Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 20    SERGİ SALONU    Ergosum
Ergosum ZİÇEV Fotoğraf Atölyesi

ZİÇEV Fotoğraf Atölyesi

Onlarla ilk kez karşılaşmam sonrası yaşadığım tarifsiz hüzün ve duygu yoğunluğu, yerini onlar için bir şeyler yapabilmeye terkettiğinde ortaya çıktı bir fotoğraf atölyesi kurma ve fotoğrafı öğretip onları bu sihirli dünyaya sokma fikri...

Fikir, Fotoritim dergisindeki arkadaşlarımın da desteği ile bir sosyal proje haline dönüştü. Gerek dergide gerekse fotoğraf yükleme sitelerinde açtığımız kampanyalara verilen destek ile 18 kişilik atölyemize 4 fotoğraf makinesi alarak çalışmalarımıza başladık. Çocukların eğitiminde gönüllü görev alan FOTOPROJE grubu ve fotoğraf eğitmenleri Mehmet Oğuz, Suderin Murat ve Ayşe Saray’ın desteği ile 6 aylık temel fotoğraf eğitimi ve çekim gezilerinin ardından ilk sergimizi 2007 yılında 16-24 Haziran tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen “Kale Şenlikleri” kapsamında açtık. Yoğun ilgi gören sergimiz sonrası çocukların çektiği fotoğrafların satışından elde edilen gelir ile 5 fotoğraf makinesi ve 14 hafıza kartı satın aldık. Teknik sıkıntılarımızı azaltıp her iki çocuğa bir makine, her bir çocuğa hafıza kartı temin ederek fotoğrafa daha çok zaman ayırmalarını sağladık.

Atölye, ikinci sergisini yine Ankara’da, 2007 yılında 5-7 Aralık tarihleri arasında, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin desteği ile Medya Sanat Galerisi’nde açtı. Sergi sonrası izlenimlerimiz yine çok mutlandırıcıydı. Fotoğrafın, çocukların gelişimine olumlu etkisi ve onların hem zihinsel hem de bireysel gelişimine katkısı gözle görülür hale gelmişti.

Bu enerji ve moral ile, Ege Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu (EFOT) eğitmenlerinden Gülşah Şütlüoğlü, Tuğba Ülger ve Çağdaş Kürkçü’nün desteği ile ZİÇEV’in İzmir’deki okulunda bir atölye daha açtık. Çocuklara temel eğitim verildi ama makine ve ekipman eksikliği yüzünden fotoğraf çekimleri henüz gerçekleştirilemedi.

Atölye, KASK 12.nci Kocaeli Fotoğraf Günleri kapsamında, 21 Nisan 2008 tarihinde fotoğraflarını Kocaelili fotoğrafseverlere sundu. KASK 12.nci Kocaeli Fotoğraf Günlerine destek ve katılım için verilen teşekkür plaketi, TFSF Yarışmalar Sorumlusu Serdar AKYAY tarafından, ZİÇEV Fotoğraf Atölyesinin 23-27 Nisan tarihleri arasında Mersin Mut’da düzenlenen DASK DOĞAY “Doğada Görüntü Avcılığı” yarışmasına katılan 4 fotoğrafçısına ufak bir tören ile verildi. Atölye fotoğrafçıları, Mut’da DASK DOĞAY etkinliği çerçevesinde bir sunum yaparak herkesin beğenisini kazandı.

Atölye çalışması, 12 Mayıs 2008 tarihinde ÇOMÜ (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi) Engelliler Koordinasyon Birimi sorumlusu Didem GÜRDOĞAN ve ÇOMÜ Fotoğraf Bölümü eğitim sorumlusu Aykan ÖZENER’in katkılarıyla Çanakkale’de sunuldu ve büyük ilgi topladı.

Kurulduğunda Vakıf bünyesindeki çeşitli sınıflarda eğitim yapan çocuklarımızın 29 Mayıs 2008 tarihinden beri bir atölyeleri var. Duvarlarını kendi fotoğrafları süslüyor.

Bu yıl 5 – 8 Haziran tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Ankara Kalesi şenliklerinde, Kınacızade Konağı’nda atölye çocuklarının çektiği fotoğraflar satışa sunuldu. Elde edilen gelirin ancak masrafları karşılıyor olması bizi çok düşündürdü. İnsanların duyarsızlık ve ilgisizliğine mi yanmalı, organizasyon bozukluğuna mı, bilemedik!

14 Haziran 2008 tarihinde Mersin’de MFD’nin (Mersin Fotoğraf Derneği) desteği ile bir sunum ve sergi  daha gerçekleştirildi. Valilik ve MFD’nin desteği ile yakın gelecekte benzeri birer atölyenin, Vakfın Tarsus ve Mersin’deki şubelerinde açılması için gerekli işlemlerin yapılmasına başlandı. Bu amaçla MFD’den Doç. Dr. Baybars Sağlamtimur, Ankara’dan vakıf yetkilileri, Genel Müdür Uzm. Psk. Tomris Miser ve okul müdürü Meryem Şahin tarafından Tarsus’daki okul ziyaret edildi, sergi açılışına gelen ve kurulacak atölyelerin öğrencileri olacak yeni fotoğraf canavarları ile tanışıldı.

Uzun vadede hedefimiz; vakfın 14 şehirdeki tüm okullarında ve benzer eğitim veren eğitim kuruluşlarında fotoğrafın tıpkı resim, müzik, dans, spor gibi bir ders haline getirilmesini ve tüm özel eğitime tabi çocukların fotoğrafın sihirli dünyası ile tanışmasını sağlamaktır.

Kısa ve orta vadede hedefimiz ise; sunum ve sergimizi mümkün olduğu kadar çok dernek ve mekanda sergilemektir. Ali Rıza Akalın’ın Ankara Kalesi şenliklerinde yapılan ilk sergimizi gezerken söylediği gibi, ufkumuzu geniş tutarak İstanbul Modern’i hedeflerimizden birisi yapmak. Bu amaç için iki kez girişimde bulunduk ancak sekreter engelinden dolayı müze yetkililerine ulaşılamadı ya da onların asıl görevi bu!

Atölyenin internet sitesinin olmaması, atölyeye dair bilgilerin ve fotoğrafların derli toplu olarak bir adres altında sunulmasına engel olmakta. Fotoğrafların internet üzerinden satışının yapılması hayaliminin gerçekleşebilmesi için öncelikle bir siteye ihtiyaç duyulmakta. Bir diğer hayal de, bu fotoğrafların yer aldığı bir katalog çıkarabilmek.

Vakfa ve çalışmalarına dair bilgi vermek gerekirse:

1982 yılında kurulan ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı) Türkiye'de zihinsel yetersiz çocukların eğitimlerini ve gelecek güvencelerini karşılayabilmek için kurulmuş ve bunun için çaba göstermektedir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki, katkı ve desteğin bir çoğu gönüllülere ve yardımseverlere kalmış durumdadır! Çok zorlu ve pahalı olan zihinsel yetersizlerin eğitimi için devletin katkısının yeterli olmadığı da bir gerçektir. Gönül üyeliği ve bağışlar, ayakta durabilmeleri için olmazsa olmaz şarttır.

Vakıf, Ankara Gölbaşı’ndaki genel merkezin yanı sıra, Adana, Antalya, Bolu, Elazığ, İskenderun, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Niksar, Samsun, Tarsus ve Tekirdağ’daki on beş şubesinde iki bine yakın zihinsel yetersize eğitim hizmeti vermekte.
Onları izlemeniz, maddi veya manevi imkanlarınız dahilinde destek olmanız ve destekle(t)meniz dileği ile...

Faika Berat Pehlivan

Dernek İletişim Bilgileri :

ZİÇEV

Vilayetler Evi Karşısı, Gülermak Fabrikası Yanı, PK.29\Gölbaşı – Ankara

WEB : http://www.zicev.org.tr/etkinlikler:fotolar:merkez
Ahmet Kalyon

Ahmet Kalyon

Ahmet Yasin Sarı

Ahmet Yasin Sarı

Bartu Güven

Bartu Güven

Bedriye Çetinkaya

Bedriye Çetinkaya


Boray Aynacıoğlu


Damla Kocaman

Damla Kocaman

Duygu Yiğit

Duygu Yiğit

Emre Özgenç

Emre Özgenç

Erkan Ezer

Erkan Ezer

Hazal Sütçü

Hazal Sütçü

İbrahim Ünlü

İbrahim Ünlü

İlhan Kutluca

İlhan Kutluca


Pelin Kayan


Serhan Yıldırır

Serhan Yıldırır

Sevinç Güney

Sevinç Güney

Sediye Çolak

Sediye Çolak


Şule Yıldırım


Tuncay Şenyürek

Tuncay Şenyürek

Yasemin Şenyürek

Yasemin ŞenyürekZiyaretçi Sayısı:1000507
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram