Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
Yazı: Necati Nesimi Fotoğraf: Hasan Atabaş

Fotoğraf : Hasan Atabaş
“ onopordum acanthium/ centauera cyanus “

Yazı : necati nesimi

güneşli bahçede öğle düşüncesi. --; uykusuzluğun yorgun hüznü orada, gündoğusundan esiyor ılgıt ılgıt; esenlik diliyor sağlığıma sağaltıp doğayı, doğanın zihnini.selamlıyor beni rüzgarıyla derinliklerden kopup gelen uğultu zamanı: kaplumbağa zamanı: kertenkele yürüyüşü: kırlangıç uçuşu döne dolaşa; alçala yüksele; inişe kalkışa göğün vaktinden. gelip oturuyor karşımda: karşımda? balkon oluyor arıkuşlarına tüyden deniz oluyor salkım sümbül oluyor karşımda.--; ikiz emkiden bir aşkla sütleğen tadında bir ağız: öpüyorum onu: öpmesem, dilim kuruyacak; öpmesem, öpüyorum işte:dilim dirlikleniyor. diriliyor ikiz emki: zaman, uykusuzluğun kardeşi: aynı bedende yite gide uzuyor uykusuzluk. boynu bükük duruyor, öylece, yite gide uzuyorken eğreltiotları hemen yanında: karşımda. – onopordum acanthium: duru güneş, güneşli bahçede. morarıyor kendi ışğıyla kendi göğünde: en çok mavi, gökşin daha çok, kardeş çiçeğiyle: centauera cyanus oluyor, hem dem gökçen.

 arıyor yalvacını güzelliğin uykusu

 yorgunluğun suyu, günlerin kuyusunda.

 kederden yalnızlığı büyütüyor:

 ölümü andırıyor rehkahenk rengi

 yaz içinde, kendi susuzluğu

 çiçek.--; benim çiçeğim mi orada büyüyen ? yeşeren kalbimin tuzuyla? diyor: nasıl da yaşlanıyorsun bakarak bana? diyorum ona, çiçek zihnimle; ben senin kalbinim, köklerin, özsuyun, ikiz emkinim senin: ben. o da diyor, bana: evet, böyle bir şeyi ansıyorum, yine de, hep. elbette, ben de ansıyorum, hepisi belleğimde benim: şimdi bile, diyorum çiçeğime: beni yalnız koma, sakın gitme. böyle konuşma aramızdaki. Akşam iniyor güneşli bahçeye. 

 Onopordum acanthium.--; ağacın biraz uzağında, birazcık. dikeniyle kanatıyor beni: kanayan, durma kanayan beni: benim kanımı kanımla kanatıyor, böyle işte: kanıyorum:kanmak değil bu; kanamaktır cancağazım: kanamak. yükümü taşıyan gün, günün yorgunluğunu taşıyan günün hüznü, yükümü al, diyor bana:yükünü al: çiçek dolu yükünü al. yükümü alıyorum: onopordum acanthium, centauera cyanus yükümü. akşam indi; gün akşamlıdır, çünkü: güneşli bahçede de gün akşamlıdır, can gözüm, canan gözlerim: begonya,şeflare, menekşe, sardunya, fesleğen kokan bahçede. ya, demek ki böyle bu: hayat, işte: günlerin, köpüğü; alıp götürdüğü. getirdiği sonra günlerin.

 bir ses. sessizlik sonra: yağmurcuk, balkonda miyavlıyor.—
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa