Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


3. Örnek Haber Fotoğrafı

Bunca dijital imkanlara rağmen ve tirajlarına bakıldığında ortalama 198.000 tirajla 36 gazete arasından en çok satan 9. gazete olan Vatan Gazetesi’nin 14.Mart.2004 tarihinde yayımladığı fotoğraf gerçekten tiraji-komik bir durum yansıtıyor. 14 Mart Pazar günü tüm gazeteler vitrin sayfalarında Kıbrıs’ın yeni bayrağını tanıttılar. Ancak Vatan Gazetesi bu haberi iç sayfalarda ve siyah/beyaz olarak “Kıbrıs’ın yeni bayrağı belli oldu” manşeti ile ve “Renkleri ne anlama geliyor?” şeklinde bir fotoğraf alt yazısı ile sundu. Siyah beyaz olarak dalgalandırılan bu bayrağın renkleri fotoğraf alt yazısında tarif edildi. İşte dijital teknolojinin tam kullanılacağı zamanda fotoğraf editörünün olmadığı bir kurumda bu kadar basit bir çizim çok önemli bir milli konuyu ne kadar basit ve önemsizmiş gibi yansıtmasına neden oluyor. Sanki o ulus, o bayrak dünyanın bir ucunda bizden bağımsız, bizle ilgisi olmayan herhangi bir ulusmuş gibi veriliyor.


Fotoğraf 3: Vatan Gazetesi, 14 Mart 2004Ziyaretçi Sayısı:1000884
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram