Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


1-AVANGARD DENEMECİ

Aslında, iş suçlamaya gelince,”fotoğraf sanatı” ile “fotoğraf medyası” arasında hiç bir fark görmeyen, daha doğrusu, bunların ikisini aynı potada eritiveren Sontag, yılların fotoğraf yazarı John Szarkowski, The Photograher's Eye (1966) adlı kitabında bunları “uzlaştırmaya”, yani ikisine de eşit değer vermeye kalkınca, denemelerinden birinin yarısını bu olayı çürütmeye ayırıyordu. Aynı Sontag, fotoğrafı “saldırgan bir hareket” olarak nitelendiriyor, fotografçılar için ise “yağmacı” ve “sömürgen” gibi sıfatlar kullanıyordu.

Ne tür bir denemeci idi bu Sontag? Üstüne üstlük BÜFOK, 1985 yılında düzenledikleri bir fotoğraf yarışmasına, Sontag'ıjüri üyesi olarak davet ediyordu. Burada önemli olan, Sontag gibi bir “fotoğraf muhalifini” yanlışlıkla fotoğraf kuramcısı sanmak degil (çünkü o yanlışı bu işten anlayanlar bile yaptı), hayatlarında çektiği hiçbir fotografı görmeden –çünkü öyle birşey yok- birisini sırf “güzel yazılar” yazıyor diye taa Amerika'lardan jüriliğe davet etmekti. Yahya Kemal, “cehalet mükteseptir, yani tahsil ile olur”(l) diyordu. BÜFOK'lular da elbet tahsilliydiler. Ama bence olay “müktesep cehalet” sınırlarının da ötesindeydi. Sözlüğe bakarsanız “müktesep” için “kazanılmış, edinilmiş” karşılığını bulursunuz. Yani bir “sonradanlık” anlamı taşır bu kelime. Oysa, (özellikle amatör kitle açısından) cahillik, “artistik” fotografın yaygın olarak Türkiye'ye girme Yılları olan 1970'lerden itibaren hep vardır. Hep olan birşey de sonradan kazanılamaz. Cengiz Özakıncı, fotograf camiamızdaki cehalete “müktesep” diyerek iyi niyetini göstermişti. Bence olayın adı “kara cehalet” veya “cahiliye devri” olarak konulmalıydı.
Ziyaretçi Sayısı:1000219
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram