Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Evgen Bavcar Çalışmaları

 • Kırlangıçlar ve iki Çıplak..
 • Çıplak
 • Notre Dame, Paris
 • Bisiklet ve Kırlangıçlar
 • Paris ve Kedi
 • Hanna Schygulla
 • Taşın üstündeki el, Pompeii
 • Caligula Napoli de
 • Véronique ve Ördek
 • Umberto Eco
 • Öz portre
 • Eller ve Çıplak
 • Öğrenirken-Öz Portre...

 

 

_____02.jpg 

Zamana Karşı ...

Benim gibi görme özürlü olup da fotograf çekenleri gördüm. Fakat hiç kendilerine güvenleri yok gibiydi. Hatta bazılarının ilerde bir gün fotograflarını görme ümitleri bile vardı.

Ben hayallerimi fotograflıyorum. Biraz Don Kişot gibiyim, özgün tasarımlar kafamın içinde. Yaptığım şey, hayali tasarımlarımı fiziksel ortamlara taşımak.

_______33.jpg 

Eyfel Kulesi, Paris

Parise gittiğimde, Eyfel kulesine yaklaşık 40 kez çıktım. Yapı ile yakınlık kurmak için ellerimle tüm demirlerine dokundum, ve beynimde kurguladım. Fotograflarımda bir görüntünün üzerine başka bir eyfel görüntüsünü uyguladım.

________37.jpg İçsel bir aynadan bakışın imgelerini yaratmak bir gereksinim bence. Bu, bizim dışsal gerçekliği tarifimizdir aynı zamanda.

Sadece bildiklerimizi görebiliriz. Bilgi birikimimden başka şeyi göremem. Bu da sezgisel olarak, önceden umulan ve beklenen muhteşem bir birliktelik oluşturur: Karanlık ve aydınlık...
_____38.jpg 

Cenevre ve Kartal

Fotograflarımı yapmak için başkalarına bağımlıyım. Onlar bana çevreyi ya da olayı tarif ederler. Onlar ne gördüklerini anlatırlar, ben de ona göre davranırım. Öncelikle ben de herkes gibi kontak baskı alırım, tek fark içsel gerçekliğim ile kontaklar ve baskılar arasında arabulucular sürekli vardır.

_____42.jpg 

Öz Portre

Kamera üreticilerine teknik ipuçları verebilirim, özellikle görme özürlüler için. Örneğin sesli, konuşan metre ölçerlerin olmayışı beni kendime ait karanlık dünyamda özerk bir kaç yöntem geliştirmeme neden oldu.

_____17.jpg 

Eller ve bir Portre

Her bir fotografı çekereken, tümüyle kafamda oluştururum. Kişileri çekerken; kameramı tam ağız seviyemde tutarım Otofokus işime yarar fakat ben bazen onu kullanmam. Kolayca, mesafeyi ellerimle ölçerim. Sonrası ise içimden gelen arzu ile bütünleşerek gerçekleşir. Fotograflarımı hiç görmem, fakat varlıklarını bilirim ve bazıları da bana çok anlam ifade ederler

______26.jpg 

Çıplak

Fotograflamayı arzuladığım imgelerden bahsederken, "hayal kurmak" tan bahsediyorum, o zaman varlığımızı anlıyoruz. Hayal kuramaz isem bu dünyada yokum. Görme özürlü birisi, "hayal kuruyorum" dediğinde harici gerçeklerin içsel yansımalarından bahseder
Ziyaretçi Sayısı:1000422
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram