Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan






Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
Fotoğraf Dünyasından Haberler

ARTDİYE Sanat Atölyesi İLERİ DÜZEY (CREATİVE) FOTOGRAF SERGİSİ

ARTDİYE Sanat Atölyesinde toplam 8 haftada verilen İleri Düzey (creative ) I . Kur fotograf seminerinde kursiyerlere uygulamalı olarak yaptırılan kolaj , montaj , fotogram , boyama (pentür) , kazıma , tram denemeleri , efektler , sepia tonlama , agrandisman baskı ve üst üstte baskı tekniklerinden oluşan birbirinden farklı fotograflar sanat severlerin izlenimine sunulmuştur.Oldukça ilgi ve beğeni toplayan bu sergiyi 30 Ağustosa kadar ARTDİYE Sanat Atölyesi sergi salonunda görebilirsiniz.
Menekşe 1 sokak No: 10-B / 11 kızılay /ANKARA Tlf : (312) 417 65 37

  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
  • Fotoğraf Dünyasından Haberler
 

USTALARIN OBJEKTİFİNDEN TÜRKİYE'NİN KÖPRÜLERİ

Bir yakayı diğerine, insanları birbirlerine, memleketlerine bağlayan Türkiye'nin, yaşamsal olduğu kadar mimari ve tarihi açıdan da önem taşıyan köprüleri bir albüm kitapta biraraya geldi.

Koç Allianz'ın desteğiyle hazırlanan Türkiye'nin Köprüleri adlı albüm- kitabın birinci bölümünde, aralarında Ergun Çağatay, Nevzat Çakır, İsa Çelik, Gültekin Çizgen, İbrahim Demirel, Ara Güler, İzzet Keribar, Ozan Sağdıç ve İbrahim Zaman'ın da bulunudğu 28 fotoğraf sanatçısının Türkiye'nin dört bir yanında çektiği köprü fotoğrafları yeralıyor.

Albüm kitapta Boğaz Köprüsü ve Galata Köprüsü'nden Anadolu'nun en ücra köşelerindeki, derme çatma köprülere kadar 130 fotoğraf var. Yayın koordinatörlüğünü Uğur Günyüz'ün yaptığı Türkiye'nin Köprüleri adlı albüm- kitapta Metin Sözen'in Aşmak Üzerine başlıklı yazısıyla, mimar Murat Germen ve Gülsün Tanyeli'nin de yazıları bulunuyor.

Albümün ikinci bölümü ise Koç Allianz ile Basın Yayın Mezunları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği fotoğraf yarışmasıda dereceye giren eserlere ayrılmış.

TFDB ' DE NÖBET DEĞİŞİMİ

Ülkemizde kurulu fotograf derneklerinin birliğini oluşturmak ve bu birlikteliğe resmi bir boyut katmak amacı ile kurulmuş bulunan Türkiye Fotograf Dernekleri Birliği'nin son toplantısı;Haziran 2001'de Ankara da AFSAD'ın ev sahipliğinde yapıldı.

Birlik genel sekreteri ile bölge sekreterliklerini de belirleyecek seçimli toplantı sonucunda: nöbet değişimi kararı çıktı. Prof.Mehmet BAYHAN görevini yeni başkan sayın Özcan TARAS ' devretti. Özcan TARAS aynı zamanda KASK başkanlığı görevini yürütmekte.

6. İSTANBUL SAYDAM GÜNLERİ

13 - 21 Ekim 2001 tarihleri arasında yapılacak olan 6. İstanbul Saydam Günleri için daha önce duyurulan son katılım tarihi gelen talepler üzerine 15 Ağustos 2001'e kadar uzatıldı.

"DENİZ TURİZMİ" KONULU YARIŞMA SONUÇLANDI

Deniz Ticaret Odası tarafından Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Haftası kapsamında düzenlenen "Deniz Turizmi" konulu fotoğraf yarışmasının sonuçları belli oldu. Serdar Şekerci, Merih Akoğul, K. Sami Aksoğan, Halil İbrahim Tutak, İlyas Göçmen ve Cengiz Karlıova'dan oluşan seçici kurul ödüle layık görülen eserleri belirledi: Faruk Ertunç "Pembe Kayalar", Osman Uğur "Eski Dalga", Y. Fehmi Şenok "Derinliklerdeki Pırıltı" başlıklı eserleriyle başarı ödülüne; Yusuf Darıyerli "Plaj Keyfi", İhsan Yıldız "Yaz", Gökhan Keptiğ "İsimsiz" başlılı eserleriyle mansiyona ve Faruk Ertunç "Mavi Kırmızı" başlılı eseriyle Jüri Özel Ödülü'ne layık bulundular. Ödül alan ve sergilenmeye layık bulunan fotoğraflar 2 - 15 Temmuz tarihleri arasında Beyoğlu'ndaki Dünya Aktüel Kitabevi Sergi Salonu'nda gösterime sunuldu.

 I. ULUSLARARASI SUALTI GÖRÜNTÜLEME FESTİVALİ 22 - 24 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulubü (BSK) tarafından Marmara Denizi'ndeki kirliliğe rağmen yaşam savaşı veren doğal güzelliklere dikkat çekmek ve ilgili mercileri harekete geçirmek amacı ile "I. Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali" düzenlendi.

Tekofaks Panasonic'in katkılarıyla Yassıada kıyılarında bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen "Herşeye Rağmen Yaşayan Marmara Sualtı Görüntüleme Yarışması" bu yıl uluslararası bir boyut kazandı. I.Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışmaya Fransa, İtalya, İngiltere, Avusturya... gibi bir çok ülkeden katılım oldu.

I.Uluslararası Sualtı Fotoğraf ve Video Festivali ödüllerini; slayt - deniz dalında Werner Thiele (Avusturya), slayt - tatlısu dalında Werner Thiele (Avusturya), baskı fotoğraf dalında Settimo Cipriani (İtalya) paylaştı.
8. Herşeye Rağmen Yaşayan Marmara ödüllerini; makro fotoğraf dalında Tacettin Sağlar, geniş açı fotoğraf dalında Engin Aygün aldı.

 ROES AKIS FLUX
(geocities.com/roes1samos/greek.htm)

20 Ağustos-2 Eylül 2001 tarihleri arasında Yunanistan'ın Samos adasında Karlovassi Belediyesinde 9 ayrı sanat dalını içeren ve küratörlüğünü Maria Sevastaki'nin yaptığı bir sergi açıldı. Temel hedefi, halk ve sanatçılar arasındaki işbirliği ruhunu ve yaratıcı düşünceyi geliştirmek olan serginin ana konusu doğa, doğal afetler, tinsel ve global kültür.

Sergiye, Yunanistan, Türkiye, İtalya, Almanya, İngiltere, Avusturalya ve ABD'den katılan sanatçılar şunlar: Dawn Gardiner (drama), Atila İlkyaz (ressam), Aris Kalafatis (ressam),Alina Parianou (tarih), Stavros Koutrakis (printmaking/musik/edebiyat), Maria Lekatou (fotograf), Vicky Lekatou (ressam), Alek Lindus (enstolasyon), John Lindus (land art), Yiannis Marapas (fotograf), Onur Özmen (besteci), Lukas Tsogias (besteci/şair), Peter Mueller (ressam), Sofia Tjoumaki (fotograf), Antonis Solounias (besteci), Cristina Rocchetto (edebiyat), Kostantia Kondaxi (film), Ed Talavera (film), İsa Özdemir (video sanatı), Enver Özüstün (video art/gazeteci), Koula Karamina Pothou (şair), Elsa Chiou (edebiyatçı) and Maria Sevastaki (ressam).

promo.jpg 

Atila İlkyaz, "Son Haberler" serisi, 2000-2001


T.C. ÇORUM VALİLİĞİ ÇEVRE KORUMA VAKFI

I. ÇORUM ÇEVRE FOTOGRAF YARIŞMASI
" ÇEVRE ve İNSAN "

04.Haziran.2001 Pazartesi günü toplanan jüri Prof.Mehmet BAYHAN başkanlığında İbrahim ZAMAN, Halim KULAKSIZ, İzzet KERİBAR, S.Haluk UYGUR, Ateş VELİDEDEOĞLU, İsmail ALAPALA'nın katılımıyla seçimi yapmıştır.

Yarışmaya 3 dalda toplam 250 fotoğrafçı katılmıştır. Siyah-beyaz dalında 317 fotoğraf, renkli baskı dalında 644 fotoğraf, saydam dalında ise 616 fotoğraf değerlendirmeye tabii tutulmuştur.

Siyah beyaz dalda 6 kez eleme yapılmış, sonuçta 29 fotoğraf sergilenmeye değer bulunurken, ödüller şu şekilde dağıtılmıştır;

Birinci C.Murat ÖZCAN (Çöplükte Yaşam)
İkinci Neyzen CÖMERT (İsimsiz 1)
Üçüncü Özer KAMBUROĞLU (Yangınla Mücadele)
H.Basri ILGAZ Özel Ödülü Emel BAHAR (Sokak)
Mansiyonlar Alaatin KANLIOĞLU (Yağmurla Dans)
Fatih GÜRSEL (İsimsiz 1)
Ferhat AKAY (İsimsiz 5)

Renkli baskı dalında yine 6 kez eleme yapılmış, 37 fotoğraf sergilemeye değer bulunurken, ödüller şu şekilde dağıtılmıştır.

Birinci İhsan YILDIZLI (Çevre ve İnsan)
İkinci Derya ÖZKANEM (Kahve Önü)
Üçüncü Mustafa YILMAZ (Kızılırmak'ta Balıkçı)
Stüdyo Lale Özel Ödülü İhsan YILDIZLI (Çevre ve İnsan 4)
Mansiyonlar Mete Engin ÖZEL (Düşünce)
Ozan AKŞEN (Bahar Temizliği)
Vahap AKŞEN (Bakışlar)

Saydam dalında yine 6 kez eleme yapılmış, 19 fotoğraf sergilemeye değer bulunurken, ödüller şu şekilde dağıtılmıştır.

Birinci Engin KABAN (Harman Yeri)
İkinci Maruf ŞİNİK (Gölge)
Üçüncü Metin ÇITAK (Yunak-Çamaşırhane)
Refo Özel Ödülü Muhsin DİVAN (Soluk Almak)
Mansiyonlar Metin ÇITAK (İsimsiz)
Tekin ERTUĞ (Görünen Kısım 3)
Yıldız KALKAN (Dokuma Tezgahı)

Özel Ödüller ise şu şekilde dağıtılmıştır.
Çorum Özel Ödülü Mustafa YILMAZ (Dolma)
Canon Yerel Sanatçı Ödülü Mustafa ÇAĞLAR (Yorumsuz 2)
Çorum Rotary Özel Ödülü Ozan AKŞEN (Bahar Temizliği 2)
Hama Özel Ödülü Sacit ÜNLÜ (Sokak)
Reflekta Özel Ödülü Vedat OSMANOĞLU (Yaylaya Çıkış)
Kodak Özel Ödülü Hakan Boyacı (Avuttepe'de Bir Ömür)

BAŞKAN Üye Üye Üye
Prof.Mehmet BAYHAN İsmail ALAPALA İzzet KERİBAR A.Halim KULAKSIZ

Üye Üye Üye
Dr.S.Haluk UYGUR Dr.Ateş VELİDEDEOĞLU İbrahim ZAMAN

SERGİLEMEYE DEĞER GÖRÜLEN ESERLER

RENKLİ BASKI

Mustafa YILMAZ, Bülent GÜNDOĞDU, Mustafa YILMAZ, Murat GÜR,Kazım ZAİM, Yıldız ALKAN,H.Metin SONER, Fatih GÜRSEL, Özer KANBUROĞLU, Çetin CANBAZOĞLU, Engin KABAN, Tuba TÜNAY, Emel BAHAR, Ender ONUR, Kemal UÇAR, Mete Engin ÖZEL,Mete Engin ÖZEL, Maruf ŞİNİK, İ. Sadık OĞUZ, Tülay ESKİÜÇTEPE, Vahap AKŞEN, Hakan BOYACI Günsel YILDIRIM, Servet SEZGİN, İhsan YILDIZLI, A.Muhsin DİVAN, Selami BÜYÜKNİSAN, Abbas ATMACA.

SAYDAM

Salih AKKUŞ, Maruf ŞİNİK, H.Avni ÇİRKİN, Mustafa YILMAZ, A.Murat ÇERKOZ, Gerbis ÖZATAN, A.Muhsin DİVAN, Hüsnü GÜRSEL, Servet SEÇGİN, Cenk GENÇDİŞ, Tufan KARTAL.

SİYAH BEYAZ

Kazım ZAİM, İzzet ÖZTÜRK, Neyzen CÖMERT, Faruk ERTUNÇ, C.Murat ÖZCAN, Sacit ÜNLÜ, Hacer YILMAZ, Vahap AKŞEN, Ali Fuat ALTIN, Yılmaz KALPALP, Engin KABAN, Kemal UÇAR, Vedat OSMANOĞLU, Vahap AKSU, Haluk GÜLMEZ, Berter DALMIŞ, Berter DALMIŞ, Gökçe ÖZDAYI, Özer KANBUROĞLU, Sultan TORBACIOĞLU, Emel BAHAR, Resul BAŞTUĞ.




 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa