Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Fotoğrafçı Olmak Üzerine Pratik Bir Rehber
David Hurn-Bill Jay Çevirmen: AYŞEGÜL YURDAÇALIŞ

Bill Jay: Bazı tanımları tartışırken, fotoğrafçılığın temel özelliğinin birşeyin neye benzediğini göstermek olduğuna dikkat çekmiştin. Bunun önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum, çünkü bir çok fotoğrafçı bu alanın büyüsüne kapılmış olduğu halde, neyin fotoğrafını çekeceğine dair fikir sahibi değil.

David Hurn: Bu doğru. Temel nokta vurgulamaya değer: Sadece fotoğrafçılıkla ilgilendiğin için fotoğrafço olamazsın.

Bill Jay: Ne demek istiyorsun?

David Hurn: Birçok insan fotoğrafçılığın çeşitli alanlarıyla farklı nedenlerle ilgilenir. Moda dünyasının pırıltılı görünen hayatları ilginç gelebilir, savaş fotoğrafçısı olmak ya da hayranlık duydukları güzel, işlevsel fotoğraf makinelerini kullanmak isteyebilirler, karanlık odanın sır dolu merasimiyle ya da benzer fotoğraf çektiklerinde özdeşleştikleri bir kişilikte -o her kimse- ilgilenebilirler. Ancak bu bilgiler kişisel olarak ne kadar keyif verirse versin, fotoğrafçı olmak asla yeterli değildir. Bunun nedeni fotoğrafçılığın bir tutkuyu ifade etmek, başka bir şeye aktarmak için sadece bir araç olmasıdır. O bir sonuç değildir. Bu bir arabayı; statüye uygun düştüğü için, seks hayatınızı iyileştireceği için, yeni döşemesinin kokusu için, mühendislik tasarımının güzelliğine kapıldığımız için vb. almaya benzetilebilir. Ancak o, sizi gerçekte bir yere götürmüyorsa tamamen yararsızdır.

FV yayınları 8/2004
Isbn: 9759269929 181 sayfa Dil: Türkçe
Ziyaretçi Sayısı:1000504
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram