Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayılar    Sayı 11    Haberler    Kapılar Pencereler
Kapılar Pencereler Şakir Eczacıbaşı
Her biri birer gizemli dünya olan evlere, odalara, avlulara, kentlere açılan kapılar...Ortaçağ ve Rönesans dönemi resimlerinde insanoğlunu cennet ve cehenneme götüren, İslam minyatürlerinde rengarenk bezemeleriyle büyüleyen, Ege ve Akdeniz uygarlıklarında tuzlu sulara, güneşe, görkemli şölenlere, zeytin ağaçlarına açılan kapılar... 1960’lardan bu yana Anadolu’nun dört bir yanındaki kapı ve pencereleri görüntüleyen, ülkemizin önde gelen fotoğraf ustalarından Şakir Eczacıbaşı’nın “Kapılar/Pencereler” başlıklı fotoğraf sergisi, İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Yazar Gürol Sözen’in deyişiyle, “insanoğlunun gizemi, kaçış ya da sığınağın öyküsü, korkularımız kadar sevincimiz, özgürlüğümüz kadar tutsaklığımız” olan kapı ve pencerelerin öyküsünü, yaklaşık 130 fotoğrafla anlatan sergi, 30 Kasım 2001 tarihine dek izlenebilecek. 1960’larda başladığı fotoğraf serüveni boyunca ürettiği yapıtlar ile yurtiçi ve yurtdışında büyük ilgi toplayarak çağdaş fotoğraf sanatının önde gelen isimleri arasına giren Şakir Eczacıbaşı, İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’ndeki sergisinde kapılar ve pencerelerin ülkemiz coğrafyası üzerindeki serüvenini, bütünleştikleri kültürel dokunun izleri eşliğinde izleyiciye aktarırken kültür zenginliklerimizi ölümsüzleştiriyor. Sergiye, tüm fotoğrafların yanı sıra, Gürol Sözen’in sunuş yazısı ve Talat Halman tarafından İngilizceye çevrilen, edebiyatımızın ünlü kalemlerinin “pencereler ve kapılar” temalı yapıtlarından kısa bölümlerin de yer aldığı büyük boy bir kitap eşlik ediyor.

Yer : İş Sanat Kibele Sanat Galerisi İş Kuleleri 4. Levent, İstanbul Tel: 0 212 316 15 60 Tarih : 4 Ekim - 30 Kasım 2001Ziyaretçi Sayısı:1000271
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram