Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Çiçeği Burnunda Yayınlar Bülent Irkkan


------------------------------------------------------------

Poni ile Soni
İlker Maga

İlker Maga’nın tek tek orijinal fotograf kâğıdına basarak hazırladığı kitap, yeni tanışan iki atın arasındaki ilişki üzerine kurulu. Maga’nın fotograf makinesi kullanmadan, fotogramlarla ürettiği çalışma dostluk, dayanışma ve özgüven üzerine kurulu bir hikâye.
Güzel bir yeni yıl mesajı.

İlker Maga’nın son çalışması “Poni ile Soni”, fotogramlardan meydana getirilen, hikâyesini de kendi yazdığı bir kitap. Poni ile Soni, her biri elle basılmış sayfalarından kapağına kadar tam bir özgün çalışma.

Poni ile Soni fotogramları ve hikâyesinin ilginç bir geçmişi var. Bir süre önce fotograf makinesi çalınan İlker Maga, üzüntüsünü ve acısını bastırmak için her gün birkaç saat karanlıkodada çalışarak makine olmadan fotograf elde etmeyi denedi. Işığın ve kimyanın yardımlarıyla hikâyesi olan resimler yaptı. Bunu yaparken fotografın insana ne kadar geniş bir yaratma imkânı tanıdığını bir kez daha fark etti.

Fotografçı, bir aylık zaman içinde 70 civarında ışıkla basılmış resimler, doğru adıyla “fo-tografikler” elde etti. Poli ile Soni hikâyesi, bu resimler arasında yer alan iki kitaptan biridir.

Poni ile Soni, yolda birbirleriyle karşılaşan iki atın ilişkisini anlatıyor. Yeteneksiz bir at olduğuna inanan Soni, Poni’nin gösterdiği yakınlık ve paylaşma isteğiyle aslında çok yetenekli bir at olduğunun farkına varıyor. Günümüz toplumunda giderek zayıflayan dostluk, dayanışma ve yardımlaşma değerlerinin hatırlanmasını ve sorgulanmasını sağlayan Poni ile Soni, bu açıdan 5-100 yaş arasında her okur için üretilmiş bir kitap.

Kitabın önemli mesajlarından biri, arka kapakta da yer alıyor: “Önemli olan biraz özgüven ve denemekten korkmamak, her atın böyle yetenekleri var aslında, denemedikleri için farkında değiller.”

Poni ile Soni, orijinal bir çalışma olduğu için yaygın dağıtıma verilemiyor, sadece yayınevinden elde edilebiliyor.
Poni ile Soni içerdiği mesajlarla hem güzel bir yeni yıl mesajı, hem de sahip olduğu orijinaliteyle güzel bir yeni yıl armağanı.

YGS Yayınları 18x12,5 cm / 26 sayfa / Türkçe, Almanca, İngilizce / 100 adedi numaralı ve imzalı / Serigrafi baskı kapaklı------------------------------------------------------------

Fotoğraf ve Toplum
Yazar: Gisele Freund
Çevirmen: ŞULE DEMİRKOL


Gisèle Freund, fotoğraf üzerine yazılmış yapıtlar arasında kılavuz bir kitap olarak çok önemli bir yere sahip olan Fotoğraf ve Toplum'da fotoğrafın icadından günümüze kadar geçirdiği değişimlere toplumsal ve siyasi bir pencereden bakıyor. Modern çağın en önemli buluşlarından biri olan fotoğrafın tarihi, son iki yüzyıldaki sanat akımlarının bir panoramasını sunmakla kalmıyor, sanat ile siyasi ve toplumsal gelişmeler arasındaki yadsınamaz ilişkinin boyutlarını da gözler önüne seriyor.

SEL yayınları  1/2007  
Isbn: 9755703047  200 sayfa------------------------------------------------------------

İstanbul'un Orta Yeri
Mehmet Duru

Sıradan, sıra dışı (görevli, satıcı, aylak) insanların yolculuğu.
Yorgun, dinç, çirkin, güzel, kederli, neşeli bedenlerin yolculuğu.
Ellerin, ayakların, gözlerin kulakların, midelerin, organların yolculuğu.
Oturuşu kalkışıyla bir "sosyal bünye"nin yolculuğu. Sürüklenmeyi tökezlemeler, tereddütler, farklı hızlar içeren bir süreç olarak yaşarız. Saf, ideal haliyle değil, hatırlanan, unutulan, adeta sürekli gerçekleştiği haliyle akıştır bu...
Yolculuğun başı, sonu neresidir? Rotası nedir? Böyle bir yolculuk var mıdır? Gözümüzün, bedenimizin bütün soruları, eski ve yeni bütün cevapları bu hoş belirsizlikte sürüklenir.
Necmi Zeka'nın Orta Yerde Sürüklenme adlı yazısından 
Fotoğrafevi yayınları  12/2006  
Isbn: 9750089847  79 sayfa , Geniş ebat ------------------------------------------------------------

Fotoğrafçılar: Sıradışı 60 Foto-Röportaj
Çevirmen: TEVFİK TURAN


GEO Dergisi 30 yıldır öne çıkan foto muhabirlerin çalışmalarını yayımlıyor. Dünya görüşü kazanmamızı mümkün kılan işte bu insanlar. Gezegenin her daim yeni resminin kaynağında hep onlar var. Bakış açılarıyla dramatik ve inanılmaz öyküler karşısında gözlerimizi açıyor, farklı yazgı ve trajedilere duyarlılığımızı artırıyorlar. Bize gündelik yaşamın sıradanlığının ardında gizlenmiş büyük meseleleri, küçük meselelerin içindeki mucizeleri gösteriyorlar. Bu kitap, GEO'nun 30 yıllık macerasında yer verdiği en iyi foto-röportajlardan altmışını belgeliyor. Ve objektifin arkasındaki kadınlarla erkeklerin yaşadıklarnı anlatıyor.
GEO yayınları  12/2006  
Isbn: 9944558400  360 sayfa , Ciltli , Geniş ebat ------------------------------------------------------------

NTV: O An

DOĞUŞ GRUBU yayınları  12/2006  
Isbn: 9756690550


------------------------------------------------------------

Hindistan
Mehmet Günyeli


Günyeli’nin Hindistan fotoğraflarından oluşan “Hindistan” albümü Fotoğrafevi’nin “ülkeler, şehirler” başlıklı serisinin yeni kitabı olarak yayınlandı. Günyeli, kitapta ayrıştırıcı, serüvenci ve sevecen bir bakışla ışığın renklerin ve mistisizmin ülkesi Hindistan’ı fotoğraflarıyla anlatıyor.
Mehmet Günyeli, Hindistan’ı Batılı bir fotoğrafçı gibi değil, Doğulu ahbaplarına bakar gibi resmediyor. Ve bu tutumuyla mahzun ve meraklı insanların bakışlarına bizi ortak ediyor. Fotoğraflarda, güncel ve mitolojik metaforları iç içe geçmiş, işinde, pazarda ve hayatın içinden bize bakan insanlar var. İnsan yüzleri, kaçamak değil, onun bakışının samimiyetine inanmış gibi, içtenlikle poz vermişler. Ağırlıklı olarak teleobjektif kullanmasına karşın, teleobjektifin çok zaman olanak verdiği kolaycılığa sığınmamış, dikkatli bakışını gözlemlerinin ışığında fotoğraflarla buluşturmuş. 

Fotoğrafevi yayınları  12/2006  
Isbn: 9750089855------------------------------------------------------------

Renk Dünyamız 101 Kompozisyon 101 Yorum
GÜLTEKİN ÇİZGEN


Dört mevsimin aynı anda yaşandığı ülkemiz Türkiye, etnografik ve antropolojik özellikleriyle, çok renkli bir yaşam dünyası sergiler. Ve bu da fotoğrafımızı zenginleştiren büyük bir platodur. Doğa ve yaşam fotoğraf sanatçılarımız için büyük bir paletidir. Yaşanan zaman içinde, dünyadaki oluşumlar bizi de etkiledi. Renk teknikleri yayıldıkça, ülkemizdeki kadrolar da renge bulaştı. Zaman içinde yoğun çalışmalarla fotoğrafımızın "renk dünyası"oluştu.
Fotoğraflar üzerinde durmalıyız. Ülkemizde tek tek fotoğraflar üzerinde düşünmek, pek rastlanmayan bir şeydir. Her şey tek bir fotoğraf üzerinde düşünmekle başlıyor. Eksik tarafımız da budur. Fotoğrafımızı çok boyutlu, katmanlı bir görsel yapı olarak anlamazsak onu gelişteremeyiz. Bu çalışmamın fotoğrafımızın kuramsal temeline bir katkısı olacağına inanıyorum. Gültekin Çizgen 
SAY yayınları  12/2006  
Isbn: 9754686262  214 sayfa------------------------------------------------------------

Konstantiniyye'den İstanbul'a - From Konstantiniyye to İstanbul

XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi'nin Rumeli Yakası Fotoğrafları
XIX. yüzyıl sonu ile XX. yüzyılın başlarında İstanbul’da faaliyet gösteren fotoğraf ustalarının eserlerinden oluşan ve Suna ve İnan Kıraç Eski İstanbul Fotoğrafları Koleksiyonu’ndan derlenen 'Konstantiniyye’den İstanbul’a - XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotoğrafları' sergisi nedeniyle hazırlanan kitap, bir devrin İstanbul’unu çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişilikleriyle gözler önüne seriyor.
Usta fotoğrafçılar James Robertson, Félice Beato, Pascal Sébah, Polycarpe Joaillier, Abdullah Biraderler, Guillaume Breggren, Bogos Tarkulyan, Mihran İranyan ve Gülmez Biraderler, dönemin ağır ve zahmetli teknikleriyle çekilmiş fotoğraflarla İstanbul’un geçmişteki çehresini belgelemekle kalmıyor, bir sanayi merkezi, hatta büyük bir metropol haline gelmiş, silueti, mimarisi, taşıtları, köprüleri, rıhtımları, caddeleri ve meydanlarıyla bambaşka bir görünüme kavuşmuş olan bu şehrin kıyılarında bizleri Karaköy’den Rumelifeneri’ne uzanan keyifli bir yolculuğa çıkarıyorlar. 

Pera Müzesi yayınları  11/2006  
Isbn: 9759123223  143 sayfa  Türü: Şehir Tarihi / İstanbul ------------------------------------------------------------

Dijital Fotoğrafçının El Kitabı
Yazar: SCOTT KELBY
Çevirmen: MEHMET ÇÖMLEKÇİ

Olay yaratan, best-seller olan ve ödüller kazanan ‘Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop’ kitabının yazarı, “sayısal karanlık odayı” sonsuza kadar değiştiren adam Scott Kelby, şimdi de dijital fotoğrafçılığın en önemli unsuruna el atıyor: Günümüzün en profesyonel fotoğrafçılarının kullandığı hileleri kullanarak profesyonelce kareler nasıl çekilir (aslında sandığınızdan daha kolay)... 

Alfa yayınları  11/2006  
Isbn: 9752978177  218 sayfa------------------------------------------------------------

Siyah Beyaz Afyonkarahisar
Fotoğraflar:
MERIH AKOĞUL
Osman Cavit Turunç

SAY yayınları  11/2006  
Isbn: 9754686416  110 sayfa , Ciltli , Geniş ebat------------------------------------------------------------

Fotoğraflarla Nazım Hikmet
Derleyen:
KIYMET COŞKUN
TURGAY FİŞEKÇİ


İnsan-Nazım gibi-insana yakışan dünyasını arayacaktır... peki, o dünya şimdilik nerede? Nazım'ın şiirinde!..
Bu kitaptaki fotoğraflar bizi geçmişin acılı, hüzünlü, duyarlı günlerine götürürken olmuş bitmiş bir yaşamın kapanmış defteri gibi algılanırda yanlış yorumlanır... Nazım Hikmet'in fotoğrafı geleceğin resmidir.
İlhan Selçuk 

NAZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI yayınları  11/2006 
Isbn: 9759597969  213 sayfa , Ciltli , Geniş ebat------------------------------------------------------------

Bir Eleştirmenin Objektifinden - Through the Lens of a Film Critic

ATİLLA DORSAY

Bu kitap beni heycanlandırıyor. Sanki bir sınava girmiş gibi hissediyorum kendimi... Bunca kitaptan sonramı diyeceksiniz. Ama bu başka. Burda sanki benim bugüne kadar hiç ön plana çıkarmadığım, hatta çok kişi tarafından bilinmeyen bir özelliğim sergileniyor. Fotoğrafçılığım ...  

ALTIN PORTAKAL KÜLTÜR VE SANAT yayınları  11/2006  
Isbn: 9944566527  368 sayfa , Ciltli , Geniş ebat------------------------------------------------------------

Beyoğlu Geceleri - LesNuits de Beyoğlu - Nights on Beyoğlu
Timurtaş Onan

Art Studio Production yayınları  11/2006------------------------------------------------------------

Temel Sanat Eğitimi ve Dijital Ortam
Yazar: Irmak İnan Akçadoğan


Görsel sanat ve tasarım eğitiminin en önemli basamağı olan Temel Sanat Eğitimi, çağdaş teknolojinin ve yetkin eğitimcilerin deneyimleriyle birleştiğinde görsel zenginlik en doğru biçimde yansıtılabilir.

“Temel Sanat Eğitimi ve Dijital Ortam” adlı bu kitapta “Temel Sanat Eğitimi” dersine ait nokta, çizgi, ışık, form, renk, doku, strüktür, zıtlık gibi konular bilgisayar ortamında teorik ve pratik açıdan araştırılıyor. Bu konu başlıklarına göre dijital ortamda tasarlanmış çalışmalar, adım adım yapım aşamaları ile anlatılıyor ve öğrencilerin; birçok teknik yetkinlik kazanırken, özgün yaklaşımlarla yaratıcı düşünce yetilerini, görsel ve kavramsal vizyonlarını da geliştirmeleri hedefleniyor. 

Epsilon yayınları  11/2006  
Isbn: 9753319622  336 sayfaZiyaretçi Sayısı:1000666
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram