Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 10    Pano
Pano

SERGİ: ALİ BOROVALI'DAN "ÇIKIŞ YOLU ARAYIŞLARI"

Ali Borovalı'nın "Çıkış Yolu Arayışları" (Searching For An Exit) teması altında oluşturduğu sergi Selanik'te gösterime sunulduktan sonra şimdi de Yunanistan'ın çeşitli merkezlerini geziyor.
5 yıl boyunca dünyanın birçok ülkesinde çekilen 31 fotoğrafın yer aldığı sergi, insanın arayışlarını konu ediyor.

SERGİ: "360 DERECE İSTANBUL"

Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin İstanbul'un değişik yerlerinde çektikleri 360 derecelik İstanbul panoramalarından oluşan "360 Derece İstanbul" adlı sergi Fotoğrafevi'nin İstanbul Galatasaray'daki sergi salonunda 30 Haziran 2001 günü açıldı.

SERGİ: "DÖKÜMCÜLER"

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi Fehmi İçyer'in "Dökümcüler" sergisi 2 - 10 Temmuz 2001 tarihleri arasında Zonguldak Sergi Odası'nda gösterime sunuldu. Sergi; döküm işçilerini iş koşullarında gösteren 40 adet renkli baskı fotoğraftan oluşuyordu.

The Beautiful and The Damned (Güzel ve Çirkin)
19. yüzyıldan itibaren fotografik portre geleneğinin gelişimine katkıda bulunan ve sosyal sınıf ayrımında portre fotoğrafının bir method olarak kullanımına ilişkin örnekleri toplayan "The Beautiful and The Damned" (Güzel ve Çirkin) başlıklı sergi 6 Haziran - 7 Ekim tarihleri arasında Londra National Portrait Gallery'de izlenebilecek. www.npg.org.uk

A Stitch in Time (Tarihe Bir İlmik)
Altmış yıldır yaşadığı evinde, hayatına giren hiçbir şeyi atmayıp biriktiren annesinin ölümü üzerine John Miles, annesinin biriktirdiği her türlü objeyi fotoğraflamış. John Miles'in annesinin anısına gerçekleştirdiği annesinin yaşamını objelerle belgelediği fotoğraf sergisi "A Stitch in Time" (Tarihe Bir İlmik) 18 Temmuz - 8 Eylül tarihleri arasında Londra Photofusion Gallery'de gösterimde olacak. www.photofusion.org

Migrations, Humanity in Transition (Göçler, İnsanlıktaki Değişim)
1973'te fotojurnalist olarak çalışmaya başlayan Sebastião Salgado'nun "Migrations, Humanity in Transition" (Göçler, İnsanlıktaki Değişim) başlıklı sergisi 22 Haziran - 9 Eylül tarihleri arasında New York ICP'de izlenebilir. Fotoğrafçının yedi yıldan fazladır yaklaşık otuz beş ülkede çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, göçü konu ediyor. www.icp.org

Walker Evans'tan İki Sergi Birden
Museum of Modern Art (MOMA) ve New York kolleksiyonlarından derlenen ve yine MOMA tarafından düzenlenen "Walker Evans and Company" (Walker Evans ve Şürekası) başlıklı sergi, geçen seksen yılda Evans'ın ve çalışmaları Evans'la paralellik gösteren diğer sanatçıların eserlerinin fotoğraf, resim, heykel ve grafik sanatlara olan etkisini sorguluyor. Sergi, 16 Eylül tarihine kadar New York Getty Museum'da izlenebilir.
Evans'a ait ikinci sergi ise "The American Tradition & Walker Evans: Photographs from the Getty Collection" (Amerikan Geleneği ve Walker Evans: Getty Koleksiyonu'ndan Fotoğraflar). 28 Ekim tarihine kadar New York Getty Museum'da gösterimde kalacak olan sergi 1930'larda Amerika manzarasının çehresini konu ediyor. www.getty.edu

Requiem: By the Photographers who died in Vietnam and Indochina (Ağıt: Vietnam ve Çinhindi'nde Ölen Fotoğrafçılar)
İngiliz fotoğrafçı Tim Page ve Associated Press Londra Merkezi'nin baş editörü Horst Faas'ın, Vietnam'da hayatını kaybeden fotoğrafçıların anısına hazırladıkları "Requiem: By the Photographers who died in Vietnam and Indochina" (Ağıt: Vietnam ve Çinhindi'nde Ölen Fotoğrafçılar) kitabının gezici sergisi 2 Eylül tarihine kadar Londra Proud Gallery'de izlenebilir. www.proudgalleries.com

DASK DOGAY 2001

"Ayak izinden başka bir şey bırakma!..
Anılardan başka bir şey götürme!..
Zamandan başka bir şey öldürme!..
Görüntüden başka bir şey alma!.."

cümlelerini prensip edinmiş olan DASK DOGAY 2001, Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması'nın beşincisi, 29 - 30 Eylül 2001 tarihlerinde Bursa'da yapılacaktır. Türkiye Fotoğraf Sanatı Dernekleri Birliği (TFDB) tarafından desteklenen DASK DOGAY 2001, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) 'nin işbirliği ile düzenlenmektedir.

Yarışmada, Baraklı Göleti çevresindeki coğrafi yapı ve mevsim koşulları içinde karşılaşılan konular, doğal ortamlarında sanatsal bir katkıyla belgelenecektir.

Yarışma; makro, genel çekim ve yerel yaşam olmak üzere üç kategoride yapılacaktır.

Seçici kurul; Tuğrul Çakar (FSK), Avni Çinçin (BUFSAD), Ali İhsan Gökçen (İFSAK), Tansu Gürpınar (DHKD - FSK), Fethi İzan (Tanıtım Fotoğrafçısı), Necmettin Külahçı (DASK - FSK), Fethi Sabunsoy (AFAD), Fehmi Şedele (Tanıtım Fotoğrafçısı) ve Erdem Yavaşça (Atlas Coğrafya ve Keşif Dergisi) 'dan oluşmaktadır.

Çekim - seçim - değerlendirme ve ödüllendirme aşamaları dahil iki gün sürecek olan yarışmanın yanı sıra trekking, kır koşusu, yön bulma yarışması vb. yan etkinlikler düzenlenmektedir.

İletişim için;
Yarışma Sekreteri: Funda Gönendik
Adres: Mesa Plaza Ihlamur Cad. 2/43 Çayyolu Ankara
Tel: 0 312 241 2607
Cep Tel: 0 535 328 9697 - 0 532 507 6701
Fax: 0 312 241 1667 - 436 5163
http://www.dask.n3.net
e-mail: daskdogay@yahoo.com

"YÖRELERİMİZ" FOTOĞRAF YARIŞMASI
Koç Topluluğu Bilgi Grubu kuruluşlarından Booking Turkey Seyahat Portalı, sanal ortamda "Yörelerimiz" konulu fotoğraf yarışması düzenlemektedir. Renkli baskı dalında düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin çeşitli yörelerine ait 3 fotoğrafla katılınabilir. Son katılım tarihi 15 Kasım 2001 olarak belirlenen yarışmanın birincisi tatille ödüllendirilecektir.
Yarışma ile ilgili detaylı bilgi www.bookingturkey.com adresinden alınabilir.

KOÇ ALLIANZ FOTOĞRAF YARIŞMASI 2001 "ÇARŞI - PAZAR"
Yaşamın ve kültürlerin kavşak noktası olan çarşı ve pazarları konu edinen fotoğraf yarışması Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. (Koç Allianz) tarafından düzenlenmektedir.

Siyah - beyaz, renkli negatif baskı ve dia olmak üzere üç kategoride düzenlenen yarışmanın son katılım tarihi 2 Kasım 2001'dir.

Seçici kurul; Ara Güler (Foto Muhabiri), Eren Güvener (Gazeteci), Ersin Alok (Fotoğraf Sanatçısı), İzzet Keribar (Fotoğraf Sanatçısı), M. Kemal Olgaç (Koç Allianz Genel Müdürü), Sabit Kalfagil (Fotoğraf Sanatçısı), Şakir Eczacıbaşı (Fotoğraf Sanatçısı)'dan oluşmaktadır.

Yarışma, Türkiye Fotoğraf Dernekleri Birliği (TFDB) tarafından desteklenmektedir. TFDB Destek No: 2001 - 21
Başvuru Adresi: Koç Allianz Fotoğraf Yarışması 2001
Bağlarbaşı, Kısıklı Cad. No:11 Altunizade 81180 İstanbul
www.kocallianzhayat.com.tr


DEPREM BELGESELLERİ GÖSTERİMİ
17 Ağustos 1999'da yaşanan deprem felaketinin ikinci yıldönümü yaklaşırken, yaşananları unutmamak ve unutturmamak amacıyla İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan deprem felaketlerini konu alan belgesel filmlerden oluşan "Ses Ver" adlı program düzenlenmektedir. 15, 16, 17 ve 18 Ağustos 2001 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan programda dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan depremleri konu alan belgesel filmler gösterilecek.

Tüm gösterimler İFSAK'ın Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu'nda yapılacaktır.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği
İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. Özverim Apt. 34/2 80060 Beyoğlu İstanbul
Tel: 0 212 292 4201 ve 0 212 292 1807
Fax: 0 212 252 4461
Ziyaretçi Sayısı:1000718
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram