Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Kadınlar İçin Kadınlar Tarafından

Dört  yıl evvel elektronik posta kutularına gönderdiğimiz bir toplumsal duyarlılık çağrısına kayıtsız kalmayan dostlarımızla, çığ gibi büyüyen bu sanal platformu gerçek hayatta faydaya dönüştürerek, sanatın  kırıp dökmeden şiddete karşı neler yapabildiğini kanıtladık.

Bu süre içerisinde tepkimizi ve etkinliklerimizi ortak bir isim altında topladık: “Kadınlar İçin KadınlarTarafından” Bir haberleşme ağı kurduk ve web sitesi oluşturduk.

Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin iki temel amacı vardı:

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve kadın kuruluşlarına maddi destek sağlamak.

Sanal platformumuz oluştuğunda amatör, profesyonel 111 kadın fotoğrafçı idik. Son açık arttırmamıza doğru 400 fotoğrafçıya ulaştık. Ülkemizde şiddetin her türüne, özellikle kadına yönelik şiddet konusunda sergilenen aymazlık bizi yıldırmadı. Uluslararası kuruluşlar, elçilikler, yürekli iş adamları, kadınları ve gönüllü fotoğrafçıların desteği ile, şiddet mağduru kadınlara destek veren ve maddi manevi zorluklar yaşayan kadın kuruluşlarına, çeşitli illerde ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz sergilerin gelirleri ile maddi, söz konusu kurumlara medyanın dikkatini çekerek manevi destek vermiş olmaktan mutluyuz.

Hemen her konuda sponsorlarımız oldu. Paraya elimizi sürmedik, ne aldık ne verdik.

Fotoğraflarımızı sattık, ama ücretleri biz tahsil etmedik. Hiçbir zaman ne bir dernek çatımız, ne de bir banka hesabımız oldu. Ha, pardon, bir banka hesabımız oldu. Rwandalı genç bir kızın, Marie'nin, üniversite masraflarını 2,5 sene boyunca karşılayabilmek için bir havuz hesap oluşturduk. Tam 2,5 sene boyunca okumak için bizden baska bir umudu olmayan, soy kırımdan sağ kurtulan bir genç kıza burs sağladık. Bu paraları kendi aramızda toplayıp Rwanda' ya gönderdik. Çok büyük meblağlar değildi bunlar. Her 6 ayda bir, önce 111, sonra 200 sonra 300 kadın aramızda toplam 600 dolar toplayıp gönderiyorduk. Marie okudu, okuyor, okuyacak. Mezun olmasına 1,5 sene var ve biz ona yolun sonuna kadar yanında olma sözü verdik. Kim bilir belki, mezuniyetini Rwanda' da kutlarız.

Bu projeye ilk olarak, 17 Mayıs 2005'de bağışlanan fotoğrafların düzenlediğimiz müzayede satılması ile işe başladık. Satışlardan elde edilen gelir, Mersin Bağımsız Kadın Dayanışma Derneği'ne önemli bir maddi destek sağladı. Daha sonra fotoğraflarımız Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde sergilendi. Böylece hem şiddete karşı sesimizi duyurmaya hem de gelir toplamaya devam ettik. Kasım 2005'te, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun kadına yönelik şiddete karşı düzenlediği bir etkinlikte biz de fotoğraflarımızla yer aldık.

Tüm bu çalışmalarımız sonucunda İFSAK Sinema ve Fotoğraf Derneği, grubumuzu 2005 yılında “Yılın Fotoğraf Ödülü”ne layık gördü.

Sadece Türkiye'den değil, Japonya'dan Amerika'ya kadar dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Türk kadın fotoğrafçılar bu projeye destek verdiler.

Projemizin ikinci senesinde Urfa Yaşam Evi'ne, üçüncü senesinde ise Bursa Kadın Dayanışma Kooperatifi’ne destek verdik. Son senemizde ise hedefimiz son bir açık artırma ile üç sene boyunca yanlarında yer aldığımız organizasyonlara son maddi desteğimizi vermek.

Projemize fotoğraflarıyla destek vermek isteyen her kadın fotoğrafçıya kapımız açıktı. Her şeyden önce kadınları şiddete karşı güçlendirmek için bir araya geldik ve kendini farklı şekillerde ifade eden, farklı yaşam biçimlerine sahip bir grup olmanın bizi de güçlendirdiğine inanıyoruz.

Apolitik, bağımsız, özgür ve kadınlar için bir duruştu bu. Yardım edeceğimiz organizasyonları da bu yönde seçtik. Üç sene boyunca kadınlar adına kendi bölgelerinde önemli, gerekli, faydalı ve ciddi organizasyonları seçmek için uğraştık. Başardığımıza inanıyoruz..

“Kadınlar İçin Kadınlar Tarafından” grubunun 4 senelik emeğini 25 Mayıs 2008’de The Hall'da yapılan son bir etkinlikle kutladık ve projemizi sonlandırdık.

Fotoğraf satışından elde edilen gelirlerin aktarıldığı kadın kuruluşları bizleri hayal kırıklığına uğratmadı. Satılan fotoğraflar, Mersin'de sırtlarındaki giysileri dışında bir şeyleri olmayan, aile içi şiddetten, töreden, namus cinayetlerinden kaçıp Mersin Bağımsız Kadın Dayanışma Derneği’nin kapısını çalanlara umut oldu. Yine bu fotoğraflar, Urfa'da Urfa'lı kadınlara okuma yazma kursları, Harran Üniversitesi ile ortak bir İSOT projesine dönüştü. Urfa Yaşam Evi töre cinayetlerinden kaçan kızlara sığınak, kaçamayanlar için de cansız bedenlerine sahip çıkan, en azından cenazelerini kaldıran dostlar oldu. Evet, hepsini kurtaramadık. Aslında şiddete maruz kalan kadınlardan çoğunu sağ kurtaramıyoruz.. Ama en azından umudun bittiği yerlere gidip, oradaki kadınlarımıza, “biz buradayız, sizin için varız, ne olur pes etmeyin” diyebildik. Bursa'da Günyüzü Kadın Kooperatifi artık bir dernek çatısı altında toplanabiliyor: Aile içi şiddet davalarında tanıklık edebilecek kadar hakkı sayılır bir dernek...

Bursa, Urfa, Mersin... Fotoğraflarımız Trabzon'da, Zonguldak'ta, Kastamonu'da, Kars'ta, Izmir'de, Diyarbakır'da, Bursa'da, Düzce'de, Urfa'da, Konya'da, Ankara'da, Istanbul'da, Londra'da ve Washington DC'de sayısız etkinlikte sergilendi, satıldı ve bu üç şehrin kadınları için az da olsa umut oldu.

Biz kadın fotoğrafçılar ellerimizi taşın altına koyduğumuz için mutluyuz. Sizlere de bu süreçte yanımızda olduğunuz, bizim aracılığımızla bu organizasyonlara doğrudan destek verdiğiniz için teşekkür borçluyuz. Belki bazılarınız evlerinizin çekmecelerinde Mersin'in, bazılarınız Urfa'nın, bazılarınız Bursa'nın dekontlarını tutuyorsunuz.. Bunun önemi yok. Önemli olan şu; sizlerin sayesinde babası tarafından başına sıkılan tek kurşunla "töre" adına öldürülen Yasemin'in cansız bedenine Urfa Yaşam Evi sahip çıkabiliyor. Ayşe'ler Zeliha'lar peşlerindeki gözleri dönmüş katillerden kaçarak Mersin Bağımsız Kadın Dayanışma Derneği'ne ya da Bursa Günyüzü Kadın Kooperatifi'ne sığınabiliyorlar. Çünkü bir zamanlar kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu kadın kuruluşları artık hayatta ve çalışıyorlar. İşte sırf bu yüzden sizlere teşekkür ediyoruz. İyi ki bizi en başından beri desteklediniz..

Kadınlar İçin Kadınlar Tarafından Projesi adına tüm kadın fotoğrafçılar...
Sergilerimizi gezerek, fotoğraflarımızı satın alarak ya da projelerimize sponsor olarak amacımıza destek veren herkese teşekkür ederiz.

Geleceği, halen yetiştirdiği çocuklar ile kadın yazıyor; onları eğitelim, destek olalım.
Yeni projelerde, yeni umutlara uzanacağımız günler dileği ile.

Suderin Murat.
Fotoğrafçı
Aytül Keskin

Bikem Ekberzade

Berat Pehlivan

Berna Kuleli

Bilgen Kahraman

Canan Odabas

Ebru Asar

Elif İnan

Funda Börtücene

Candan Susoy

Ilgın Eraslan

Fatma Eldeniz

İlknur Okan Erdir

Meltem Agduk

Işın Ergeneman

Nurhayat Varol

Pınar İlkiz

Suderin Murat

Suderin Murat

Yağmur Dolkun

Yosun Denizeri

Zehra Soydan

Nazan Tuna

Nazender Süzer

Silva Bingaz

Suderin Murat
 

Tuba DadandıZiyaretçi Sayısı:1000603
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram