Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Erdal Yazıcı

1953'de Elazığ'da doğdu. Fotoğrafa 1983 yılında başladı. Evli ve bir kız çocuk babası. Günümüze değin sekiz konulu fotoğraf sergisini yurt içinde otuz ayrı sanat galerisinde izleyiciye sundu. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok karma sergilere katıldı ve ödüller aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında değişik konularda 'Foto-röportaj' çalışmaları yayınlandı. Belgeci tarzda birçok projenin görüntülerini fotoğrafladı, albümleştirdi. Bunlardan ilki; değişen koşulları yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş zanaatlarla ilgili çalışması... Bu çalışmanın sonucunda "Bir Yaprak Dökümü Öyküsü (Kaybolan Zanaatlar)" isimli fotoğraf albümü yayımlandı. İkinci albümü " Yarınımız Umudumuz Çocuklar " da ise sokakta, okulda, kırda, olumsuz koşullarda yaşayan "yarının umudu" çocukları anlattı fotoğraflarıyla. İlk iki albümünde siyah-beyaz fotoğraflarını yayınlayan Erdal Yazıcı, üçüncü albümünde ise zanaatkarların renkli fotoğraflarını "Son Yüzler" isimli fotoğraf albümünde topladı. Günümüze değin birçok dia gösterisi gerçekleştirdi. Fotoğrafları ve Foto-röportajları yurt dışında ve yurt içinde bazı günlük gazetelerde, kitaplarda ATLAS, GEZİ, National Geographic Traveler ve Voyager dergilerinde yayınlandı. İFSAK üyesi olan Erdal Yazıcı şu an  „ "Serbest Fotoğrafçı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Solan Renkler köşesinde yer verilen "Bir Yaprak Dökümü Öyküsü (Kaybolan Zanaatlar)" isimli çalışmadaki fotoğraflar 1987-1992 yılları içinde yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

FOTOĞRAF SERGİLERİ

--  YAŞAMDAN YANSIMALAR, 1989 ; Erdal Yazıcı‘nın ilk fotoğraf sergisi. İstanbul ve Anadolu‘da yaşayan insanların yaşamını anlattı fotoğraflarıyla. Çalışan insanlar, sokaklarda oynayan çocuklar, sokak satıcıları sergide yer aldı.

- EL EMEĞİ, ALIN TERİ,GÖZ NURU, 1989 ; Türkiye‘de yok olmaya yüz tutmuş zanaatlar  anlatıldı sergiyle. Dededen, babadan kalma alet ve yöntemlerle üretim yapan, çıraklıktan yetişmiş ustaların yaşamları yer aldı fotoğraf karelerinde. Bakırcılar, demirciler, çömlekçiler, keçeciler, hayvan boynuzundan tarak , ağaç oymacılığı yapan ustalar, semerciler,körüklü üç ayaklı ahşap makinalarıyla fotoğrafçılar...

- BİR YAPRAK DÖKÜMÜ ÖYKÜSÜ, 1992 ; Kaybolan yok olan zanaatların ikinci bölümü  "Bir Yayrak Dökümü Öyküsü/Kaybolan Zanaatlar" fotoğraf albümünde tanıtımıyla  açıldı.

- İPEKBÖCEĞİ VE İNSAN ( Yıldız Kalkan/Erdal Yazıcı ),  1995; Bursa şehrinde hızlı kentleşmenin tarım alanlarını yok etmesiyle birlikte her geçen gün üretimi azalan ve yok olan ipekböcekçiliği serginin konusu oldu.

- YARINIMIZ UMUDUMUZ ÇOCUKLAR, 1995; Çarpık kentleşme sonucu olumsuz koşullarda yaşayan, eğitim gören,çalışan çocukların öyküsü anlatıldı bu fotoğraf sergisinde. "Yarınımız Umudumuz Çocuklar" isimli fotoğraf albümü de bu sergiyle tanıtıldı.

- BİR ÇARŞI GÜNLÜĞÜ: URFA, 1999; Urfa şehrinin Egzotik çarşıları serginin konusu. Çarşıdaki günlük alışverişler, yerel giysileriyle göz kamaştıran insan portreleri, çarşıda hala varlığını sürdüren el sanatlarıyla uğraşan ustalar fotoğraf karelerinde yer aldı.

- KOYU SİYAH ( Yusuf Darıyerli/ Erdal Yazıcı ), 2000; 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde Gölcük, Adapazarı,Düzce ve Kaynaşlı‘da yaşanan depremden görüntüler serginin konusunu oluşturdu.

- UZAK KENT İSTANBUL 9 ŞUBAT 2002 ......
Ziyaretçi Sayısı:1000577
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram