Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Platformlar, BUFSAD'IN DOĞUŞU

Efsane bu ya.... Bir gün Tanrı Zeus Pandora'yı Bursa'ya yollar, tabii o meşhur kutuyu da...Yüreğindeki tutkuya, beynindeki meraka yenik düşen Pandora, Zeus'un "açma" dediği kutuyu açar ve tüm kötülükler arka arkaya çıkıp yayılır güzel kentimize...Şimdi siz kutunun dibinde umudun saklandığını, her şeye rağmen kutudan en son çıkanın umut olduğunu söyleyeceksiniz. Doğru, bu kutunun en dibinde bir fotoğraf makinası vardır. Sene 1986 .... Nihat Küçük, Güven Aktaş, Denizhan Özer, Vahit Güçyıldız,Emel Uca, Sema Meral ve Abdullah Arslan Bursa'da fotoğraf sanatını tanıtmak ve yaygınlaştırmak için BUFSAD'ı kurarlar ve Nihat Küçük'ün fotoğraf laboratuarında ilk çalışmalar başlar.....
Ve o gün de bugün gibi kutudan çıkan umudun da bir "kötülük" olduğuna inananlar vardır.
Kurucularımız yılmazlar ve umudun bir kötülük olmadığını, en çok ona ihtiyacımız olduğunu anlatırlar herkese.
Fotoğraf bize umut dolu bir yol açacaktır...BUFSAD İLE 17 YILBursa'da 17 senedir kendini fotoğrafla ifade edenler aynı çatı altında toplanıyor. Dünyaya yayılmış kötülüklere karşı duyulan öfkeyi, acıyı, korkuyu, hüznü ışıkla yıkayıp dönüştürmek, güzellikleri, sevinçleri , mutlulukları çoğaltıp sonsuzluğa taşımak için deklanşöre basanlar biliyorlar ki fotoğraf bir çıkış yoludur, yaşamın şiirini yakalamak, karanlığın içinden bir mısra ışık damıtmaktır, güzellikler düşlemek ve onları hayata geçirmektir .Belki de , henüz çekilmemiş birer fotoğraftı düşlerimiz. Kimisi hep düş kaldı, kimisi banyo edilmemiş bir filmde saklandı. Kimisi ışığın gücü ile hayat buldu. Düş olmaktan çıktı. Bizim aklımızsa hep çekemediğimiz fotoğraflarda kaldı. Ve biz beynimizin içinde hep bir fotoğraf makinesi taşıdık, sürekli kadrajladık yaşamı , sınırsız özgürlüğü bu sınırlarla yakaladık, istemediğimiz görüntüleri çerçevenin dışında bıraktık ve devam ettik yolumuza.BUFSAD YOLUNA DEVAM EDİYOR...
Fotoğrafın gücüyle..." Ölümsüzdü zaman şimdiye dek
Kimseye yenilmemişti ama
Bana yenilecek"
Türkan İldenizBursa Fotoğraf Sanatı Derneği, fotoğrafa akıl, duygu ve ruh katan insanların sağladığı büyük destek ile kentimizde fotoğraf sanatının tanıtılması, sevdirilmesi ve öğretilmesi için on yedi yıldır çaba gösteriyor. Bu amaçla "Haftada 7 gün Fotoğraf" sloganıyla sürekli etkinlikler düzenliyor.
Pazartesi ve Cuma günleri üyelerin katılabildiği ve Uludağ Üniversitesinin değerli öğretim görevlilerinin rehberliğinde yürütülen İleri Fotoğraf Atölyeleri,
Salı ve Perşembe günleri Fotoğraf Sanatına ilgi duyan herkesin katılabildiği "Temel Fotoğraf Eğitim Seminerleri",
Çarşamba günleri yine tüm fotoğraf severlere açık olan ve içeriğinde fotoğraf okuma, ayın fotoğrafı yarışması, karma saydam izlencesi gibi etkinlikler içeren Çarşamba Toplantıları,
Cumartesi günleri misafir sanatçılar ve üyeler tarafından düzenlenen saydam gösterileri, söyleşiler, sergiler,
Pazar günleri Bursa içinde veya yakın çevrede (Cumalıkızık, Gölyazı, Trilye, İznik, dağ köyleri gibi) düzenlenen fotoğraf çekim gezileri.Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği, sadece bu etkinliklerle yetinmiyor. Kentin önde gelen güçlü ve etkili sivil toplum örgütlerinden birisi olduğunun bilinciyle Bursa'da, son zamanlarda komşu kentlerde de önemli yayınlara görsel destek sağlayarak fotoğraf projeleri gerçekleştiriyor, toplumsal fayda üretmeye çalışıyor.Bu projelerde kapsamında, ilgili kuruluşların hazırladığı yazılı ve görsel yayınların fotoğraflarını Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri üretiyor.
Bugüne kadar destek verilen ve gerçekleşen projelerden bazıları;
Nilüfer Belediyesi ile "Bursa'nın Nilüferi" adlı tanıtım kitabı,
BURFAŞ ile Bursa Hayvanat Bahçesi tanıtım kitapçıkları
Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı'nın Tanıtım kitapçıkları
Doğal Hayatı Koruma Derneği ile Uluabat Gölü Tanıtım ve Kurtarma Projesi kitapçıkları
Mimarlar Odası Bursa Şubesi ile Bursa konulu ajanda-kitaplar
Kütahyalılar Dayanışma Derneği ile "Dünden Bugüne Kütahya" Kitabı.
Osmangazi Belediyesi ile ortaklaşa hazırlanan tanıtım kitabının çalışmaları ise devam ediyor.Zamanı yenmek isteyen, bir çıkış yolu arayan, fotoğraf sanatını tanımak isteyen herkese BUFSAD'ın kapısı açık.

Üyelerden Fotoğraflar ....


Atilla Asan

Avni Cincin

Alper Keskin
 
 
 

Abdullah Eker

Bahadır Mısır

Arif Balkan
 
 
 

Bekir Bilbey

Erdinç Eker

Gökhan Çelikliay
 
 
 

Gülistan Erdoğan

İbrahim Peynirci

İsmail Şeker
 
 
 

Meral Türe

Muharrem Çakmak

Murat Seyit
 
 
 

Nizamettin Çöl

Özlem Ertürk

PelinYılmaz
 
 
 

TahsinYazıcı

Yusuf Dülgeroğlu

Tarık Akkurt
 
 
 

Sebahattin Gezgin
 

Turgut ŞenerdemZiyaretçi Sayısı:1000785
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram