Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Objektifin Öte Yanı Ebru Tekerek-Tekin Ertuğ
PORTRELERİ ÇALIŞIRKEN

Fotoğrafla yaşadıkları toplam zaman, genç bir insanın yaşını ikiye katlayacak kadar uzun olan dört saygın fotograf ustasının daha portrelerini sunmaya çalıştık, Fotografya’ nın bu sayısında.

Her yeni çalışmamızda, yapmaya çalıştığımız şeyi bir kez daha sevdik. O’ nların, insanı mahcup edecek ölçüdeki sıcak davranışlarına, alçak gönüllü sözlerine ve yakın ilgisine muhatap olmanın keyfi bir başka şey gerçekten.       

Dışı el işlemeli, içi anılarla dolu nadide eski bir ceviz sandık var sanki her birinin evlerinin / atölyelerinin bir köşesinde. Sandığın kapağını açabilmek bir hayli zor. Ancak o kapağı bir kez açtığınızda, öyle sürprizlerle karşılaşıyorsunuz ki ;  “ iyi ki “ diyorsunuz o zaman , “ iyi ki böyle bir çalışma için yola çıkmışım  “.

Sadece adını duymakla yetindiğimiz, dünya fotograf tarihinde önemli yeri bulunan yabancı fotografçılarla yaptıkları ortak çalışmalardan söz etmek O’ nlar için birer anı niteliği taşısa da , dinlerken bizler için ondan öte bir takım değerler ifade ediyordu.

Geçmiş zamanın ulaşım zorluklarına rağmen ; dağ, taş, ova, bayır dolaşarak ülkemizin doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini belgeleyen, yaptığı bütün çalışmaları her yıl belli aralıklarla mutlaka ustası (adını saygıyla andığımız) merhum Şinasi Barutçu’ ya götürüp gösteren ve O’ nun değerlendirmesine başvuran bir insanın anılarını dinlerken heyecan duymamak olası değil.

Yaptıkları şeyin sadece fotograftan ibaret olmadığını, bunun üzerine bir o kadar güzel ve bir o kadar anlamlı başka şeyler de eklediklerine yakın tanık olduğunuzda, o şeylere dair kendinizde eksikler bulunduğunu görüyorsunuz ve belki de yaşamınızın gelecek dönemlerinde büyük bir istekle yapmayı isteyeceğiniz şeylerin ilk adımlarını sohbetleriniz sırasında attığınızı hissediyorsunuz.

Öyle bir doğa sevdası, öyle bir doğa tutkusu seziyorsunuz ki kiminde, bir göçmen kuş cinsinden ve özelliklerinden söz ederken, ülkemizin hangi coğrafi bölgesine hangi zamanlar uğradığını anlatırken, gözlerinde beliren ışıltıya hayran oluyorsunuz.    
Ya da anılara döndüğünde, bir diğeri ; artık arşivlere emanet edilmiş olmasına karşın, geçmişin en yüksek tirajlı en beğenilen dergilerinde yayınlanmış fotograflara göz gezdirerek dinlediğinizde, neredeyse o günü, o zamanı yaşıyorsunuz.          

Bir yerde otuz kırk yıl öncesinin en popüler gençlik tutkularından olan fotoroman çekimleri ile karşılaşıp nostalji yaşarken, bir başka yerde  ışığıyla efsaneleşmiş gün batımı görüntüsünü ölümsüzleştirebilmek için, uygun “an” ı  beklerken dağ başlarının çetin soğuklarında hastalanma pahasına aylar boyu yaşamanın güçlüklerini izleyerek iliklerinize kadar donuyorsunuz.

Hangi geçerli verilere dayalı bir öngörüdür bilinmez ; çoğu yeni kuşaktan genç fotografçı dostlarımız, tanışmaya bile gerek duymaksızın olumsuz düşünüp dudak bükse de , kuşaklar sonrasına bırakılabilecek en büyük fotograf mirasının bu saygın insanlar tarafından hazırlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ebru TEKEREK  - Tekin ERTUĞ


Necmettin Külahçı

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Ebru TEKEREK

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Ozan Sağdıç

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Sıtkı Fırat

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tansu Gürpınar

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Tekin ERTUĞ

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREK

Ebru TEKEREKZiyaretçi Sayısı:1000650
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram