Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 14    Sergi Salonu    Emrah Can, Bire Bir
Emrah Can, Bire Bir

Bir artı Bir

1968 yılında istanbul'da doğmuşum. 1990 yılında ilk fotograf makinami aldım. fotografı, ağırlıklı olarak dia pozitif filmle çalışarak öğrendim. portfolyomun %90'ı gezi, peyzaj ve doğa fotograflarından oluşmaktadır. çok az olan siyah&beyaz çalışmalarımın neredeyse tamamı kontakt baskı olarak durmaktadır. bu fotograflar karanlık odadan çıkıp da fazla gün yüzü henüz görmemiştir. "bir artı bir" uzun zamandır yapmayı düşündüğüm bir çalışmaydı. son 2 senedir bu teknik üzerinde aralıklı olarak çalışmaktayım. buna rağmen bu teknikle yeni çalışmaya başladım sayılır. dialarımı şimdiye kadar sadece arkadaşlarım görmüştü, simdi sizlerin beğenisine fotografya'da sunuluyorlar.


ilk defa sandviç tekniğini kullanarak bir görüntü elde ettiğimde sonuç gerçekten çok başarılı olmuştu. herhalde o gün çok şanslıydım. çünkü genelde sandviçle istediğiniz görüntüyü elde etmeniz mümkün olmuyor. sandviç tekniği yaygın olarak farklı kadrajlarla çekilmiş, ayrı konulu genelde iki dia pozitifin üstüste getirilmesi ile bambaşka bir görüntü elde etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. benim burada size sunduğum sandviçlerin hepsi aynı zaman ve mekanda, aynı kadrajla çekilmiş fotograflardan elde edilmiştir. iki dia arasındaki tek fark bunların farklı net alan derinliklerine sahip olmalarıdır. bu teknikte amaç iki ayrı fotograftan başka bir fotograf elde etmek değildir. bunun tam aksine, kadrajdaki görüntüyü elde ederken bir etki yaratmaktır. işte bu yüzden burada bir artı bir eşittir iki etmiyor, gene bir ediyor. eğer masada iki bardak su varsa, burada bardakları değil içindeki suyu toplamaktayız. onun sonucu da gene sudur. sizlere burada keyifli bir gezinti diliyorum.

 

 

dia pozitiflerle yapılacak daha çok işimiz var!
Ziyaretçi Sayısı:1000458
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram