Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Çiçeği Burnunda Yayınlar Bülent Irkkan

15 ile 16 nın arasını biraz açınca, bu sayfaya konu olan kitap sayısı da epeyce fazla oldu. Tabii bu sayımızda da elimizden, gözümüzden kaçan bir kaç kitap olmuştur mutlaka. Yazarlar ve yayınevleri bize bildirirlerse köşemizde yer vermekten onur ve mutluluk duyacağız diyor ve Kıbrıs ile ilgili hiç bir konuya girmemeye özen göstererek bu kez doğrudan önermelere geçiyoruz. (Üniversite yıllarında bir hocamız vardı. Kendisinden üç dönem boyunca ders almıştık, ve bu üç dönem boyunca bizler ders kitapları yerine onun o günlerde okuduğu kitaplar üzerinden sınavlara hazırlanmıştık. Bu alışkanlık ondan bize geçti herhalde. Meraklanmayın, sonunda sınav yok! Ama ne demişler: körle yatan şaşı kalkarmış. Üstelik, özellikle yaşama dair olan internet sitelerinde bir öneriler köşeciği olurya biz de eksik kalmayalım dedik)

Konumuz kitap olunca bizim önerilerimiz de K.A'ya Kıbrıs görüşmeleri için öneri olmayacak, kitap, sanat vs. üzerine olacak tabi ki :

Hiç Bukowski okudunuz mu ? Okumayanlar için yada okuyup da "Pis Moruğun Notlarını" okumayanlar için, bu güzel kitaptan bir alıntı ile, belki Kıbrıs'a bulaşmadık ama biraz dokunduralım dedik. Uymadı diyenler için cevabı peşin peşin vereyim : hani fıkradaki gibi, "uysa da, uymasa da", işte o hesaptan, buyrun buradan tıklayın ....>>>>

Peki ya Robert Wyatt'ı dinlediniz mi ? Son bir albümü çıktı : Cuckooland. Ardından "Le peuple Migrateur" filminin müziğini dinleyin, Kıbrıs konusunu bir süreliğine unutacaksınız, tabi duruma takmışsanız ya da takıntı haline getirmemişseniz. (internette hepsini bulabilirsiniz, hayır, Kıbrıs'ı kastetmedim, ben müzikten bahsediyorum)

Şibumi'de Trevanian diyor ya da dedittiriyor ki "Satrancı Muhasebeciler, Go'yu filozoflar oynar". (filozof muhasebeciler her ikisini de oynar herhalde - y.n.) Hiç Go oynamayı denediniz mi ? Tanışmak için g ve o'ların sayılarına ve yerlerine dikkat ederek Google'dan Go yazıp tıklayın, ilk sıradaki linke de tıklayın. Sonra da keşfedin... (Acaba Annan ve görüşmeciler ne oynayacaklar ? Seksek mi ? yoksa kukalı saklanbaç mı ? kimbilir belki de uzun eşşek! -Uzun eşşek oynarlarsa yastık kim olur ki?)

Fotoğraf , resim veya her hangi bir plastik sanat ile biraz ilgilenen birisi çoğunlukla eseri yorumlamakta sıkıntı çekmiştir. Merih Akoğul'a bir zamanlar dergide fotoğraf okuma, anlamlandırma üzere bir yazı yazarmısın dediğimiz zaman "bu konunun yazıyla anlatılması çok zor, ben fotoğrafa bakar duyularımı, birikimimi katarak bir şeyler yazarım" demişti ya da bu anlamda bir şeyler söylemişti. Bu konuya merak salanlar için Max Ernst'in "Merhamet Haftası" isimli kitabını öneririm. Bu sayfayı okuyup da kitabı satın almaya kalkışan olursa da uyarayım, nasıl okunura dair hiç bir şey yok, bu sadece konumuz için bir alıştırma kitabı... lütfen buraya da tıklar mısınız ?>>> (M.Ernst günümüzde yaşasaydı görüşmecileri de görüşme odasında ya da orval ofiste resmedermiydi acaba?)

Bu sayılık bu kadar, bu sayfaya alamadığımız kitap varsa, affola. Onlar da bir sonraki sayıya artık, o zamana kadar Kıbrıs işi de bitmiş olur zaten...

İyi okumalar dileriz.

Bülent Irkkan

N'olur bir kuş allahım, n'olur bir kuş!, Fotoğraf : Çiğdem Irkkan

 

Fotoğrafta Kompozisyon

Temel Fotoğraf, Emre İkizler
Görme Kültürü - 1. Kitap : Görüntüler Evreni, Çerkes Karadağ
Görme Kültürü - 2. Kitap : Görüntü Büyücüsü, Çerkes Karadağ
Görme Kültürü - 3. Kitap : Fotoğrafın Derin anlamı, Çerkes Karadağ
Fotoğrafçıyla Diyaloglar, Çerkes Karadağ
Öteki Yüz, Çerkes Karadağ
Fotoğraf Söz Kavuşması, Seyit Ali Ak
Röportaj 2 : Hikayeler, Kollektif
Fotoğraf Ölmedi ama Tuhaf Kokuyor, Nazif Toğçuoğlu
New York Subway, Haluk Çobanoğlu
Balıkçılar, Şakir Eczacıbaşı
Atlas, Jorge Luis Borges
Moskova İnsanları, Ahmet Sel
Demir Yol Tren Çağı, Kolektif
İki Hayat Çek Usta, Tuğrul Çakar
Türkiye'nin EnGüzel Yolları, Faruk Akbaş
Evler
Uzaydan Türkiye, Üstün Aydıngöz
Sualtının Yıldızları, Alptekin Baloğlu
Fotoğrafı Öğrenirken, Metin Baloğlu
Kıyı, Kamil Fırat
Blucin, Ara Güler İzzettin Çalışlar
Güneşin Doğduğu Yer: Türkiye, Sıtkı Fırat
Eyvah, Paparazzi! Şebnem Soygüder
Portreler, Lüfti Özkök
Üç Fotoğrafçıdan Sanatçı Portreleri, Jerry Schatzberg, Ara Güler, Şakir Eczacıbaşı

 

Köpek ve Çocuk, İnci Boduroğlu

Fotoğrafta Kompozisyon

Tom Grıll, Mark Scanlon

Homer Yayınevi

 

Fotoğrafta etkin bir kompozisyon uygulaması, başarılı bir fotoğrafın temel anahtarlarından biri olup, her ciddi fotoğrafçının öğrenip ustalaşması gereken bir beceridir. "Fotoğrafta Kompozisyon" kitabında, Grill Ve Scanlon görüntülerin fotoğrafik tasarımına modern ve kolay anlaşılır bir yöntemle yaklaşmaktadırlar.
Kitapta önce kompozisyonun amacı ortaya konmakta, daha sonra da adım adım tüm görsel sanatlarda karşımıza çıkan belirgin kompozisyon unsurları irdelenmektedir. Üçüncü bölümde fotoğrafa yönelik kompozisyon teknikleri vurgulanmakta, dördüncü bölümde de rengin fotoğraftaki etkisi ele alınmaktadır. Tüm bu teknikler güçlü fotoğrafların üretilmesine temel teşkil etmektedir.
Kompozisyonun tümüne hakim olmayı içeren beşinci bölümdeyse, Grill ve Scanlon bir fotoğrafın izleyici üzerinde, fotoğrafçının arzu ettiği etkiyi yapabilmesi için degişik kompozisyon tekniklerinin nasil kullanılacağını anlatmaktadırlar.
Kitabın son bölümüne de, kitapta kullanılan fotografların bir çoğunun çekimi sırasında kullanılan araç ve tekniklerin detaylı olarak anlatıldığı teknik veriler eklenmiştir.
Yalın dili ve fotoğraflarıyla "Fotografta Kompozisyon" ağır bir akademik eser olmayip, fotoğrafla ciddi olarak uğraşanları hem bilgilendirici, hem de görsel olarak teşvik edici, uygulamaya dönükk bir kitaptır.
(Arka Kapak)

 

Çeviri: Nedim Sipahi
Tasarım: Sinan Turan

Türkçe
180 s. -- 2. Hamur -- 14 x 20 cm
İstanbul, 2003
ISBN: 9758293508

 

Temel Fotoğraf

Emre İkizler

Fotografevi Yayını

 

...Fotoğraf çekilmez üretilir. Fotoğraf üretimi tasarım, uygulama ve sunum aşamalarından oluşur. Bu aşamalardan birnin içinde yer alan fotoğraf makinesi, "herşey" demek değildir ve yalnızca bir araçtır. Önemli olan hangi aracı kullandığınız değil, bu araçları nasıl kullandığınız ve ortaya ne çıkardığınızdır. (Emre İkizler'in önsözünden)

 

Metin Yazarı : Emre İkizler
Türkçe
119 s. -- Kuşe -- 16 x 19,5 cm
İstanbul, 2003
Fotograflı ,

 
Görme Kültürü 1. Kitap
- Görüntüler Evreni


Çerkes Karadağ

Doruk Yayınları
 

Fotoğraf, gerçeği hem kaydeder, hem de bu gerçeği temsil eder. Aynı zamanda gerçekle hiçbir ilişkisinin bulunmadığını göstermekten de geri durmaz.
Görüntüler evreni, görüntüleri oluşturan maddi tüm oluşumları, görüntülerin dışsal ve varlıksal özelliklerini, gerçek ve algılanarak dönüştürülmüş gerçekliğin fotoğraf görüntüsünde karşılık bulan anlamına bir yaklaşım sağlamak amacını öne çıkarmayı hedeflemektedir.
(Arka Kapak)

 Kapak Tasarımı: Kemal Çiftçi
Kapak Fotoğrafı: Çerkes Karadağ
Yayıma Hazırlayan: İjlal Kastal
Sayfa Düzeni: Vedat Türkmen
Türkçe
156 s. -- 2. Hamur -- 14 x 21 cm
İstanbul, Aralık 2003
ISBN: 9755634156
 
Görme Kültürü 2. Kitap
- Görüntü Büyücüsü


Çerkes Karadağ

Doruk Yayınları
 

Fotoğrafın temel amacını, onun değişimi dile getirmesiyle açıklayabiliriz. Yani değişim içinde bulunan yaşamın an'lık yansımalarını ele geçirmesiyle...
Görüntü büyücüsü; görüntüler evreninin iki kutbunu, yani fotoğrafçıyı ve fotoğraf sanatını ele alarak, fotoğrafın bu iki önemli dinamiğini irdelemektedir. Fotoğrafçıya yaşam, sanat ve fotoğraf sanatının temel dinamikleri hakkında yol gösterici bazı açılımlarda bulunmaktadır.
(Arka Kapak)

 

Kapak Tasarımı: Kemal Çiftçi
Kapak Fotoğrafı: Çerkes Karadağ
Yayıma Hazırlayan: İjlal Kastal
Sayfa Düzeni: Vedat Türkmen
Türkçe
147 s. -- 2. Hamur -- 14 x 21 cm
İstanbul, Aralık 2003
ISBN: 9755634164

 

Görme Kültürü 3. Kitap
- Fotoğrafın Derin Anlamı


Çerkes Karadağ

Doruk Yayınları

 

Fotoğraf, düşünme biçimini ve onunla buluşan estetik tasarımı, bir çerçeve içinde görünüp yapma sanatıdır. Fotoğrafın en can alıcı özelliği işte bu eylemliliğidir.
Fotoğrafın depin anlamı, fotoğraflarda ve hareketli görüntülerde açık biçimde sunulan mesajların gerisindeki anlamları ve görmeyi özellikli kılan ruhsal ve imgesel şekillenmeleri irdeleyen bir bilinç düzeyine sahip olunması gereğini ortaya koymaktadır
(Arka Kapak)

 Kapak Tasarımı: Kemal Çiftçi
Kapak Fotoğrafı: Çerkes Karadağ
Yayıma Hazırlayan: İjlal Kastal
Sayfa Düzeni: Vedat Türkmen
Türkçe
160 s. -- 2. Hamur -- 14 x 21 cm
İstanbul, Aralık 2003
ISBN: 9755634172
 

Fotoğrafçıyla Diyaloglar


Çerkes Karadağ

Doruk Yayınları

 

"Kameranı sevgiyle yöneltmiyorsan, birtakım kötülükleri gizlemeye ortak olursun!"
(Arka Kapak)

 Kapak Tasarımı: Kemal Çiftçi
Yayıma Hazırlayan: İjlal Kastal
Sayfa Düzeni: Vedat Türkmen
Türkçe
44 s. -- 2. Hamur -- 14 x 21 cm
İstanbul, Aralık 2003
ISBN: 9755634199
 

Öteki Yüz


Çerkes Karadağ

Doruk Yayınları

 Fotoğraf sanatı alanındaki Eserleri ve Kuramsal çalışmalarıyla tanınan Çerkeş Karadağ, bu kitapta bilim ve sanat dünyasından portrelerin yanı sıra, onlarla olan dostluklarını da fotoğrafçı gözüyle ele alıyor.

Çerkeş Karadağ, edebiyatçı yanını sanat dünyasına ilişkin tanıklıklanyla buluşturmakta, kamera arkasının kazandırdığı sezgi ve gözlem ustalığını portre yazılarıyla pekiştirmektedir. Fotoğraflarında olduğu gibi yazılarında da, izlenimlerini duru ve saf bir dille bize aktarmakta, tanıklıklarını farklı bir kulvar çizerek edebiyatla yoğurmaktadır.
(Arka Kapak)
 Kapak Tasarımı: Kemal Çiftçi
Fotoğraflar : Çerkes Karadağ
Yayıma Hazırlayan: İjlal Kastal
Kapak fotoğrafı : Yılmaz Sönmez
Sayfa Düzeni: Vedat Türkmen
Türkçe
Fotoğraflı
203 s. -- Kuşe -- 14 x 21 cm
İstanbul, Aralık 2003
ISBN: 9755534180
 

Fotoğraf/Söz Kavuşması

Seyit Ali AK

Bileşim Yayınları - Antoloji 01

 "Yaptığım antolojinin "kendi oylumunda işlevi" edebiyat ürünlerinde fotoğraf duygusu, düşüncesi ve günlük yaşamda kullanılmış vurgularını gözler önüne sermesidir. Fotoğraf karşısında yazarın tutumunu belirleyen çarpıcı imgelerle bezenmiş şiir ve düzyazı coğrafyasıdır. Seçkide yapıtların nitelik değerlendirmesinden, şiirimizi kimin nereye çektiği sorunsalından çok fotoğrafın yazınımızdaki yeri üstünde durulmuştur. Çalışmam tüm Cumhuriyet dönemi yazarlarının kitaplarının tek tek tarama disiplinine dayanmaktadır. Amacım fotoğrafa yakın duran edebi işlere ilişkin, olduğunca toplu bir 'güldeste' sunmaktı."(Arka Kapak)
 Yayın Yılı: 2003
445 sayfa
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9756410213
Dili:TÜRKÇE
 

Röportaj 2 : Hikayeler

Kollektif

YGS Yayınları / Fotoğraf Kitaplığı

 "Röportaj" fotoğrafı aslında güçlü kılanın, insan hafızasında kareye dönüşen "an" olduğuna inanıyor. Röportajlar ise bu anları iyi kurgulanmış ve anlatılmış bir hikayeye dönüştürmenin belki de tek yolu. Bu sayımızda da değişik kuşakları biraraya getirmeye çalıştık. Fotoğraflara bakarken birşeyi yeniden tespit ettik: "an" fotoğrafı ve röportaj kuşak farkı tanımıyor!
(Editör'den)
 Hazırlayan: İlker Maga
Editör: İlker Maga
Türkçe
80 s. -- Kuşe -- 24 x 30 cm
İstanbul, Ocak 2003
ISBN: 9757012394
 

Fotoğraf Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor

Nazif Topçuoğlu


Yapı Kredi Yaynları / Sanat Dizisi

 


"Bollaşan endüstri ürünlerinin gündelik hayatta yarattığı değişime karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkan romantik ideolojiye göre, çocukların doğanın elçileri olarak saf ve bozulmamış bir masumiyete sahip olduklarına inanılırdı. Çürümekte olan maddeci toplum düzeni içinde onların büyüdükçe bu değerlerini yitirdikleri varsayılırdı. Çocukluk "iyi" bir şeydi, fakat ne yazık ki büyüyünce bitiyordu. Peter Pan hikayesindeki gibi 'zamanı durdurup hep çocuk kalmak' biçiminde özetlenebilecek olan bu romantik hevesin ideal enstrümanı olarak fotoğrafçılık ortaya çıkmıştı. Çünkü fotoğraflar zamanı durdurmaktaydı, her fotoğraf bir anın ölümünü göstermekteydi. Negatif açıdan da, çocukluğun büyümeyle değil, ölüm ile sona erebileceği gerçeği ve bunun (da) fotoğraflanması söz konusu oluyordu. Ölüm, zamanı durdurmanın radikal bir yoluydu (!)"
(Arka Kapak)

 2.Baskı
Türkçe
242 s. -- 1. Hamur -- 17 x 24 cm
İstanbul, Ekim 2003
ISBN: 9750800176
1. Basım, Nisan 2000
 

New York
Subway

Haluk Çobanoğlu

YGS Yayınları / Fotoğraf Kitaplığı

 

Yeraltında Bir Dünya Şehri; New York Metrosu

Dünyanın her köşesinden insanın yaşadığı, kimine göre dünyanın merkezi New York'un yeraltındaki ulaşım ağlarında, bilinen ama görülmeyen, karanlık bir yaşam sürüyor: Günde üç milyon yedi yüz bin kişiyi sırtlayan, 468 istasyonlu ve 842 mil uzunluğundaki New York metrosu, "çalgıcılar, şovmenler, dilenciler, rocker'lar, uyuşturucu bağımlıları" gibi sistemin dışladığı öteki'lere yıllardır ev sahipliği yapıyor...

İki yıllık bir çalışmayla, New York metrosunun "karanlıkta özgürleşen" insanlarını belgeleyen fotoğrafçı Halûk Çobanoğlu, "Yeraltında Bir Dünya Şehri; New York Metrosu" albümündeki fotoğraflarıyla kentin gerçeğinin, yeraltındaki metro koridorlarına yansıyan yüzüne dikkat çekiyor. Fotoğrafçı, "kaynaşma potasının kepçesi" olarak nitelendirdiği New York'u, albümün giriş yazısında şöyle özetliyor: "Başları dönerek gökdelenleri izlerken yerlerde, köşe başlarında, karton kutularda 'yuvalanan' evsizleri görmezlikten gelen turistleri ile ünlü, Manhattan'ın 5. Caddesi. Biraz ileride siyahların Harlem'i. Birbirine yapışık İtalyan ve Çin mahalleleri, uzaklarda Porto Riko ve Polonyalılar'ın bölgeleri, Rus mahallesi Little Odessa". Fotoğraflarındaki evsizler, farklı tarzlardan, renklerden müzisyenler, şov insanları, sihirbazlar, uyuşturucu bağımlıları, aynı trende yol alan farklı dinlerden, kültürlerden insanlar, Amerika Birleşik Devletleri'nin rüya kentine yeraltından bir bakış sunuyor.
(Arka Kapak)

 Çeviri: Lale Direkoğlu-Maga
Tasarım: Örgüt Çaylı
Çeviri: İsmail Kovacı
Düzeltmen: Ziya Topsakal
Türkçe
80 s. -- 2. Ham
ur -- 14 x 20 cm
İstanbul, Eylül 2003
70 renkli fotoğraf
  

Balıkçılar

Şakir Eczacıbaşı

Eczacıbaşı Holding AŞ

 

Ülkemizin seçkin fotoğraf sanatçıları denizlerimizde, tatlı sularımızla avlanan, gencinden yaşlısına balıkçıları denizde teknesinde, karada kahvesinde yakalamışlar. Balığa gönlünü vermiş pek çok kiinin köprü üstünden, sahillerden avlanmalarını küçük kareler içinde almışlar. Çeşit çeşit tekneleri, alametra ve kancabaşları, ağları, dalyanları, palamutları, çirozları, balık tezgarlarını görüntülemiş ve kitabın her sayfasında ayrı bir öykü yaşatmışlar.

Kültürümüzün bir parçası sayılabilecek ve kaybolmaya yüz tutan bazı değerlerin bu kitapta ustaca bir araya getirilmesi yarınlar için çok zengin bir kaynak oluşturuyor. (Arka Kapak)

 

Yayın Yılı: 2003
Orjinal Adı: The Fishermen
KUŞE
196 sayfa
18,5x25 cm
Karton Kapak
ISBN:9759503735
Dili:TÜRKÇE

 

Atlas

Jorge Luis Borges

İletişim Yayınevi / Çağdaş Dünya Edebiyat Dizisi

 

Atlas, Jorge Luis Borges'in tüm kitaplarından farklı bir kitap. Borges ile eşi Maria Kodama'nın, dünyanın dört bir yöresinde benzersiz sesleri, dilleri, alacakaranlıkları, kentleri, bahçeleri, insanları keşfedişlerinin seyri içinde ortaya çıkan bir Atlas. Havasını içlerine çektikleri İstanbul, Venedik, Atina, Cenevre, Roma, Paris ve Madrid'in sunduğu fotoğraflarla Borges'in metinlerinin bir harmanı. Ama, ne fotoğraflarla eşlik ettiği metinlerden oluşuyor, ne de metinlerle açıklanmış fotoğraflardan. Atlas, söz ile imgenin Borges'çe buluşması. Yeryüzünün ruhundan doğmuş düşlerin, zamanın örgüsünde örtüşmesi. Zorlu dağlar, duru denizler, büyülü adalar arasında bir yazınsal çağrışımlar yolculuğu. Kapayın gözünüzü, bir zamanda, takımyıldızlara uğrayıp evrenin dilini öğrenin. Borges'in dediği gibi: "Bilinmeyeni keşfetmek, yalnızca Sinbad ya da Kopernik'e vergi değil. Her insan bir kaşiftir."
(Arka Kapak)

 

2.Baskı
Çeviri: Celal Üster
Editör: Osman Yener
Düzeltmen: Serap Yeğen
Kapak Tasarımı: Utku Lom
Türkçe
106 s. -- 2. Hamur -- 16 x 23 cm
İstanbul, Ekim 2003
ISBN: 9750500350
1. Basım: 2002

 

Moskova İnsanları

Ahmet Sel

Yapı Kredi Yayınları / Sanat Dizisi

 

ÜGizli kalmış yetenek ve tutkular hazinesi Moskova'nın sessiz sakin görünümlü insanları, belli, 'tuhaf' denebilecek bir bitimsiz çalkantıyı yaşıyorlar. Giyim kuşamları, makyajları tüm dış görünümleri fark'sız duran insanların duygu dünyaları, merakları, huyları, beklentileri her türlü sınırı aşan bir zenginlik gösteriyor. Kendilerine acı ve yokluktan başka hiçbir şey vermemiş step toprağına anlaşılmaz bağlılıkları ise onların ortak yanı.
Ahmet Sel, "Moskova İnsanları" adını verdiği fotoğraflarıyla 80'lerin sonundan başlayarak tanık olduğu bir dönemi, SSCB'nin düşüş ve yokoluş sürecini son derece farklı bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor. Ölmek için bile olsa en sonunda Moskova "ana"nın koynuna, evlerine dönmeden edemeyen "Moskova İnsanları"na dikkatli bakın. Perestroyka'da doğanlar kuşağı yetiştikçe, "Moskova İnsanları" bir tür olarak hızla tarihe karışıyor. Visotski'nin deyişiyle "Kader ve Zaman atlarını çözdüler" bile.(Arka kapak)

 

Tasarım: Yeşim Balaban
Çeviri: Orçun Türkay
Editör: Melis Terzioğlu
Türkçe (Orijinal Dili: Fransızca)
112 s. -- Kuşe -- 17 x 24 cm
İstanbul, Mayıs 2003
ISBN: 975080595X
Fotoğraflı

 

Demir Yol
Tren Çağı
(Iron Track: Age of the Train)

Kollektif

Yapı Kredi Yayınları

 

Biz, altmışlı yıllarda doğanlar, treni, tıpkı radyo gibi hayatımızın içinde bulduk. Onu keşfetmemiz, varlığından heyecan duymamız söz konusu olmadı hiç. Tren ve radyo bizim kuşağın hayatını ve benliğini oluşturan, içinde doğup büyüdüğü atmosferi sahici kılan esaslı parçalardandı. Büyük kısmı Osmanlıdan bize miras kalan demirağları bizden önceki kuşakların ördüğünü, trenin uygarlık ve ilerleme yolunda büyük bir adım olduğunu -pek de heyecanlanmadan- öğrendik cumhuriyet kuşağı öğretmenlerimizden. Ülkemizde ve dünyada bu demirağların ne pahasına örüldüğünü, hayatı nasıl değiştirdiğini sormak o sırada aklımıza gelmiyordu. Uysal bir güçle işleyen trenlerin cumhuriyet projesinin yükünü hâlâ taşıdığı, devlet "baba"nın varlığını biraz da trenler -ve radyo- aracılığıyla hissettirdiği yıllardaydık; henüz küçüktük, demiryolcular üniformalı ama canayakın insanlardı.
- Ayfer Tunç
(Kitabın İçinden)

 

Metin Yazarı: Enis Batur
Fotoğraflar: Ara Güler
Metin Yazarı: İlber Ortaylı
Yayına Hazırlayan: Selahattin Özpalabıyıklar
Metin Yazarı: Zafer Toprak, Ayfer Tunç
Proje Koordinatörü: Şennur Şentürk
Çeviri: Priscilla Mary Işın
Fotoğraflar: Aydın Coşkun
Grafik Tasarım: Yeşim Balaban
Fotoğraflar: İlteriş Tezer, Sinan Koçarslan
Türkçe
263 s. -- Kuşe -- 23 x 29 cm
İstanbul, Nisan 2003
ISBN: 9750805755
Renkli, Fotoğraflı,
2. Basım Nisan 2003

 

İki Hayat Çek Usta

Tuğrul Çakar

Komer Kültür Sanat Yayınları

 

......... Gemiye alınmadan önce bize söylendiği gibi, her gün bir ölüm oluyor. Ama önceden o gün kimin öleceğini bilmiyoruz. Her sabah, gün başlangıcından kısa bir süre sonra, o gün kimin öleceği bir anonsla bildiriliyor. Tahmin edeceğin gibi, en çok heyecan veren zaman parçası, bu anonsun yapıldığı an. Anonsla numarası verilen kamaranın kapısı kendiliğinden açılıyor. Kamaradan çıkıp geminin burnuna monte edilmiş, boşluğa uzanan, iki kanatlı tahta setin üstüne yürüyorsun. Ayaklarını, kurşun ağırlıklardan birine bağlı iplerin ortasına koyman gerekli. Sonra da güvertedekilere el sallaman gerekiyor. Ya da bu, kendiliğinden oluşmuş, belki eski bir yolcunun başlattığı bir vedalaşma biçimi.
Ölüm insanı kapakta yerini alıp el sallamaya başladığında, hepimiz sessizce ayağa kalkıp, ona el sallamaya başlıyoruz. Bu da çok etkileyici bir görüntü. Büyülü bir fotoğraf gibi. Ne yazık, -neyse ki- çok uzun sürmüyor. Beş ya da on saniye içinde kapak açılıyor.

 

Yayın Yılı: 2003
2. Hm.
120 sayfa
13,5x19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9759772639
Dili:TÜRKÇE

 

Türkiye'nin En Güzel Yolları

Faruk Akbaş

Om Yayınevi / Om Rehber

 

Türkiye'nin En Güzel Yolları, Anadolu'nun kuzey kıyılarından Doğu Karadeniz yaylalarına, Doğu Anadolu'nun zorlu şartlarında varolan farklı yaşamlardan iç bölgelerin ıssız düzlüklerine ve Güney Ege'den Doğu Akdeniz'in portakal kokulu kıyılarına kadar uzanan yollarda, farklı zevklere göre seyahat olanakları sunuyor.

Her rotada ulaşım bilgileri, yol üzerinde mola verilmesi gereken yerler, köyler, kasabalar ve tarihi kalıntılar yazılı bilgiler ve geçmişten gelen efsanelerin ışığında anlatılıyor. Farklı zaman ve ruh hallerine göre tercih yapılacak bu seyahatler, Anadolu'nun sırlarını da gösterecek merak edene. (Arka Kapak)

 

Yayın Yılı: 2003
1. Hm.
220 sayfa
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9756530448
Dili:TÜRKÇE
Renkli Fotoğraflı

 

EvlerEczacıbaşı Vakfı Yayınları

 

Evler sığınağımız, uykumuz, sayrılarımız, düşlerimiz ve gizemli oyuncağımız... Taştan, topraktan, odundan, betondan evler yapan insanoğlunun düşü ise, varlık yoksulluk arasında gezinir. Varlık ve yokluk, evlerin suretlerine, yani görünüşlerine, yüzlerine yansır. Ne var ki, kerpiçten evler yapanlar, Çatalhöyük'ten beri atalarından kalan mirası da unutmamışlardır: Evlerin damındaki hayat, evin içi dışını bezemek, vazgeçemedikleri tutkudur... Kimi ayyıldız kondurur kapısının üstüne. Kimileri çiçeklerle donatır duvarları...
Bir de pencerelerde oturan yaşlılar, çocuklar, kediler, saksılar: Sanki yalnızlık, hüzün ve sevincin sesi. Sanki, sessiz sesleri ya da... Her evin, sokağın, kapının, pencerenin asıl izleyicisi ya da en yakın tanığı fotoğraf sanatçıları... Yaşamın bir anlık kayda geçirilmesini onlara borçluyuz. Evin, evlerin yalnızlıkları da sevinçleri de onlara ait.

Son söz Necatigil'in: "Dünyada mutluluk adına ne varsa başkacak Evcek, evlerde yaşar yaşarsa!"

 

ECZACIBAŞI VAKFI yayınları 1/2004
Isbn: 9759503751 220 sayfa , Büyük ebat Dil: Türkçe

 

Uzaydan Türkiye

Üstün Aydıngöz

İş Bankası Yayınlarıı

 

İnsanlı uzay uçuşlarının 40 yılı aşkın tarihi boyunca astronotlar Dünya çevresindeki yörüngeden yeryüzünün yüz binlerce fotoğrafını çektiler. Volkanik dağları, akarsuları, irili ufaklı gölleri, 8 bin kilometreden uzun kıyıları, boğazları ve iç denizi ile Türkiye'miz Dünya'nın en fotojenik ülkeleri arasında yer alıyor. Bu kitapta beş uzay mekiğinden ve Uluslararası Uzay İstasyonu ile Mir Uzay İstasyonu'ndan astronotlar tarafından çekilmiş 219 fotoğraf bulunuyor.

 

İŞ BANKASI yayınları 12/2003
Isbn: 9754585458 227 sayfa , Ciltli , Geniş ebat Dil: Türkçe

 

Sualtının Yıldızları

Alptekin Baloğlu

 

Sualtının Yıldızları, dünyanın dörtte üçünde yaşamalarına karşılık, çok az tanınan sualtı dünyasındaki canlıların ilginç yaşam gerçeklerini su üstüne çıkarıyor. Milyonlarca yıldan beri dünyamızda yaşanan sualtı canlılarının; Ortak Yaşam, Kum Krallığı, Kamuflaj, Birliktelik, Renklilik ve Üreme bölümlerinde anlatılan inanılması güç özellikleri, onları hem gece hem de gündüz parıldayabilen bir yıldız yapmakta. Çevre kirliliği ile yok etmeye başladığımız, doğanın güç ve gizemini bizlere gösteren su altının yıldızlarını tanırken onlara olan sevgi, saygı ve koruma borcumuzu da hatırlatacağız.
Sualtının Yıldızları, 284 sayfadan oluşan sert kapaklı kitap dışında 47 dakikalık bir belgesel film DVD'si ve üç boyutlu fotoğraflardan oluşan bir proje. Okan Bayülgen'in seslendirdiği belgesel filmde dünyada ilk kez görüntülenmiş mavi halkalı ahtapotların çiftleşmelerini, bilim kurgu filmlerindeki uzaylıların esin kaynağı olan sualtı yıldızlarının şaşırtıcı davranışlarını hayranlıkla seyrederken, üç boyutlu gözlüğünüzle baktığınız fotoğraflarla da kendinizi sualtında onlarla birlikteymiş gibi hissedeceksiniz.

 

12/2003
Isbn: 9758416049 284 sayfa , Ciltli , Geniş ebat Dil: Türkçe

 

Fotoğrafı Öğrenirken

Metin Kasın

Nobel Yayınları

 

 

NOBEL yayınları 11/2003
Isbn: 9755915680 112 sayfa , Büyük ebat Dil: Türkçe

 

Kıyı

Kamil Fırat

No:27 Yayınları

 

 

No:27 Yayınları , Kasım 2003
Isbn: 9759267411 , Büyük ebat Dil: Türkçe

 

Blucin

Ara Güler, İzzettin Çalışlar

Mavijeans Yayınları

Mavi Jeans Yayınları

İçinde blucin tarihinin gizlendiği 'Mavi Derili İnsanlar', pamuk ipliğine bağlı dünyayı anlatan 'iptidar', renklerle insan ve kültür arasındaki köprüleri kuran '1001 Renk Masalları', bir markanın oluşum ve küreselleşmesini sergileyen '10'. Mavi Jeans yayınlarının bu yeni ürünü ise İstanbul'la blucin arasındaki ilişkiyi son 35 yılın tanıklıklarına dayanarak ortaya çıkarıyor

Ocak 2004
Isbn: 9759671743 104 sayfa , Ciltli , Geniş ebat Dil: Türkçe

 

Güneşin Doğduğu Yer : Türkiye

Sıtkı Fırat

Türk fotoğrafının ustalarından B.Sıtkı Fırat son 40 yılda çektiği fotoğraflardan seçtiği albümünü Gültekin Çizgen' in sunuş yazısı ile yayımladı. Fuji film' in sponsorluğunda basılan albümde 129 fotoğraf yer alıyor.
" Güneşin Doğduğu Yer TÜRKİYE " adlı kitapta Sıtkı Fırat fotoğraflarının seçimini daha çok sanatsal bir anlayışla Anadolunun dört bir yanından çekilmiş eşsiz Türkiye doğasından seçmiş.
Resim öğretmeni menşeli olan Sıtkı Fırat Gazi Eğitim Fakültesi' nde resim ve fotoğraf dersleri öğretim görevlisi iken fotoğrafa daha çok zaman ayırmak için emekli olmuş. Sıtkı Fırat' ın resim tadındaki fotoğraflarında, renk, ışık ve kompozisyon ustalığı hemen göze çarpıyor. 55 yıldır fotoğraf çeken Türkiye' nin tanıtılmasında önemli katkıları olan sanatçı bir çok fotoğraf tutkununu da çalışmaları ile etkilemiş, özendirmiş ve fotoğrafı sevdirmiştir.

Aralık 2003
248 sayfa , Ciltli ,170 gr Kuşe, Geniş ebat Dil: Türkçe
129 Renkli Fotoğraf

 

Eyvah paparazzi

Şebnem Soygüder

Om Yayınevi

"Paparazzi kim ?
Hayatımızda ne işi var ?
Ünlülerle ünsüzleri nasıl ayırt ederiz ?"

Medya bir yandan popüler kültürün yayılmasında bir araç rolü üstlenirken öte yandan biçim ve içeriğini de belirler. Hem gazete hem de televizyon haberlerinde eğlendirme faktörü tiraj peşinde koşan gazeteciliğin her alanında kendini gösterir. Geleneksel habercilik anlayışının bozulduğu, haber içeriklerinin önemsiz ve aşırı eğlence öğeleriyle doldurulduğu, ciddi haberlerin dahi eğlendirerek aktarıldığı günümüzde, popüler basın, etik ilkeleri sık sık ihlal ediyor. Bu kitapta, Şebnem Soygüder magazin haberciliğinin, fotoğrafçılığının ve gazetecilik etik ilkelerinin çarpıcı örneklerini kuramsal açıdan haber tüketicilerine aktarıyor. (Arka kapak)

274 s. -- 13.5 x 21 cm
(1. Basım Eylül 2003)
ISBN 975-6530-47-2

 

 

Portreler
Türk Edebiyatına Dönemsel Bakış

Lütfi Özkök

Dünya Yayınevi

İnsan yüzlerinin izlenecek en güzel manzaralar olduğunu vurgulayan Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Lütfi Özkök'ün,
ülkemizdeki ilk fotoğraf albümü Portreler / Türk Edebiyatına Dönemsel Bakış dönemsel tanıklığı getirmektedir. Özkök’ün Türk ve dünya edebiyatından birçok yazarın / sanatçının portrelerini çekmiş olması, bu alandaki özgünlüğü önemli bir birikimi getirmiştir. Bir yanıyla portre fotoğrafçılığına, diğer yanıyla da dünya kültür mirasına katkısı ise her kesimce kabul görmüştür. Onun objektifinden yansıyan ışıkla buluşan edebiyatımızın 67 yüzünü bir araya getiren kitap, her yazın / kültür dostunun yanı başında yer alabilecektir. Özkök’ün bize sunduğu bellek, fotoğraf sanatının da gücünü ortaya koymaktadır.
Türk ve dünya edebiyatından Bin 500 sanatçının portre fotoğrafının bulunduğu bir arşive sahip olan Özkök, bütün fotoğraflarının baskısını kendisi yapan Özkök'ün bu albümünde 1950 ile 1980'li yıllar arasında çektiği 67 Türk Edebiyatçısı'nın portresi yer alıyor.

Geniş Ebat, 183 sayfa
Ocak 2004
ISBN 975-3041330
Üç Fotoğrafçı

Jerry Schatzberg, Ara Güler, Şakir Eczacıbaşı'ndan Sanatçı Portreleriİstanbul Kültür Sanat Vakfı Yayınları

06/2003
Büyük Ebat, 74 sayfa, Türkçe
ISBN 975-7363308

Ziyaretçi Sayısı:1000750
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram