Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Hatıra-i Uhuvvet : Portre Fotoğrafların Cazibesi 1846 - 1950
Bahattin Öztuncay

Portre fotoğrafların dayanılmaz cazibeleri bu kâğıttan kayıtların insanın dış görünüşünün ve iç dünyasının tam kesişim noktasında bulunmalarından kaynaklanır. Gerek politika, gerek sanat ve gerekse bilim dünyasında iz bırakmış kişiler üzerine asırlardır yazılan ve basılan sayfalar dolusu biyografiler, bu kişilerin portreleri eşliğinde çok daha okunabilir ve dikkat çekici hâle gelirler. Bu kitapta kullanılan fotoğrafların önemli bir bölümü sahiplerinin imza ve ithaflarını taşıyor. Geçmişten günümüze kalan iki boyutlu ve kağıttan kayıtlara canlılık katan bu türden ilaveler, onlara âdeta sonsuza dek yaşatacak bir ruh kazandırmaktadır. El yazılarının da sahiplerinin düşünce ve ruh dünyalarını büyük ölçüde yansıtan kayıtlar olmaları gerçeğinden yola çıkarak, imzalı ve ithaflı fotoğrafların akıp giden yaşamlardan geriye kalan en anlamlı hatıralar olduklarını belirtmek hiç de abartılı olmayacaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının en önemli sayılacak bir döneminden, 1917-1927 yılları arasından, kalan imzalı ve ithaflı portreleri; Ankara zindanı avlusundaki Nazım Hikmet; henüz 31 yasında yasama veda eden Muhiddin Sebati; kederli yüz ifadesiyle Tevfik Fikret; masumiyetin simgesi Dürrüşehvar Sultan; sefahat dolu yaşama düşkünlüğü vurgulanmak istenen Halil Şerif Paşa; tahttan indirilmiş sabık Sultan Abdülaziz; esir düştükten sonra kılıcı iade edilmiş Gazi Osman Paşa; Rus işgalinden İstanbul'u kurtarmaya çalışan nefer kıyafetinde Osman Hamdi Bey; fesiyle poz veren Fausto Zonaro; otoportreleriyle fotoğrafçılar James Robertson, Francis Frith, Vasilaki Kargopulo, Viçen Abdullah ve Boğos Tarkulyan; halifelik makamına seçilmiş Abdülmecid Efendi; kırmızı pastel kalemle yazılmış göz alıcı ithafıyla Muhsin Ertuğrul; tüm cazibesiyle genç Bedia Muvahhit; fırtınalı ruh dünyasında çırpınan delikanlı Fikret Mualla; kalıplaşmış toplumsal değerleri sadece bir "hiç" olarak gören Neyzen Tevfik ve yine bu kitapta kullanılan ve toplam sayıları 180'i geçen diğer çarpıcı örnekler, portre fotoğrafların sanatsal ve belgesel açıdan önemlerini ortaya koymaktadırlar.

AYGAZ yayınları 4/2005
Isbn: 975983720X 359 sayfa , Ciltli , Geniş ebat Dil: Türkçe
Ziyaretçi Sayısı:1000344
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram