Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Osmanlı Fotoğrafları Macaristan'da Engin Özendes
OSMANLI FOTOĞRAFLARI MACARİSTAN’ DA

Fotoğraf tarihçisi Engin Özendes, Macaristan Fotoğraf Müzesi’nin davetlisi olarak 3 Kasım 2001 günü Budapeşte’ye gitti. 19. yüzyılın önemli fotoğrafçılarından Macar Kraliyet sarayı fotoğrafçısı Mai Mano’nun atölyesinin orijinal hali göz önünde bulundurularak restore edilip Macar Fotoğrafçılar Evi’ne dönüştürülmüş binasında 8 Kasım günü Osmanlı İmparatorluğu’nda fotoğrafın gelişimi üzerine bir konferans verdi. Çok sayıda dinleyicinin konu üzerine soruları ile konferans yaklaşık iki saat sürdü.

Engin Özendes, 9 Kasım’da da Kecskemét’teki Macar Fotoğraf Müzesi’nde Osmanlı dönemi fotoğrafları , 19. yüzyılda İstanbul’da yapılmış fotoğraf araç gereçleri ve basılı malzemeden oluşan bir sergi açtı. Sultan portreleri, dönemin saray erkanının yüksek askeri erkanın ve imparatorluğu ziyaret eden yabancı devlet başkanlarının portreleri, askeri talimler, etrafındaki insanla birlikte cami, türbe, meydan çeşmeleri, saray ve köşkler, mesire yerleri, sokaklar, ibadet yerleri, esnaf, kahve, kaplıca, Boğaz ve Haliç görüntülerinden oluşan 156 adet fotoğraf görüntülendi. Bu görüntülerin fotoğrafçıları ise; Abdullah Frères, Pascal Sébah, Sébah&joaillier, Ali Sami Bey, Fahrettin Türkkan, M. Iranian, J.P. Sébah, G.Berggren, T.R.Dumas, L.Fiorillo, Bonfils, Zangaki, Rubellin gibi tanınmış Osmanlı fotoğrafçılarıydı. Dönemin tekniklerine ve boyutlara göre Carte-de-visite, Cabinet, Streoscope, Albümen ve Bromür Baskılar sunuldu.

Büyük ilgi gören serginin açılış konuşması Türk Büyükelçisi Ender Arat tarafından yapıldı. Sergiye Tekirdağ Macaristan Fahri Başkonsolosu Erdoğan Erken’de katıldı. Sergi kataloğu Macar dilinde, müze müdürü Kincses Karoly ve küratör Dr. Magda Koltaa tarafından büyük bir titizlikle hazırlandı. Serginin ve kataloğun sponsorluğunu Macaristan Kültür Bakanlığı üstlendi. Sergi Mart 2002 başına kadar açık kalacak.Ziyaretçi Sayısı:1000081
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram