Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Bir Gün Batımı Öyküsü Hafize Kaynarca
BİR GÜN BATIMI ÖYKÜSÜ...

Yıllardır fotoğrafla uğraşıyorum ama gezerken pek fotoğraf çekemiyorum. Gezmeyi de fotoğraf çekmeyi de çok sevmeme karşın sanırım ikisini bir arada beceremiyorum. Aslına bakarsanız; tanımadığım, bilmediğim yerlerin fotoğrafını çekmeyi başaramıyorum galiba. Biraz tanıyıp, uyum sağlayınca fotoğraf çekebiliyorum. Bundan dolayı da gezilerden fotoğraf anlamında genellikle elim boş döndüm. Ben de gezilerden fotoğraf beklemeyip, farklı yerler görmenin keyfini sürdüm. Fotoğraf çekeceksem de tekrar gittim aynı yerlere.
İşte bu fotoğraflarıda tekrar gittiğim Baselde çektim. Bir öğleden sonra arkadaşım beni bu tepeye götürdü. Vardığımızda güneş henüz batmamıştı ama bulutların ardındaydı. Yine de ışık ve manzara çok güzeldi. Hava soğuktu ve rüzgar vardı. Tepede birbirine sarılmış bir çiftten başka kimse yoktu. Kısa bir gezinti yapıp manzarayı seyrederek fotoğraf çektikten sonra restauranta girdim. İçerisi kalabalıktı. Cam kenarına oturup ışığın tadını çıkarmaya başladık. Manzaradan benim kadar etkilenen arkadaşım siyah beyaz fotoğraf çektiğim için beni eleştirdi. Ona göre bu kadar güzel bir görüntü ancak renkli fotoğrafta belli olabilirdi. Bende ona bu manzaranın renkli kartpostallarının olduğunu isterse alabileceğini söyledim.
Yemeklerimiz henüz gelmişti ki, dışardaki ışık birden değişti. Az öncekinden daha büyüleyici bir manzara çıktı ortaya. Bulutların arasında gizlenen güneş, batmadan önce yeniden görünmeye karar vermişti. Atmosfer, güneşi saklamayı başaramayan butlara kızmış olmalı ki, sis oluşturmuştu. Ancak ne sis ne de bulutlar güneşe engel olamamıştı. Işık ve manzara gerçekten olağanüstüydü. Fotoğraf makinemi alıp hemen dışarı çıktım. Bu güzellik yalnızca beni büyülememişti. İçerideki herkes tepedeydi ve gün batımını izliyordu.
Rüyada gibiydim. Fotoğraf mı çekeyim manzarayı mı seyredeyim bilemedim. Bir deklanşöre basıp bir manzaraya bakıp durdum. Sarmaş dolaş gün batımını izleyen çiftin hala aynı yerde durduğunu fark ettim. İçimden biraz da kıskançlıkla "bunlar dakikalardır böyle mi duruyor? herhalde soğuktan dondular kıpırdayamadıkları için gidemiyorlar" dedim. İşaretleşerek izinlerini aldım ve fotoğraflarını çekmeye başladım. Daha sonra kendimi; manzarayı unutmuş, sadece fotoğraf çeker bir halde buldum. Artık güneş gitmişti. Her yer sis, bulut ve karanlıkla kaplanıyordu. Soğuktan büzüşmüş bir halde son ışık kırıntılarını da yakalamaya çalışıyordum. Nihayet kendime gelerek içeri girmeyi düşünebildiğimde, kapıdan tekrar tepeye baktım, hala ordaydılar. Hafiften başlayan yağmura, sert rüzgara, soğuğa ve karanlığa rağmen onlar hala sımsıkı sarılmış duruyorlardı. Son bir fotoğraf daha çektim ve içeri girdim...
Hafize KAYNARCA
İsviçre/Gempen -Ekim-2002

14

SonZiyaretçi Sayısı:1000593
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram