Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


İki Dünya Arasında, Özürlü Çocuklar Özürlü Çocuklar - Merih Akoğul ortak projesi

 

 

 

iki dünya arasında
gizlenmiş fotoğraflar

 

Adana'da engelli çocukların eğitildiği Fehmi Kaya Özel Eğitim Merkezi'nde 2000 yılından bugüne kadar yaptığım çalışmalarda çocukların fotoğraf çekmeye ve çektirmeye olan aşırı ilgilerini daima görüyordum. Beni uzun uzun ve dikkatlice izleyen bu çocuklar, arada bir elimdeki makineyi isteyip kendi dünyalarını fotoğraf aracılığıyla saptamak istiyorlardı.

Yaşları 5 ile 15 arasında değişen otistik, down sendromlu, öğrenme güçlüğü ve zihinsel geriliği bulunan farklı engel gruplarındaki 20 çocuk, 2003 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, eğitim gördükleri ve yaşamlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri bu merkezi 10 gün boyunca bazen sınıflara girerek, bazen de bahçede boş vakitlerinde fotoğraf çekerek saptadılar.

Beni izlemek dışında fotoğrafla bağlantısı olmayan ve ellerine daha önce hiç makine almamış bu çocukların iki dünya arasındaki anları saptama uğraşı tam anlamıyla heyecan vericiydi. Fotoğraf makinesinin ve fotoğraf olgusunun bir terapi nesnesi olarak, engelli çocukların da dünyasında nasıl etkili olabileceğini bu çalışma sırasında bir kez daha gördüm.

Çocukların çektiği fotoğraflarla oluşan bir sergide amacım yine aynı; engelli çocuklarla ilgili gündemi canlı tutmak. Onlar başarırken görmek, beni her zaman çok mutlu ediyor. Sonuçta, Dünya Engelliler Yılı'nda, engelli çocuklardan tüm insanlığa anlamlı bir armağan oluyor bu sergi.

Merih Akoğul

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ziyaretçi Sayısı:1000692
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram