Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 11    Ciddiyet
Ciddiyet Tacettin Teymur
FOTOĞRAF YARIŞMALARI İÇİN YENİ ÖNERİLER

Ülkemizde ve dünyada yaşana ekonomik krizler yüzünden artık eskisi gibi fotoğraf yarışmaları yapılamamaktadır .Bizde Ciddiyet olarak olaya eğilip yeni yarışmalar ortaya çıkardık. Kriz ortamında denenecek fotoğraf yarışmaları:

1- Fotoğrafın hayali yarışması
2- Evde ne varsa getir yarışması
3- Gün batımı çekimleri yarışması
4- En özgün paspartu yarışması
5- En çabuk tripod kurma yarışması
6- En temiz makine yarışması
7- En ucuz film bulma yarışması
8- Filmi en hızlı sarma yarışması
9- En hızlı otobüse binme yarışması
10- En çok aidat yatıran üye yarışması


1-FOTOĞRAFIN HAYALİ YARIŞMASI :
Fotoğraf çekmek artık çok zor oldu. Hele birde yarışmalara fotoğraf yollamak daha da zor. Bunun yerine yarışma adayları bir odaya toplanır ve ellerine temiz birer beyaz kağıt verilerek yarışma konusu söylenir. Yarışmacılar çekecekleri fotoğrafı anlatmaya koyulurlar jüri üyeleri anlatılan fotoğraflardan en güzel olanı seçerek birinci ilan eder. Kopya çekilmemesi için gerekli önlemler alınır.

2-EVDE NE VARSA GETİR YARIŞMASI :
Hepimizin zaman zaman aşka gelerek yaptırıp bir kenara koyduğumuz fotoğraflar vardır. İşte bunları değerlendirmek için bir yarışma yapılabilir. Yarışmaya katılacak fotoğrafçılar bir yere toplanırlar, hepsine bir saat süre verilir bu zaman içinde evlerine gidip fotoğraflarını getiririler. Yarışmayı kazananlara birer otobüs bileti verilir.

3-GÜN BATIMI FOTOĞRAFLARI :
Her fotoğraf çeken insanda mutlaka bir gün batımı fotoğrafı vardır. Yeni bir baskı yaptırmadan evdeki gün batımı fotoğraflarını getirirsek bir yarışma yapabiliriz. Kazanan fotoğrafçıya "Dönülmez Akşamın Ufkundayız" kaseti romantik bir ortamda verilir.

4- EN ÖZGÜN PASPARTU YARIŞMASI :
Fotoğraf sergilerinde mutlaka hepimiz paspartu kullanmışızdır. Çoğunlukla da yapılan paspartuları beğenmeyiz. İşte fırsat: paspartu yarışması. Yarışmaya katılacaklar kendi kartonlarını, fon kağıtlarını getirirler. Makas ve cetvel dernekten sağlanır. Yarışmacılara uygun süre verilerek en az 30*40 boyutunda paspartu yapmaları istenir. En cins pardon en özgün paspartuyu yapan yarışmayı kazanır. Kazanana karton ve tutkal hediye olarak verilirken fiyatta anlaşılırsa sipariş verilir.

5-EN ÇABUK TRİPOD KURMA YARIŞMASI :
Bilindiği üzere engebeli yerlerde tripod kurmak biraz zordur hem üyelere alışkanlık kazandırmak hem de yarışma olsun diye bu yarışma yapılabilir. Önce üyelerden birinden ödünç tripod alınır. Tripod kapatılarak kutusuna konulur. Engebeli bir arazi bulunarak her yarışmacıdan tripodu kurması istenir. Hakem heyeti ellerinde kronometre süre tutarak en hızlı tripodu kuranı seçerler. İzleyiciler isterlerse en hızlı fotoğrafçı bizim fotoğrafçı diye tezahürat yapabilirler. Birinci dernek başkanı tarafında alnından öpülerek ödüllendirilir.

6-EN TEMİZ MAKİNA YARIŞMASI :
Bu yarışma önceden haber verilmeden bir gezi sırasında "Çıkarın bakim makinalarınızı yarışma yapacağım" diye aniden yapılır. Bazı tipler zaten her zaman makinları kirli olduğu için kafadan elenirler. Onların "bugün makinam temiz isterseniz bakın" feryatlarına aldırmadan yarışmaya geçilir. Büyük olasılık bayan yarışmacılar kazanacağı için içlerinde birden fazla temiz makina varsa makinanın etrafına dantela yapan yarışmacı birinci seçilir.

7-EN UCUZ FİLM BULMA YARIŞMASI :
Yarışmacılar merkezi bir yere toplanıp kendilerine 3 saat süre verilir. Bu süre sonunda tarihi geçmemiş 36 pozluk renkli, siyah-beyaz ve saydam filmlerden en ucuzunu bulana bulduğu filmin parası ödenir ve hemen ardından satın aldığı yer öğrenilerek oraya topluca film almaya gidilir. Böylelikle hem ucuz film bulunur hem de yarışma heyecanı yaşanır.

8- EN HIZLI FİLM SARMA YARIŞMASI :
Yarışmacılar ellerine eski bir film, tank ve spiral verilerek karanlık odaya sokulur ve zaman tutularak en kısa sürede kimin film sardığı saptanır. Bu yarışma için en az iki jüri üyesi lazımdır. Jüri üyelerinden birnin yarışmacı ile karanlık odaya girerek ışığın kapalı olmasını denetlemesi gerekir. Bu yarışmada sarılan filmler tam yıkamaya hazır olmalıdır. Spirale uygun olarak sarılmayan filmler elenirler .

9-EN HIZLI OTOBÜSE BİNME YARIŞMASI :
Gezilerde bilindiği gibi en büyük sorunumuz otobüslere geç binen, zamanında yetişemeyen dostlarımızdır. Hem bu konuda alıştırma yapmak hem de yarışma heyecanı içinde olmak için bu yarışma yapılabilir .Yarışma bir gezi sırasında olursa ayrıca organizasyona gerek kalmaz .Gezide böyle bir yarışma olacağı duyurulur.Gezinin bir anında mola verilir, mola bitimi düdükle ilan edilir. İlk önce arabaya binen ilk üç kişi dereceleri paylaşırlar.

10-EN ÇOK AİDAT YATIRAN ÜYE YARIŞMASI:
Aslında bu tarz yarışma yapmak çok zordur .Çünkü ülkemizdeki fotoğraf derneklerinin tüm üyeleri günü gününe aidatlarını derneklere yatırmaktadırlar! Bu yüzden birinciyi seçmek bir hayli zor olacaktır!

Bu yarışmaları düzenlemek kolay da katılımcı ve jüri üyesi bulmak biraz zor olacaktır. Ama o kadar zorluğa da katlanalım artık !Ziyaretçi Sayısı:1000915
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram