Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 14    Editörden
Editörden
Sonbaharla birlikte etkinlikler, sergiler ve yeni yayınlar büyük bir hızla fotoğraf dünyasına düşmeye başladı. AFSAD’ın 6. Fotoğraf Sempozyumu, İFSAK’ın 16. İstanbul Fotoğraf Günleri, GAFSAD’ın 4.Gaziantep Fotoğraf Günleri,1.İstanbul Saydam Günleri, 4. Uluslararası 13 Kare Fotoğraf Festivali. Hepsi Ekim ve Kasım aylarında ve sergiler, gösteriler... Fotoğrafseverler mutlu günler geçirecekler, hem de devam eden krize ve kapımıza kadar gelen savaşa inat!

Bir diğer sevindirici haber ise bugüne kadar federasyona dönüşememe sıkıntısı çeken TFDB’nin dernekler yasasında yapılan değişiklikle birlikte yasal kimliğine kavuşma çalışmalarına başlaması. Dileriz en kısa zamanda fotoğraf derneklerimiz aynı çatı altında birleşirler –tabi ki hepsi ayrı ayrı faaliyetlerine devam edecekler- ve yıllardan beri çektikleri hasret sona erer.

Biz ise, aylarca süren yoğun bir çabanın sonunda nihayet 14. sayımızı yayınladık. Artık sizin oldu. Siz dergiyi okumanın keyfini çıkartırken, derginin yayınlanmaya başladığı ilk saatlerde bizler, Afsad 6.Fotoğraf Sempozyumu’ndaki standımızda yerimizi almış, sanal fotoğraf dergisi yayıncılığı konusundaki bildirimizi sunuyor olacağız.

Bu sayımızda bizi sevindiren konulardan biri de, ülkemizde gezi deyince akla ilk gelen isimlerden olan Faruk Akbaş’ın sürekli yazılarıyla artık fotografya ailesine katılmış olmasıydı. Yazılarını ve fotoğraflarını keyifle okuyup, izleyeceğiz.

“Tarih geçmişin gerçekliğinden yararlanılarak yaratılan bir yaşam tablosudur.” Bu sözler ülkemizin fotoğraf tarihini yazan bir kaç kişiden biri olan ve yıllarını ve kendini Türk fotoğraf tarihini yazmaya adamış Seyit Ali AK’a ait. Kendisini sayfalarımızda tanıttığımız için mutluyuz.

Geçtiğimiz sayılarda fotoğrafın diğer disiplinler ile olan ilişkilerini irdelemeye başlayacağımızı söylemiş ve fotoğraf ve mimari ile ilk adımı atmıştık. Ulus Baker ve arkadaşımız Leyla Benli, fotoğraf - sinema ilişkisi/etkileşimi ile devam ediyorlar.

Konu fotoğraf ve sinema olunca, Walter Benjamin’in fotoğraf ve sinema kuramı içinde önemli bir yeri olan, 1935 yılında kaleme aldığı “Tekniğin Olanaklarıyla Yeniden Üretilebildiği Çağda Sanat Yapıtı” isimli yazısını ( ‘Pasajlar’ isimli kitabında yer almaktadır) yayınlamadan edemedik. İngilizce ismi ‘The Work of Art in The Age of Mechanical Reproduction” olan bu yazı, fotoğrafla ilgili Türkçe yazılarda kaynak farklılığı nedeniyle “Mekanik Yeniden Üretim Çağında Sanat Eseri” olarak geçmektedir. Yayın konusunda bizden yardımlarını esirgemeyen ‘Yapı Kredi Kültür Sanat yayıncılık AŞ’ ne huzurlarınızda teşekkür etmek istiyoruz.

Fotoğraf, ışıkla yazmak demektir. O zaman neden fotoğraf kelimesi yerine “ışıkçiz” kullanmıyoruz ? Bu soruyu bizlere Ş.Uğur Okçu soruyor.

Orhan Cem Çetin, Türk fotoğrafındaki yenilikçi ve deneysel objektiflerden biri ve onunla birlikte bu sayıda yeni bir projemiz daha başladı. Bir fotoğrafçının tüm çalışmalarını, onun dilinden bir seri halinde yayınlamak. Orhan Cem Çetin külliyatına ‘Tanıdık Şeyler’ ile başladık. Soluğumuz yettiği sürece devam edeceğiz.

Platformlarda bu kez “Foto Forum” u konuk ediyoruz.

Sergi Salonumuz yine dolu : Erdal Yazıcı’nın “Bir Yaprak Dökümü Öyküsü: Kaybolan El Zanaatları” nda hüzünlenirken, Mahmut Özturan’la doğadaki ritim ve estetiği yakalayacak, Emrah Can’la Kayaköy’ü farklı bir gözle göreceksiniz. Kazakistan’dan konuğumuz Bayramali Halafov ise kendine özgü anlatım dilini kullanarak ürettiği fotoğraflarında kadın unsurunu ön planda tutmuş.

Belgesel fotoğrafçıların temsilcilerinden Ken Light’ın üzerinde çok konuşulan “Texas Death Row” isimli kitabıyla sonlanan çalışmasından örnekleri “Bir Ülke Bir Fotoğrafçı’da izleyebilirsiniz.

Portfolyolarda ise; İzzet Keribar’ın renkli dünyasını, Emine Ceylan’ın kendine özgü siyah-beyazlarını ve fotoğrafta 50.yılını çoktan tamamlamış Hüsnü Gürsel’in tarihe tanıklığını bulabilirsiniz.

Diğer köşelerimizi ise zaten biliyorsunuz. Fazla söze gerek yok.

Onbeşinci sayıda buluşmak üzere Fotografya’dan dost sevgi ve selamlar.

Bülent IrkkanZiyaretçi Sayısı:1000674
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram