Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Yol Notları : Kızıldeniz Murat Selam
Murat Selam
Binlerce yıllık tarihi ile herkesi büyüleyen Mısır'da farklı bir tatil geçirmek istiyorsanız, "doğanın en muhteşem akvaryumu" olan Kızıldeniz'in Sina Yarımadası'nda yer alan sahil yerleşimi olan Sharm El Sheikh ideal bir yer. Ekvator ikliminde bulunması sebebiyle sualtının tüm güzelliklerini yıl boyu sunan bölgenin yıllık ortalama hava sıcaklığı 21ºC ile 35ºC arasında değişiyor. Deniz suyu sıcaklığı ise kışın 18-21ºC, yazın ise 21-28°C civarında oluyor.

Sharm El Sheikh, Mısır'ın turizme ve dolayısıyla dalıcılara açtığı ilk deniz turizmi noktasıdır. On yıl önceki köyü andıran halinden uzaklaşarak zaman içerisinde Avrupalı turistin yoğun ilgisi sonucu modern bir şehre dönüşmüştür. Naama koyunda çoğu 5 yıldızlı olan oteller yan yana sıralanmış durumdadır.

Sina Yarımadası'nın güney ucunda bulunan Sharm El Sheikh, Sharm El Maya ve Na'ama isimli iki ana koydan oluşuyor. Na'ama, Sharm El Maya'ya oranla daha kalabalık ve daha canlıdır.

Sharm El Sheikh bölgesinde bir çok dalış merkezi yer alıyor. Bu merkezlerin hemen hemen her otelde bir temsilcisi var. "Sualtı Dalışı" öğrenmek ve sonunda uluslararası bir bröve almak mümkün. Zamanlamanızı yaparken eğitiminizin son gününün uçuştan en az 1 gün önce olmasına dikkat edin.

Sharm El Sheikh'de, inanılmaz güzellikteki mercan resiflerini, rengarenk balıkları görmek mümkün. En güney ucunda bulunan Ras Muhammed Deniz Parkı, dünyanın sayılı güzel dalış noktalarını barındırıyor. Şunu da özellikle belirtmek lazım! Sualtındaki güzellikleri görmek için ille de dalmaya gerek yok. Bir gözlük ve şnorkel ile dahi bu zenginliğin büyük bir kısmını görmek mümkün. Ras Muhammed Deniz Parkı'nda tuzlu sularda da yaşayan bir tür olan mangrove ağaçlarından oluşan bir ormanını ve deniz kuşlarını görme imkanınız oluyor.

 
 
 
 

Sharm El Sheikh turlarında meraklısına göre ekstra yapılabilecek gezi ve aktiviteler var. Bunlardan biri günübirlik Kahire turu. Günlük turla Mısır Müzesini, dünyanın yedi harikasından Giza Piramitlerini ve Sfenks'i görüp Kahire'nin meşhur kapalı çarşısı Khan El Khalili'de alışveriş yapabilmek mümkün. Alışveriş için Khan El Khalili'nin Sharm El Sheikh'e göre çok ucuz olduğunu ve pazarlık etmeyi unutmayın.

 
 
 
 
 
 

Bunların dışında Renkli Kanyon, St. Catherine Manastırı'nı ziyaret edebilirsiniz. Çölde safari oldukça eğlenceli bir aktivite. Motor ya da cipler ile çölde Bedevi köylerine gidiliyor.

Eğer siz de doğal bir akvaryum görünümündeki denizin muhteşem armonisini doyasıya yaşamak istiyorsanız Sharm El Sheikh tam size göre.
Ziyaretçi Sayısı:1000602
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram