Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Foto Muhabirleri Derneği

TARİHÇE

fmdbanner.jpg

ademaltan.jpg
Adem Altan

Foto Muhabirleri Derneği, 12 Haziran 1984 tarihinde kuruldu. Dernek, yönetim merkezi olarak Ankara’yı belirledi. Derneğin kurucu üyeleri (alfabetik sırayla) Sökmen Baykara, Zekai Durmuş, Halim Ermiş, Rıza Ezer, Dursun Gündoğdu, Bülent Hiçyılmaz, Rafet Hüner, İlhan Kuyucu, Turgut Mantar ve Mehmet Ünlü idi.

Kurucu üyeler yaptıkları ilk toplantıda, dernek başkanlığına kurucu üye Rafet Hüner’in getirilmesine oybirliği ile karar verdi. Rafet Hüner’in ardından dernek başkanı olan Bülent Hiçyılmaz, bu görevi yedi dönem boyunca sürdürdü. Bu dönem içinde dernek başkan yardımcılığı görevini de Ümit Turpçu yaptı.

arifakdogan.jpg
Arif Akdoğan

Derneğin, Mayıs 1999’da yapılan 8. Olağan Genel Kurulu’nda Abdurrahman Antakyalı başkanlığındaki yönetim kurulu aday listesi, tüm genel kurul üyelerinin oybirliği ile Foto Muhabirleri Derneği yönetimine seçildi. Halen, Antakyalı başkanlığındaki yönetim kurulu bu görevi sürdürmekteler.

atestumer.jpg
Ateş Tümer

Bir asıra yaklaşan basın fotoğrafçılığı geçmişine sahip olan ülkemizde, foto muhabirlerinin örgütlü topluluklarını oluşturması görüldüğü gibi oldukça geç olmuştur.

FMD üyesi foto muhabirleri, çektikleri fotoğraflarla, siyasetinden toplumsal olaylarına, sporundan magazinine, ekonomisinden diplomasisine Türkiye Cumhuriyeti’nin görsel tarihini yazma sorumluluğunu yerine getirebilmenin çabası içerisindedirler. Bu görevleri sırasında kendilerine edindikleri en önemli ilke objektifliktir.

atillaturker.jpg
Atilla Türker

Foto muhabirleri, insanların sevinçlerinin yanısıra hüznünün, coşkusunun yanısıra düş kırıklıklarının da bir anlamda sessiz tanıklarıdırlar. Bu tanıklık sırasındaki tek ses; deklanşörlerden çıkan ufacık seslerdir. Yalnız bu ufacık sesler gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük yankılar uyandırdı. Dünyanın tüm foto muhabirlerinin katıldığı yarışmada Türk foto muhabirleri iki kez dünya birincisi oldular. Bu, yapılan işte kaydedilen başarının en önemli göstergelerinden birisidir.

hakandenker.jpg
Hakan Denker

Kuruluşundan bu yana, Foto Muhabirleri Derneği’nin gerçekleştirdiği belli başlı önemli etkinlikler arasında, Türkiye’de basın fotoğrafçılığının en önemli ödüllerini "Yılın Basın Fotoğrafları" yarışması sonucunda vermesi ve bu yarışmaya katılan fotoğrafları bir kitap halinde yayınlaması, World Press Photo sergilerinin Türkiye’ye getirilmesi, dernek bünyesinde "Fotoğraf Makineleri Müzesi"nin açılmasını sayabiliriz. Sürekli olarak üyeleriyle elele ve daha ileriye gidebilme çabası içerisindeki dernek, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği etkinliklerle, Türk Basın Fotoğrafçılığı’na elinden gelen katkıyı yapmayı sürdürecektir.

hikmetsaatci.jpg
Hikmet Saatçi

YÖNETİM

Abdurrahman ANTAKYALI (Başkan),

Selçuk ŞENYÜZ (Başkan Yardımcısı), Ali ÜNAL (Genel Sekreter), Murat ŞAHİN (Muhasip) Adem ALTAN, Ali ÖZ, Kenan ÇİMEN, Meriç ENERCAN, Okaner YÜCE, Sefa ÖZKAYA, Ümit BEKTAŞ

ismetgumusdere.jpg
İsmet Gümüşdere

muradsezer.jpg
Murad Sezer
 kemalcimen.jpg
Kemal Çimen
 sefaozkaya.jpg
Mustafa Bozdemir
sefaozkaya.jpg
Sefa Özkaya
 mustafahepekiz.jpg
Mustafa Hepekız
 onersan.jpg
Öner San
yusufziyacakir.jpg
Yusuf Ziya Çakır
 suleymanalasya.jpg
Süleyman Alasya
 volkanyildirim.jpg
Volkan YıldırımZiyaretçi Sayısı:1000547
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram