Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Eleştirmek İçin Eleştirmek Tülin Dizdaroğlu
Gencecik bir fotografçı. Henüz yolun başında. 18. İstanbul fotograf günlerine Eskişehir 'den katılıyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nü bitirme tezi olarak Eskişehir Açık Cezaevinde 6 ay çalışmış. Nice zorluklarla alınan izinler, nice zorluklarla hükümlülerin fotograf çektirmeye razı edilmeleri. Önceleri korkarak, çekinerek ama yılmadan çalışmış, tüm zorlukları atlatarak ortaya anlamlı fotograflar çıkarmış. Fotografları kendisi basmış, hükümlüler de çerceveleri hazırlayıp boyamışlar. Tam bir imece. İFSAK' a baş vurduğunda ise fotograf günleri için kabul edilebileceğini düşünmüyormuş.

Sergiyi salon tamamen boşken gezdim. Özellikle portreler beni etkiledi. Karanlık odanın zorluklarını bilen biri olarak,siyahlarda detay yokmuş, gökyüzü beyazmış gibi ayrıntılara girmedim ama bazı şeylerinde eksikliğini hissettim. Ben olsaydım daha neler çekerdim diye düşünürken hiç görüş anını vurgulayan bir fotografın olmadığını farkettim. Bence hapishanedeki yaşamın en duygulu ve en acı anlarından biridir görüş saatleri. İşte bu noktayı yazmalıyım dedim. Sevgili Gülbin Özdamar ile söyleşirken bunu da sormadan edemedim ve iyi ki de sormuşum. Yanıtı çok anlamlıydı "Çekmez olur muyum tabi ki çektim ama hükümlüler, bu işe ailelerimizi karıştırmayın diye rica ettiler, onların bu isteğini kıramazdım, bundan dolayı sergilemedim" dedi.

İşte sevgili fotograf severler bir sergiyi eleştirirken koşulları öğrenmeden yıkıcı eleştiriler yapmayalım. Güzel olmayan bir sergi ya da fotografı göklere çıkarmayalım ama küçük hatalar, küçük detaylar yüzünden insanların heycanını da söndürmeyelim. Yapmak zor yıkmak ise çok kolaydır. Eleştiri yapmak, hataları söylemek çoğu kez gereklidir de. Fakat bunu yaparken yıkıcı değil yapıcı olmaya çalışmalıyız. İşte o zaman daha yaşanılır bir dünyaya doğru ilk adımı atmış olacağız.Ziyaretçi Sayısı:1000585
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram