Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Fotoğraflar Yorumlar

İnternet'te açık ve özgür bir interaktif fotoğraf ortamı oluşturma fikrinden hareketle, Temmuz 2001 tarihinde fotografim.com yayına başladı.

Başlangıçta yalnızca güncel fotoğraf haberlerinin, teknik ve kuramsal eleştirilerin ve fotoğrafların yayımlanması hedeflenirken, siteyi ziyaret eden ve kullanmaya başlayanların hızla artması ve çok sayıda kişinin fotoğraflarını paylaşabilme ve yorum alabilme ihtiyaçlarını sezinlememiz, sitenin kapsamının genişletilmesine sebep oldu.

Bu kitapta ise fotografim.com'da yapılan duyuru sonucu, sahipleri tarafından yayımlanmasına izin verilen tüm fotoğraflar ve yorumlar yer aldı. fotografim.com'un editörleri izin verilen tüm fotoğraflar ve yorumları gözden geçirerek, kendi benimsedikleri yönteme göre fotoğrafların listesini oluşturdu.

Editörler seçimlerini yaparken salt fotoğrafik estetiği kriter almadılar. Amaç, Ekim 2002-Kasım 2003 tarihleri arasında e-galerim'de yer almış en güzel fotoğrafları yayınlamak değildi. Yorumların zenginliği ile beraber öğretici yanı olabilecek örneklerin seçilmesine çalışıldı. Böylece editörlerin ortak tercihlerini sıralayan bir liste ortaya çıktı ve bu listeden 80 fotoğraf ve onlara ait yorumlar kitapta yer aldı.

Sonuçta, dünyada çok az örneği olabilecek bir uygulamayla, sanal ortamdaki sözler ve görüntüler kitaplaştırıldı. Bu da, sanal ortamın (e-kitaplar dahil) kitapları ikame edip edemeyeceği konusundaki tartışmalara yeni bir boyut getiriyor.

HOMER yayınları 9/2004
Isbn: 9758293583 116 sayfa Dil: Türkçe
Ziyaretçi Sayısı:1000448
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram