Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayılar    Sayı 11    Haberler    Öbür Dünyalarda
Öbür Dünyalarda Erol Akyavaş

Ünlü sanatçının "Öbür Dünyalarda" adını taşıyan ilk fotoğraf sergisi, Pamukbank Fotoğraf Galerisi'nde açıldı…

sergi_akyavas.jpg

Pamukbank Fotoğraf Galerisi yeni sergi sezonunu, 10 Ekim'de, ünlü ressam Erol Akyavaş'ın fotoğrafları ile açtı. Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu'nun yaptığı "Öbür Dünyalarda" adını taşıyan sergi, sanatçının Hindistan'da çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Ünlü ressamın ilk kez gün ışığına çıkan fotoğrafları, sanatseverleri Hindistan'da bir yolculuğa çıkarıyor.

Resim çalışmalarına 1950-1952 yılları arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nde misafir öğrenci olarak başlayan ve daha sonra ABD'de mimarlık eğitimi alan Akyavaş'ın fotoğrafları; serginin küratörü Haldun Dostoğlu'na göre, mimarlık birikimine eşlik etmeyi başarabilen ve bunu resmine nasıl taşıdığının ipuçlarını ele veren bir nitelik taşıyor. Daha önce de sanatçı ile ilgili sergiler düzenleyen Haldun Dostoğlu, Erol Akyavaş fotoğrafını şu sözlerle tanımlıyor:

"……Seyahatlerini geniş fotoğraf dizileriyle belgeleyen Akyavaş'ın fotoğrafları belgeleyiş tarzı, çekilen mekanlardan bağımsız olarak evrensel ve modernist bir tavır taşıyor. Estetik anlayışını büyük ölçüde, aldığı mimarlık eğitimine borçlu olan sanatçının fotoğraflarında yer alan insan elinin gerçekleştirdiği mekanlar bile doğa ötesi yapıtlar gibi yer alırlar.

Mekansal ya da mimari tasarımın çıkış noktası olarak alınmadığı fotoğraflarda, mimariyi oluşturan eleman ve yüzeylerin aydınlık ve karanlık satıhları bir renk alanı olarak kullanılıyor. Bu fotoğraflar, Akyavaş resminin çatısının nasıl çatıldığının, nasıl çatılması gerektiğinin de notları, eskizleri bir bakıma…"

Erol Akyavaş tarafından sergi amaçlı olarak bırakılmayan, ancak Pamukbank Fotoğraf Galerisi tarafından Akyavaş'ın daha önceden kullandığı kağıtlara ve üstünde çalışıp kendi bastığı birkaç örneğe mümkün olduğunca sadık kalınarak herbirinden beşer adet basılan fotoğraflar, sergi süresince 750 Milyon TL'den satışa sunuluyor.Böylelikle koleksiyonerler, Erol Akyavaş resimlerinden sonra fotoğraflarına da sahip olma imkanına kavuştular.

Pamukbank Fotoğraf Galerisi'nde 30 Kasım'a kadar açık kalacak olan sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün saat 10:00-19:00 arası ziyaret edilebilir.

Pamukbank Fotoğraf Galerisi'nde yer alan sergiler, http://www.pamukbank.com.tr/Turkce/Etkinlikler/FotoGaleri/ adresinden de izlenebilmektedir.

Yer : Pamukbank Fotoğraf Galerisi Teşvikiye Cad. No: 105/2 Teşvikiye / İSTANBUL Tel : 212 236 67 90 (Pazar ve Pazartesi hariç hergün 10:00 - 19:00) Tarih : 10 Ekim - 30 Kasım 2001
Ziyaretçi Sayısı:1000177
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram