Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Yazı: Necati Nesimi Fotoğraf: Hasan Atabaş

Fotoğraf : Hasan Atabaş
“ onopordum acanthium/ centauera cyanus “

Yazı : necati nesimi

güneşli bahçede öğle düşüncesi. --; uykusuzluğun yorgun hüznü orada, gündoğusundan esiyor ılgıt ılgıt; esenlik diliyor sağlığıma sağaltıp doğayı, doğanın zihnini.selamlıyor beni rüzgarıyla derinliklerden kopup gelen uğultu zamanı: kaplumbağa zamanı: kertenkele yürüyüşü: kırlangıç uçuşu döne dolaşa; alçala yüksele; inişe kalkışa göğün vaktinden. gelip oturuyor karşımda: karşımda? balkon oluyor arıkuşlarına tüyden deniz oluyor salkım sümbül oluyor karşımda.--; ikiz emkiden bir aşkla sütleğen tadında bir ağız: öpüyorum onu: öpmesem, dilim kuruyacak; öpmesem, öpüyorum işte:dilim dirlikleniyor. diriliyor ikiz emki: zaman, uykusuzluğun kardeşi: aynı bedende yite gide uzuyor uykusuzluk. boynu bükük duruyor, öylece, yite gide uzuyorken eğreltiotları hemen yanında: karşımda. – onopordum acanthium: duru güneş, güneşli bahçede. morarıyor kendi ışğıyla kendi göğünde: en çok mavi, gökşin daha çok, kardeş çiçeğiyle: centauera cyanus oluyor, hem dem gökçen.

 arıyor yalvacını güzelliğin uykusu

 yorgunluğun suyu, günlerin kuyusunda.

 kederden yalnızlığı büyütüyor:

 ölümü andırıyor rehkahenk rengi

 yaz içinde, kendi susuzluğu

 çiçek.--; benim çiçeğim mi orada büyüyen ? yeşeren kalbimin tuzuyla? diyor: nasıl da yaşlanıyorsun bakarak bana? diyorum ona, çiçek zihnimle; ben senin kalbinim, köklerin, özsuyun, ikiz emkinim senin: ben. o da diyor, bana: evet, böyle bir şeyi ansıyorum, yine de, hep. elbette, ben de ansıyorum, hepisi belleğimde benim: şimdi bile, diyorum çiçeğime: beni yalnız koma, sakın gitme. böyle konuşma aramızdaki. Akşam iniyor güneşli bahçeye. 

 Onopordum acanthium.--; ağacın biraz uzağında, birazcık. dikeniyle kanatıyor beni: kanayan, durma kanayan beni: benim kanımı kanımla kanatıyor, böyle işte: kanıyorum:kanmak değil bu; kanamaktır cancağazım: kanamak. yükümü taşıyan gün, günün yorgunluğunu taşıyan günün hüznü, yükümü al, diyor bana:yükünü al: çiçek dolu yükünü al. yükümü alıyorum: onopordum acanthium, centauera cyanus yükümü. akşam indi; gün akşamlıdır, çünkü: güneşli bahçede de gün akşamlıdır, can gözüm, canan gözlerim: begonya,şeflare, menekşe, sardunya, fesleğen kokan bahçede. ya, demek ki böyle bu: hayat, işte: günlerin, köpüğü; alıp götürdüğü. getirdiği sonra günlerin.

 bir ses. sessizlik sonra: yağmurcuk, balkonda miyavlıyor.—
Ziyaretçi Sayısı:1000413
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram