Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 19    Işıkla Yazılan
Işıkla Yazılan Tarık Yurtgezer

DOĞA VE FOTOĞRAF

Doğayı seviyorum, fotoğrafı da seviyorum. Bu iki sevgi doğa fotoğrafında buluşuyor.

Kendimi bildim bileli doğayı hep sevdim. Doğanın içersinde kendimi hep huzurlu hissettim. Yalnız sevmekle kalmadım, ilgi de duydum doğaya.Doğada sürüp giden süreçleri merak ettim. Çiçekleri, böcekleri, kuşları, sürüngenleri gözledim. Taş koleksiyonları yaptım. Balık tuttum. Niyetim av zevkimi tatmin etmek veya balık yemek değildi, doğada bulunmak, göl suları altında yaşayan bilmediğim balıkları tanıyabilmekti amacım.

Bende doğa sevgisi hep sürdü ve sürüyor.

Üniversite yıllarım kültür ve sanat olaylarını da yakından izlemeye başladığım yıllarımdır. Çeşitli sergiler gezerdim. Bu sırada bir şeyin farkına vardım. Fotoğraf sergilerinde daha fazla zaman harcıyordum. Zamanla bende fotoğraf çekme isteği de doğdu. Doğa ve fotoğraf sevgimi birleştirdim, şimdi doğa fotoğrafları çekiyorum.

Fotoğraf bana doğaya yaklaşma, onunla haşır neşir olma olanağı veriyor, doğanın içinde doğayı içimde hissetmemi sağlıyor. Susan Sontag “Fotoğraf Üzerine” adlı eserinde fotoğrafın sahip olmak isteği olduğunu söyler. Belki ben de doğadan bir şeyleri kendi dünyama taşıma isteğiyle fotoğraf çekiyorum.

Doğaya baktığımda salt plastik öğeler görmem, doğa ile bir özdeşleyim (empathy) kurar, duygularımı doğaya aktarır, kendimi doğanın içinde duyarım. Bu doğanın içselleştirilmesidir. Fotoğraflarım da bu içselleştirilmiş dış dünyanın dışa vurumudur.

Tüm bunların yanı sıra doğaya bakışım eskilerin deyimiyle bir ilmî tecessüs yani bilimsel bir merak da içerir. Bu nedenle fotoğrafın yanında kendimi doğa bilgisiyle de donatmaya çalışıyorum. Doğa fotoğrafçısı olma çabalarım, amatör bir natüralist olma çabalarımla koşut gidiyor.

Fotoğraf – doğa engin bir deniz. Ben bu denizin kıyılarından henüz fazla açılmadım. Sakin sakin kulaç atıyorum, hiç acelem yok. Böylesi daha keyifli.


Tarık YURTGEZER
Ankara - 2006
CopyRight Tarık Yurtgezer

Tarık YURTGEZER

Tarık YURTGEZER

Tarık YURTGEZER
 

Tarık YURTGEZER

Tarık YURTGEZERZiyaretçi Sayısı:1000680
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram