Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Yol Notları : Toskana - 1 Murat Selam

İtalya’nın tarihi M.Ö.300’lü yıllara uzanan Toskana bölgesi, doğal güzellikleri ve Rönesan’ın çekiciliği ile gelenleri karşılıyor. Ortaçağdan kalan ve aynen korunmuş bu şehirlerde yüzyıllar öncesine gidiyorsunuz.

Gezimize meşhur eğik kulesi ile ünlenen Pisa kentinden başlıyoruz. “Campo dei Miracoli – Mucizeler Meydanı” olarak bilinen  bu alan Roma Avrupasının en büyük mimari kompleksine sahiptir. Bunların içerisinde en ünlü olanı, 1173 yılında bu meydanda yer alan büyük katedralin (Duomo) çan kulesi olarak yapımına başlanan Pisa kulesidir.


Pisa Kulesi


Pisa Kulesi ve Romus

Katedral

Katedral

Bu alanda yer alan katedralde İtalyan Gotik sanatının Ustaları olan Beccafumi, Ghirlandio, Andrea del Sarto ve Sodoma’ya ait değer biçilemeyen eserler sergilenmektedir.

Montepulciano, Antonio da Sangallo tarafından tasarlanmış kale ve duvarların arasında kalan ve Rönesans stili saray ve kiliselerin yer aldiği bir kent. Yüksek bir tepe üzerine kurulmuş ve şarapları ile ünlü. Geçmişi Etrüsklülere dayanıyor.


Montelpuciano

Montelpuciano

Çeşitli kafe ve restoranların yer aldığı şirin evleri ve dar sokakları ile tipik bir italyan kenti.


Montelpuciano

Montelpuciano

Montelpuciano

Montepulciano Temmuz – Ağustos aylarında ünlü Piazza Grande’de uluslararsı “Cantiere Internazionale d’Arte” sanat festivaline ev sahipliği yapmakta.


Montelpuciano

Montelpuciano

Contucci Sarayı Montepulciano’da yer alan diğer güzel binalardan biri.


Montelpuciano

St.Lucia Katedrali şehrin dışında yer alan ve görülmesi gereken yapılardan biri.


St.Lucia Katedrali

Bunların dışında Tarugi sarayı, Pulcinella kulesi, St.Biagio diğer görülmesi gereken tarihi yapılar.

Siena Yakınlarında yer alan Pienza kenti, Rönesans mimarisine sahip ender yapılara sahip. O zamanlarda ideal bir yaşam ve yönetim için tasarlanmış. Papa Pius II şehrin merkezini yeniden tasarlamış ve bir papalık sarayı inşa ettirmiş.

Gotik etkilerle inşa edilmiş olan Assunta Katedrali günümüzde ünlü Siena Ekolüne ait ressamların eserlerinin sergilendiği bir müze.


Assunta Katedrali

Piccolomini Sarayı Papanın resmi malikhanesi olarak inşa edilmiştir. Bugün için Piccolomini Ailesinden kalan eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılmakta.


Assunta Katedrali

Pienza’nın aynı zamanda zeytinyağı, şarap ve peynir imalathaneleri ile de ilgi çekmekte. Sevimli peynir ve Şarap imalathanelerinde bunları tatmak ve alışveriş yapmak mümkün.


Pienza

Pienza

Pienza'da Şarap MahzeniZiyaretçi Sayısı:1000627
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram