Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


1. Örnek Haber Fotoğrafı

Bir fotoğraf editörünün masasına gelen fotoğraflardan hangisini seçeceğine dair teknik, estetik ve içerik birtakım kriterleri vardır. Haber fotoğrafını sadeleştirmek için kadrajlama yapabileceği gibi, yayın politikasına uydurmak yani okuru manipüle etmek için de kadrajlayabilir. Örneğin haber fotoğrafçısı önemli bir olayı izler ama çekim hatalarıyla dolu bir kare ile kuruma gelmişse, fotoğraf editörü fotoğraf bilgisi ile bu kareyi öyle kadrajlar ki o hataları okur anlamaz ve haber doğru fotoğrafla sunulur. Bunu fotoğraf dilini ve tekniğini iyi bilen bir fotoğraf editörü ustalıkla gerçekleştirir. Ama fotoğraf dili ve tekniğinden anlamayan bir kişi günümüzün dijital imkânları ile dahi bunu doğru biçimde gerçekleştiremez. Buna bir örnek vermek gerekirse;

Spor sayfalarında yer alan futbol maçlarının görüntülerine çoğu zaman top montajlanır. Günümüz sayısal ortamında haber fotoğrafçısının aktif düzende izlediği maçtan ana öğesiz, yani topsuz bir kare ile kuruma dönmesi en sık rastlanan durumlardandır. Oysa futbol maçlarında top ana öğedir ve topun mutlaka karede yer alması gerekir. Bu nedenle topsuz çekilen fotoğrafa dijital ortamda bir top eklenerek o haber fotoğrafı kurtarılır. Sabah Gazetesi’nin 3 Mart tarihinde yayımlanan aşağıdaki fotoğrafına bakacak olursak: Burada yer alan futbol topunun tenis topu kadar küçük bir boyutta olduğunu fotoğrafı bilen, okuyan bir göz hemen fark edebilir. Fotoğraf editörünün böylesi orantısız bir topun bu kareye yerleştirilmesine izin vermemesi gerekirdi.

 


Fotoğraf 1: Sabah Gazetesi, 03.03.2004.Ziyaretçi Sayısı:1000444
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram