüklediği sorumluluk henüz bitmemiştir. Sempozyumun sonuçlarını, ülke genelindeki fotoğrafçılarla paylaşarak kendimizi hayatla ve dostlarımızla eşitlemek istiyoruz. Bu amaçla sempozyumun belgesel çalışmasını da başlatmış bulunmaktayız. Bugün olduğu gibi yarın da AFSAD, ayrıcalığı olan vefa duygusunu asla unutmayacaktır.

Biliyoruz ki, yaptığımız her şey hayatımıza dahildir...

Sempozyum Yürütme Kurulu Adına
Mehmet Özer
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa