Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Yol Notları : Toskana-2 Murat Selam

Geçen sayımızda İtalya’nın tarihi M.Ö.300’lü yıllara uzanan Toskana bölgesinde ki gezimizi farklı özelliklere sahip Siena’da noktalıyoruz.

Siena bozulmamış Gotik karakteristiği ile İtalya’nın ve Toskana yöresinin ortasında Etrüsklüler tarafından bir tepe üzerine kurulmuş sevimli bir şehir.

Şehrin iç kısımları ortaçağdan kalma yapıları ile dikkati çekiyor. Bu alanların trafiğe kapalı olması şehrin gezip görülmesini oldukça keyifli bir hale getiriyor.

Bütün bu eski binalar ve değerli sanat eserleri Siena’nın geçen yüzyıllardan kalma zenginliğini yansıtmakta.

Eski Roma döneminde toplantı ve pazar yeri olan Piazza del Campo (Campo alanı) şehrin tam ortasında yer almaktadır. İnşa edilmesinden bu yana idamlarla birlikte şehrin boğa güreşleri, palio yarışları, festivaller gibi sosyal aktivitelerin de yapıldığı bir yer olmuştur. Yaklaşık 90 dakika kıran kırana bir mücadele olan Palio yarışları günümüzde de hala devam etmekte ve senede iki kez düzenlenmektedir.

Campo alanını çevreleyen "Palazzo Pubblico" (Saray) ve "Torre del Mangia" (Mangia Kulesi) Siena’nın en ünlü yapılarıdır. Binaların içi daha sonra ünü bütün dünyaya yayılmış olan Siena resim ekolünün ressamları tarafından yapılmış resimlerle süslenmiştir.

102 Metre yüksekliğinde bir çan kulesi olan Torre del Mangia 1325-44 yılları arasında inşa edilmiştir. Çan kulesinin manzarası gerçekten görülmeye değer.

Roma devri çeşmelerinin en güzellerinden birini barındıran ve yaz geceleri bir açık hava oturma odasına dönüşen bu meydanda yer alan kafelerin birinde mutlaka oturmalı, canlı müziğin eşliğinde ortamın keyfini çıkartmalısınız…
Ziyaretçi Sayısı:1000601
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram