Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 15    Bülmeten
Bülmeten Mustafa Reşat Sümerkan

FOTO TEMEL ÖĞRETİYOR

''Foto Safari''
"Safari yeni bişe değildur. Av peşinde koşmak demektur. Boyle safarilari Afrika'da yaparlar. Vahşi hayvanatun peşinde koşar, onlari eldirurlar. Lakin, Foto Safari'da foturaf peşinde koşulur.
Biz eskiden beri Karadeniz'de Foto Safari yaparuk. Hiç unutmam, bi keresinde bizum uşaklar dediler ki; "Yarın bi safari edelum". ''Eyi" dedum. Yedi kişiyuk. Sabah erkenden kalktum. Benim kaset armalarum vardur. Sağ omuzdan negatifleri, sol omuzdan da slaydlari çaprazladum. Oldiler çerkez armasi gibi. Elume aldum uzun namluli bi makina. Belume da taktum hafif yolli bi tane, kalktuk düştuk yollara. Manzara çekeceğuk.
Bi kaç gereksuz atımdan sonra baktum ki bi gari yük getiriy. Has da bi ışık vurmiş ona.
Hemen namlujektif'i doğrulttum. Gez, göz, enstantane tamamlandi. Tetikşöre bastum. Gardaşum, üçyüzluk tele oyle bi geri tepti ki, sırt üsti düştum. Haçan ki düştum, gari beni farketti. Arkasındaki yüki attuğu gibi orağı çekti bana yollandi.
Uy Allahum, nasi kaçayrum! Daşi, yokuşi gözüm görmiy. Makinalar boynumda teke zilleri gibi biribirine çarpayi. Lakin onlari kim düşünur? Oyle koşayruk, oyle safari yapayruk ki, keyfume diyecek yok! Bi ara gözüme bi ağaç ilişti. Olan gücümlen tirmandum üstine çıktum. Gari yetişup da taşlara eğildiğunde vaziyetun vahameti daha da artti. O da yetmedi, bir de baktum ki oraklan ağaci kesiy .Ula safarida ölüp gideceğuk.
Derken arkadaşlar yetiştiler .''O eyi adamdur, eyi uşaktur, kimseye zarari yoktur. O seni çekmeydi, sen öyle sanmişsindur" dediler de gariyi defettiler. O gün kafam çaprazlama yarıldi. Deklanşör parmağum da incindi.
Bizum buralarda foto safari işleri çok tehlikelidur.

RAMAZAN MANİLERİ
Fotoğrafım sanat ister
Devamlı nasihat ister
Sekreterim toktur ama
Saymanım aidat ister
Saymanın saymasına
Yüzünü asmasına
Her gün para ödedim
Yetmedi susmasına
Makinamın filmi kısa
Ne din belli ne de ASA
Cebimde para kalmadı
Karta iki pozcuk basa

 

FOTOĞRAFÇI KOCALARI
İÇİN EŞLERİ NE DEDİLER?


Belgin Küçükömeroğlu
Kocam Tevfik'in her türlü makinayı rahatça kullanacak kadar bilgisi vardır. İşi gücü makinalardır. Eline bir makina alınca kendinden geçer, dünyayla ilgisini adeta keser. Ama akşam eve geldiğinde üstü, başı hep yağ içindedir. Bu yüzden zaman zaman kızdığım olmuştur. Hatta ona daha az yağlı hobiler bulmasını söylemişimdir.
Nerden makina tutkunu oldu bilemiyorum ki? Odası çeşit çeşit makinalarla doludur. Paramızın önemli bir kısmı bu makinalara gidiyor diyebilirim. Şimdi de bilyalar üzerine doktora yapmaya başladı..
Fotoğraf makinası mı dediniz.. ?! Ay, ben yanlış anladım.. Ben sanayi makinalarından söz ediyorum. Hani nerde fofoğraf makinalarıyla uğraşsa. Hiç değilse gömlek temizleme derdinden kurtulurdum.

GÖNÜL FOTOSU
-Doğu Anadolu'nun bir ilinden gelerek Trabzon'a yerleşmiş, bekar hayatı yaşayan yağız ve yalnız bir gencim. Evime taksitle buzdolabı, fritöz, fırın, şofben, mutfak gereçleri, koltuk takımlarıyla çeşitli yatak odası eşyaları aldım. Bir tek kadınım eksik. Derhal ya da uygun bir sürede evlenmek istiyorum. Adayların Fotoğraf göndermesine de gerek yoktur. Hele onlar bi gelsinler fotoğraf işini ben hallederim.
Rumuz: Daha önce Palandöken Rüzgarı dedik ya!

-Trabzon sırtlarındaki villasında yalnız yaşayan Canonlu, esmer bir orta yaş genciyim. Fotoğraf beni yaşama bağlayan tek ilgi alanımdır. Mutluluğun göz göze bakışmak değil, dünyaya aynı vizörden birlikte bakmak olduğuna inanıyorum. Şimdi kırk yıllık yalnızlığımı fotoğraf meraklısı bir bayanla paylaşmak ve yalnızlık engelini mutlaka aşmak istiyorum.
Rumuz: Kara Kamera

FOTO GÜLMECELER
-Emülsiyon genç kıza ne demiş?
(Beni çok etkilediniz)
-Deklanşör parmağa ne demiş?
(Lütfen üstümden kalkar mısın!)
-Kompakt makina objektifi, gövdesine ne demiş?
(Korkma, bizi kimseler ayıramaz!)

 

 

 

 

ÜYELERİMİZDEN HABERLER
ZAFER BAKİ FOTO FORUM YAKINLARINDA GÖRÜLDÜ.

Trabzon'un deneyimli fotoğrafçılarından, Canon sahibi ve Foto Forum üyesi Zafer Baki'nin derneği epeydir uğramadığı bilinmektedir. Ancak, 22 Ağustos Perşembe günü, yerel saatle 16.32 sıralarında dernekten 150 m. uzakta ve Güney -Güneydoğu istikametinde yaya hızıyla geçtiği haberi alınmıştır.
Haber lokaldeki üyeler arasında heyecan yaratmış, pencereye koşanlar, SÖZ konusu noktada herhangi bir şey görememişlerdir. Ender görülen bu doğa olayını izleyemeyen üyeler, üzülerek yerlerine dönerken olay da böylece kapanmıştır.

SİNAN KURBETÇİ ALTINI ISLATTI
Önceki gün, üyelerimizden Saim Karadeniz'in kuyumcu dükkanına uğrayan üyemiz Sinan Kurbetçi, kendisine ikram edilen meyve suyunu içerken bardağın devrilmesi sonucu tezgah üzerindeki bir adet cumhuriyet altınını ıslatmıştır. Kurbetçi'nin özür dilemesi üzerine Saim Karadeniz, bunun önemli olmadığını söyleyerek altını kurulamış ve vitrine yerleştirmiştir.

NUR KOÇ 37. KURSUNU DA BAŞARIYLA BİTİRDİ
Bu güne kadar 36 değişik kurs bitiren üyemiz Nur Koç, dün ''ipe Fındık Dizme'' kursunu da başarıyla bitirerek sertifikasını almıştır. Bayan Koç daha önce de Bilgisayar, Arıcılık, Mantar Yetiştirme, Ot biçme, Bamya Kurutma, Kertenkele Yakalama, ipe Un Serme ve Bulanık Suda Balık Avlama gibi kurslara da katılarak başarı göstermişti.

ÜYEMİZ FERİDUN AYDIN, BAŞKAN ŞEKİP'İN DÜKKANINI BASTI
Foto Forum üyelerinden ve Fotoğraf Laboratuarı sahibi Feridun Aydın'ın (42), dün sabah erken saatlerde başkanımız Şekip İskender'in saatçi dükkanını gösteren fotoğraftan 2 adet 13x18 basarak kendisine teslim ettiği öğrenilmiştir.

''Fotoğraf, İlk Notası Deklanşör Sesiyle Başlayan Bir Senfonidir''
Herberf von Karajan
Ziyaretçi Sayısı:1000594
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram