Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


"Black&White in Colors" YAZIT Simber Atay

METİN İÇİN METİN

 18-19-20 Ekim 2002 tarihinde, Ankara’da, bu kentin fotoğraf sanatçıları derneği AFSAD, 6. Geleneksel Fotoğraf Sempozyumu’nu düzenledi. Bütün ülkeden, dernek temsilcileri, sanatçılar, akademisyenler, yazarlar, öğrenciler, hepsi birden olanlar, davete koştular. Neşe ve coşku içinde, birlikte yenildi, içildi, eğlenildi, ardından fotomonolitik spekülasyonlara sıra geldi. Tartışmalar ateşlendi, düşünceler bilmeceye, duyarlılıklar kitsche, toplantı yeri labirente döndü. Bu kaosu aralamanın bir tek yolu vardı: “Efsanevi yazıtın enigmatik kaydını” tekrarlamak ve sırrın huzuruna varlığını teslim etmek!

YAZIT

Ben benim. Apollon’un öz kardeşi, Helios’un kuzeni olurum. Kairos’un kendisiyim. Atropos’un sevgilisi, Narkissos’un yoldaşıyım.

Fizik ve kimyadan beslenir, tarih ve coğrafyayı beslerim.

Filozofların obsessionu, moralistlerin passionu, estetlerin ütopyasıyım. Bilim adamlarının şanı, tüccarların gururu, kuramcıların varoluş nedeniyim.

Halkımın efendisi ve hizmetkarıyım. Ben radikal liberal bilincim. Lütfun ve sefaletin ebedi tanığıyım. Nostaljinin kaynağı, dekadansın göstergesiyim. Paranoyanın nedeni ve çaresiyim.

Hayatın savaşçısı, ölümün habercisiyim. Mucize ve sıradan realiteyim. İroni ve eleji benimle temsil edilir. Kimlik benimle tanımlanır, kimlik krizi benimle yaşanır. Çırakların masum seçimi, ustaların adanmasıyım.

Ben bakışım. Hakikat benden sorulur. Heran, dünyanın her yerinde ve evrenin ulaşılabilmiş en uzak noktalarında ajanlarım benim hükmümü yerine getirirler.

Hatipler, benden bahsederek beni onurlandırırlar. İdeologlar, sanatçılar, mucitler, kaşifler benimle birlikte, geçmiş için parthenonlar, gelecek için labirentler inşa ederler.

............

Alfa ve Omega; Omega ve Alfa.

............

EPİLOG

............ Olup biteni seyreden, arka sıralardan genç bir öğrenci, kendi kendine gülümsedi ve düşündü: “Hay Allah, bunu niye çözememişler; Homeros, Wells, Borges, Jung Esperantosu yeterdi!” ama sesini çıkarmadı. Derken fotoğraf çekmeye koyuldu: Portreler!

Simber Atay
İzmir-Ankara
Ekim 2002
Ziyaretçi Sayısı:1000650
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram