Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 15    Editörden
Editörden
Dergiyi kaldığı yerden çıkartmaya başladığımız zaman 2000 yılının Ekim/Kasım aylarındaydık. O günlerde ülkemiz ekonomisi küçük çaplı bir krize girmişti. Biz 6. sayımızı çıkarttık. Çok geçmedi daha büyük ve ülkeyi sarsan ikinci bir ekonomik krize daha girdik. Biz bu arada 7. sayımızı çıkartmıştık. Kriz derinleşti, vatandaşlarımız ve aramızdan arkadaşlar işsiz kaldı, işyerleri kapandı, mutsuzluklar yerini umutsuzluğa bıraktı. Biz bu arada dergiyi yayımlamaya devam ettik. Yaz ayları sıkıntıyla geçti, biraz toparlanmaya başlamışken bu kez ABD’nin sembolu ikiz kulelerine yapılan saldırının şokuna hep birlikte girildi. Şok devam ederken ABD bir punduna getirip Afganistan’a girdi. İşgal operasyonunun üzerine 11. sayımızı çıkarttık. 2002 yılı umut getirirmi ki acaba ? diye bazı saf düşüncelere kapılanlar da yok değildi hani o günlerde. Sıkıntılara rağmen derginin yeni sayıları kavga döğüş çıkmaya devam ederken başbakanımız rahatsızlandı, ansızın yeni partiler peydahlandı, seçime gidildi, İktidardaki partiler gitti yeni bir parti geldi.Yeni bir hükümetle birlikte biz de 14. sayımızı yayımlamıştık. Sonra malum Irak’ın işgal operasyonu, tezkereler vs... Irak işgal edildi. Hep birlikte yeni sorunlara doğru ilerliyoruz. Ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor ve biz 15. sayımızı yayımladık. Uğursuzluk bizde mi acaba ? Dergiyi yayımlamayı bırakırsak krizlerden kurtulurmuyuz ?

Şaka bir yana bütün bunların hepsini 2,5 yılda yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bunca iş, aş, sağlık ve moral olumsuzluklara rağmen gecikmeli de olsa dergiyi çıkartmaya çabalıyoruz. Bir yanda milyonların üzerine bombalar yağar ve insanlar –sadece insanları anarak dünyamızda yaşayan ve en az insanlar kadar yaşamaya hakkı olan diğer canlılara haksızlık yapmak istemiyorum- hayvanlar, doğal ve tarihi çevre katledilirken olup bitene duyarsız kalmak mümkün değil. Bu süreç içinde elimizden geldiğince doyurucu, fotoğraf konusunda kaynak olabilecek içerikte yazıların da yer aldığı bir sayı oluşturmaya çaba gösterdik.

Bu sayıda, alışıldık biçimde dergi içeriğine ilişkin detay vermeyeceğim. Sadece yayın kurulumuz adına bizlerden yardımlarını eksik etmeyen tüm fotoğraf ve sanat dostları ile, ilgileri giderek artan dergimiz okuyucuları ve internet gezginlerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Kötülükleri iyiliklere dönüştürmek için sanat en güzel araçtır!

Fotografya’dan dost sevgi ve selamlarımız;

Savaşsız, adil bir dünyada yaşamak ve 16. sayımızda buluşmak dileklerimizle,

Bülent IrkkanZiyaretçi Sayısı:1000670
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram