Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Suyunu Çıkaranlar, Kaldığı Yerden Devam... Suderin Murat
Suyunu Çıkaranlar

SUDERİN MURAT / Özgeçmiş


Ankara doğumlu Suderin Murat, Hacettepe Üniversitesi’nde İngiliz Dil Bilimi, Ankara Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Amerika Birleşik Devletleri Michigan’da Marketing eğitimi görmüştür. Uzun yıllar çeşitli şirketler adına anahtar teslimi otel ve hastaneler için tefrişat projeleri genel koordinatörü olarak çalışmış olup, şu anda bir şirkette ihracat müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Fotoğrafla yıllardır ilgilenmekte olup, Afsad eğitimlerinden sonra üretimlerini paylaşmaya başlamıştır.

Organize ettiği pek çok sosyal proje dolayısı ile  "Sanat ve Hoşgörü" temasında çeşitli konferanslar ve toplantılara katılmak, deneyimlerini uluslararası düzeyde paylaşmak için 2008 Eylül ayında ABD hükümeti tarafından Türkiye’den ismen davet edilmiştir.
Etkinlikler;

 1. İlk karma sergisi Haziran 2004’de "Afsad" bünyesinde mezuniyet sergisidir.
 2. Üç arkadaşıyla birlikte yeraltında zorlu çalışmalar sonucu ortaya çıkan "Siz Yeryüzündeyken" isimli maden ve madencileri konu alan grup sergisi Ekim 2004 de Genel Maden İş Sendikası desteğiyle Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılmıştır.
 3. Afsad Kurgu Atölyesi ile birlikte kurgu fotoğraflardan oluşan "Sentax" isimli fotoğraf sergisine katılmıştır.
 4. Tsunami Mağdurları yararına Armada'da yapılan sergi ve satış organizasyonunda, onbeş fotoğraf bağışıyla sergide yer almıştır.
 5. Savaşın anlamsızlığı üzerine Ankara’da açılan "Savaşa Hayır" sokak sergisinde organizasyon çalışmaları ve protest fotoğrafları ile yer almıştır.
 6. IFSAK 2005 Yılın Fotoğrafçısı Ödülünü almıştır: (111 Kadın Fotoğrafçı ile Kadınlar için Kadınlar Tarafından Hareketinde)
 7. Mart 2005’de "Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla yapılan etkinliklere; Çankaya Belediyesi davetlisi olarak Çağdaş Sanatlar Merkezinde ve ASMMO davetlisi olarak da kurumun galerisinde aynı gün başlayan "Kadın" konulu sergileriyle katılmıştır.
 8. Bilkent Üniversitesi'nin Elmalı/Hacımusalar 2005 Arkeolojik Kazısında fotoğrafçı olarak görev yapmıştır.
 9. AB'nin 2006’da "AB Sizi Dinliyor" projesi, Denizli ayağında gönüllü fotoğrafçı olarak çalışmıştır.
 10. Kamera arkası yaşamına farklı bir dünyadan renk katmak amaçlı çeşitli müzik ve plastik sanatlar ile ilgilenen sanatçıların katalog/cd/web sayfası içerik fotoğrafları çekimleri yapmaktadır.
 11. Afsad Soyut Fotoğraf Atölyesi ile İstanbul Mimar Sinan ve Maltepe Üniversitelerinde açtıkları grup sergisi ile ilgili sanat eleştirmenlerinden övgüler almıştır.
 12. Türkiyeli Kadın Fotoğrafçıların tüm dünyadan bir araya gelerek internet ortamında oluşturduğu "Kadınlar İçin" grubunun kurucularından olup, gerçek yaşamda ortaya çıktıklarında tamamen gönüllülük esasıyla gerçekleştirdikleri fotoğraf sergi ve satış organizasyonlarında fotoğraf bağışları ve etkinliklerin düzenlenmesinde yer almıştır. "ankaradakikadinfotografcilar" ve "FotoProje"  yahoogroup'u kurmuş olup, bu sayede yapılan etkinliklerin üye sayısını genişletmeyi ve küresel düşündüğü projelerinde kadın ve erkek gönüllüleri bir araya getirerek çeşitli kurum ve kuruluşlar ile etkin çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.
 13. Avrupa Birliği’nce desteklenen 2006 "Ev Eksenli Çalışan Kadınların Ekonomik Hayattaki Şanslarını Artırma" projesinde yine gönüllü olarak Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı yararına AFSAD adına fotoğraflama çalışmalarını organize etmiş ve fiilen fotoğraflama işinde de görev almıştır.
 14.  Kurucusu olduğu FotoProje kapsamında, zihinsel engelli çocuklara, bir grup arkadaşı ile gönüllü eğitmenlik yaparak, atölye çalışmalarının haziran 2007 "Ankara Kale Festivalinde" sergi ve projeksiyon gösterisine dönüşmesiyle, yaşama karışmak anlamında engellerin her zaman aşılabilecegini göstermişlerdir.
 15. Türk-İş Kadın İşçiler Bürosunun talebi üzerine 2007’de Türkiye’nin pek çok bölgesini dolaşarak Kurum'a arşiv çalışması yapmış ve plaket ile ödüllendirilmiştir. Fotoğraflar Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenmiştir.
 16. Aile içi şiddete karşı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Ankara milletvekili  Gülsün Bilgehan'ın başkanlığında yapılan etkinliğe, yine FotoProje ekibiyle tam destek vermiştir.

Türkiye’deki en eski ve saygın fotoğraf derneklerinden biri olan AFSAD üyesi Suderin Murat'ın çeşitli dergilerde yer almış yazı ve fotoğrafları vardır.

www.suderin.comZiyaretçi Sayısı:1000752
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram