Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Rüzgara Fısıldanan Sözler Kerim Bora

Çoğu Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında çalışan dünyanın belli başlı sağlık örgütlerinin yaptığı istatistiklere göre, dünyamızda yaklaşık kırkbeş milyon insan HIV virüsünün pençesinde. Ancak, bu konuyla ilgilenen daha tarafsız bilim adamları ve de örgütler, daha sağlıklı istatistiki değerlere ulaşabilmek için verilen bu rakamların risk haritalarına göre beş, on, onbeş ve hatta Subsahara gibi çok daha riskli bölgelerde yirmi ile çarpılması gerektiğini savunuyor. Bu tez; kaba bir hesapla, neredeyse yarım milyardan fazla insanın HIV virüsü taşıdığını gösteriyor. Bu durum, sadece o insanların ait oldukları toplumlar için değil aynı zamanda küreselleşme uçurtmasının peşinden koşan bizler için de çok büyük bir tehlike.”

SELINA FRANCIS (Yaş:16)
Moshi, TANZANYA

Selina'nın annesi 1993'te, babası ise 2001'de AIDS'ten öldü. Doğuştan HIV pozitif olan kız babasının ölümünden sonra amcasıyla yaşamaya başladı. Amcasının kalabalık evinde yaşayabilmek için hemen hemen tüm ev işlerini yapmak, hayvanlara bakmak ve tarlada çalışmak zorunda bırakıldı ve de sıkça dövüldü.

Bu sırada gözlerinin etrafında oluşan ve kısa sürede yayılan iltihap genç kızın hayatını daha da zorlaştırdı. Selina'nın bu durumunu gördüğümüzde onu Moshi'deki hastaneye götürdük. Doktor geç kalındığını, müdahale edilirse genç kızın gözlerini kaybedeceğini, belki antiretroviral AIDS ilaçları ile uzun süreli bir tedavinin genç kızın gözlerinde iyileşme sağlayabileceğini söyledi.

Ancak bu ilaçlar, ilaç firmalarına karşı son senelerde oluşan tepkiler sonucu ne kadar ucuzlamış olsa da, Afrika'da böylesine fakir insanların düşen bu maliyetleri dahi karşılayabilme şansları yok.

Ve Selina da 2003'ün ilk aylarında hayata gözlerini yumdu.
EMILY ACHİENG (Yaş: 20)
Kisumu, KENYA

Emily, onaltı yaşında bir öğrenciyken erkek arkadaşından hamile kaldı. Hamile olduğu anlaşılınca okuldan uzaklaştırıldı. Kendisi gibi genç olan ve sorumluluk almaktan korkan erkek arkadaşı da onu terketti.

Emily çocuğunu tek başına doğurmaya hazırlanırken ailesi tarafından kendisinden oldukça yaşlı başka biri ile evlendirildi. Genç kız, kocasının HIV virüsü taşıdığını çok sonra öğrendi. 2001 yılında, önce bu evlilikten olan çocuğu sonra da kocası AIDS'den öldü. Emily kocasının ölümünün ardından test yaptırdı ve kendisin de HIV virüsü taşıdığını öğrendi.

Emily fotoğrafını çektiğim o gün hıçkıra hıçkıra ağlayarak ölümden çok korktuğunu ve günün birinde mutlaka okuluna döneceğini söylemişti.

Emily okuluna dönemeden Ocak 2003'te öldü.
TEDDY NAMAKURA (Yaş: 36)
Masaka, UGANDA

.

.

Virüsü altı yıl önce ölen kocasından kaptı. Dört çocuğu olan Teddy çamaşırcılık yaparak geçimini sağlıyor ve ayda ortalama on ila on beş dolar kazanıyor.

.

.

.

.
NOLA MASAKA (Yaş: 34)
Masaka, UGANDA

.

Nola Ocak 2002'de kocasını AIDS'den kaybetti. Kendisi de HIV pozitif olan genç kadının onbir çocuğu var. Hiç okula gitmemiş olan Nola, işsşiz. Aile, kulübelerinin önünde sebze meyve yetiştirerek ve komşularının yaptığı yiyecek yardımı sayesinde yaşıyor.

Akıl almaz bir sefalet içinde yaşayan ailede, çocukların çoğunun hiç elbisesi olmamış ve hiçbiri okula başlayamamış. Masaka kırsalında yaşayan bu kadının en son gördüğü para, kocası öldüğünde komşularının cenaze için toplayıp kendisine verdikleri imiş.

Çocuklardan hiçbiri test edilmemiş ama, özellikle dördü sürekli hasta. Bu korkunç yokluk içinde yaşayan Nola'nın sütü kesilmiş ve artık en küçük çocuğunu da yeterince besleyemiyor.

.JOAB OMOLAMA ATE (Yaş: 27)
Vihiga District, KENYA

.

.

.

AIDS hastası olan JOAB 2003'te öldü.

.

.

.

.

.

.PAULO NTALE (Yaş: 43)
Masaka, UGANDA

.

.

.

.

2001'de karısı ve en küçük çocuğu AIDS'ten ölen Paulo da virüs taşıyıcısı. Çiftçilik yaparak geçinen adamın yedi çocuğu var.

.

.

.

.
SHEM OCHIEM ONIANGO (Yaş: 47)
Kisumu. KENYA

.

Shem hayatı çok seven, çok neşeli biriydi. Bize söylendiğine göre; hayatta en sevdiği üç şey alkol, sigara ve kadınlardı. Shem 2000 yılında test oldu ve HIV pozitif olduğunu öğrendi.

Bundan sonra kendini daha çok alkole veren adamı, artık kötü muameleye dayanamayan ondokuz senelik eşi de terketti. Bu fotoğraf çekilirken Shem bize, hayatta onu korkutan tek şeyin sigarasız kalmak olduğunu söylemişti.

Shem Ochiem Oniango, Aralık 2002'de çok sevdiği sigaraya ve hayata veda etmek zorunda kaldı.

.
SHOSHİ KEREMA (Yaş: 56)
Kitengela, KENYA

.

.
Shoshi verem hastası olarak gittiği hastanede HIV virüsü taşıdığını öğrendi. Büyük olasılıkla virüsü iki yıl önce ölen kocasından kapan bu masai kadın, Kasım 2002'de virüsün çökerttiği bağışıklık sisteminin de yardımıyla vereme yenik düşerek öldü.

.

.

.

.

.
OCHIANG AİLESİ
Kisumu, KENYA

.

.

Ochiang ailesinin reisi Alfred, 2002'de AIDS'ten doğan sağlık komplikasyonları sonucu ölmüş. İlk eş Benta Anyango (35), ikinci eş Narea Akeyo (28) ve son eş Berin de (23) virüs taşıyor.

Alfred, üç eşi ve onlardan olan çocukları için aynı büyüklükte, yan yana üç toprak ev inşa etmiş. Ancak Alfred, arkasında bir AIDS'liler ordusu bırakarak, elleri ile inşa ettiği bu üç evin hemen yanı başında yatıyor.

.

.
FREDY AKAMPULRIA (Yaş: 30)
Masaka, UGANDA

.

.

.

Dört yıl önce karısı AIDS'ten öldü. Fredy kendisinin de hasta olduğunu öğrendikten sonra akli dengesini yitirdi.

.

.

.

.

.
JOYCE MUHANDO (Yaş: 26)
Vihiga District, KENYA

.

.

.

Kocası ve iki çocuğunun ardından Joyce da 2003 yılının sonunda AIDS yüzünden hayata gözlerini yumdu.

.

.

.

.

.
HARRIET NAKIYAGA (Yaş: 39)
Vihiga District, KENYA

.

.

.

.

Virüsü kocasından kapan Harriet Nakiyaga 2002 yılının sonunda öldü.

.

.

.

.


Ziyaretçi Sayısı:1000507
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram