Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Mahmut Özturan, Rhythmosthetica
Mahmut Özturan

1955 yılında Diyarbakır'a bağlı Çermik ilçesinde doğdum.

Fotoğrafa ilgim ortaokul sıralarında başladı. Lise yıllarımda karanlık oda çalışmalarıma başladım. Lise sonrasında İstanbul Sehzadebaşı'nda bir arkadaşımla birlikte açtığım Stüdyo Tayf'da profesyonel çalışmalar yaptım. Üniversite yıllarımda ve sonrasında fotoğraf sanatına daha bilinçli yaklaşma olanağı buldum.Çalışma alanım ağırlıklı olarak "makro" ve "doğa". Ancak hiçbir konu tamamen ilgi alanım dışında kalamıyor. Estetik bileşenlerden oluşan her konuya ilgi duyarım. Genellikle kurgudan uzak, bire-bir çalışma tekniğini kullanmayı tercih ederim. Ülkemizde İFOD ve FSK, ABD'de PSA, İngiltere'de RPS fotoğraf sanatı derneklerine üyeyim. Çalışmalarım ulusal ve uluslararası fotoğraf dergilerinde yayımlandı.

RHYTHMOSTHETICA ... Ritm, döngü, estetik..Evrenin gizemlerine estetik penceresinden baktığımızda hem felsefeyle, hem de sanatla karşılaşırız. Ritm ve döngü evrensel felsefeyi; estetik bakış ve yorum da evrensel sanatı çağrıştırır insana. Atomdan evrenin sonsuzluğuna dek varan bir düşünsel yolculuktaki her nokta, her görünüm bir ritmi, bir döngüyü yaşatır bize. Felsefi yaklaşımda atom, "gerçeğin bozulamaz diye tasarlanan temel ögesi" olduğuna göre, evrendeki herşeyin temelindeki gerçek, ritmik döngü sistemli olmasıdır.Var olan, yaşanan, düşünülen her olguda, her gerçekte bir ritm ve döngü içiçeliğinin gizemi vardır. Bu gizemi görebilmek, keşfedebilmek, saptayabilmek için iyi bir gözlemci olmak yeterlidir. Doğada, yaşamlarımızda, evrende var olan her olgu, gözlemciliğimizin güçlülüğüne göre tanık olabileceğimiz bir ritm ve döngü gizemi içerirler. Bu gizemi keşfetmeye ve sizlere sunmaya çalıştım "rhythmosthetica" ile.

BU SERGİ, 2002 YILINDA (4) ÜNİVERSİTEDE SERGİLENDİ :
4 - 20 OCAK / Dokuz Eylül Üniversitesi, Sabancı Kültür Sarayı, Konak - İzmir
1 - 16 ŞUBAT / İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası, Taksim - İstanbul
1 - 16 MART / Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Uluslararası Kongre ve Kültür Sarayı, ODTÜ - Ankara
1 - 14 NİSAN / Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi Dekanlık Fuayesi, Adana

Fotograf Çalışmalarım:
www.mahmutozturan.net
Felsefe Yazılarım:
www.felsefem.net  

 
 
 
 
 
 Ziyaretçi Sayısı:1000486
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram