Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 16    Bülmeten
Bülmeten Mustafa Reşat Sümerkan

FOTO TEMEL ÖĞRETİYOR
''Uşak Fotoğraflari''

''Uşak fotoğraflarınun çekimi, tecrübeli fotoğrafçi işidur. Fotoğrafçi, optik ve kimya alanlarinun haricinde uşak pedagojisi alaninda da kendini iyice yetiştrmeden çekim yapmamalidur. Uşaklara yaklaşmak her vakit riskli ve tehlikeli olmiştur. Pen 22 yaşlarindayken bi gün Trabzon'un Faroz semtinde deniz kenarina indum. Kumda oynayan uşaklarun fotoğrafıni çekeceğum. Bi kayanun az gerisinde siperlenup deklanşöre basacak idum ki, bana en yakun uşacuk beni farketmesiylan bi avuç kumi gözüme fırlatmasi bir oldi. Gözüme mi, makinama mi bakacağumi şaşirdum. Gözlerimi açamayrum ki.. O esnada birilerinin ensemden aşağı suli çamur döktüğuni hissettum. Bu arada tayin ede mediğum yönlerden ''sünnetçii, sünnetçiii'' diye uşak cirlamalari gelurken başuma taş sağnaği da inmeye başlamasun mi...
Kendumi kaybetmişum. Gözümi açtuğumda etrafumda bi kalabalik gördum. Boynumdaki makinamun kapaği açılmiş, içine ufacuk çakıl taşlari doldurulmuş idi. çantam hepten boşalmişti. Öbür makinalarımi kumda açılmiş iki mezarcukta buldum. Kayıp 8 filtremden de yalnız birini üç ay sonra, şehrin öteki ucunda bi uşacuk güneşi seyrederken ele geçirdum. Neredeyse fotoğrafçıluğu bırakiydum. Uşak fotoğrafi çekmek isteyenlere, özellukle yeni başlayanlara nasihatum şöyledur:
1- Kumlan, topraklan, suylan oynayan uşağun yanindan bile geçmeyeceksun.
2- Uşaklarun yanina çantaylan yaklaşmayacaksun. Seni iğneci veyahut sünnetçi sanabilurlar. Bu dururnda kenduni derhal siperluk bi yere at.
3- Kalabaluk uşak gurubi içinde bi tanesini çekiysan, bi gözün vizörde, bi gözün çantanda, öbür gözun da uşağun arkadaşlarinda olsun.
4- 500'lukten daha kısa objektiflan çalişma.
5- Yerde kafani yaracak irilikte taşlar var ise orda fotoğraf çekme.
6- Hiç bi uşağa arkani dönme.
7- Parlayan bişeni açikta birakrna.
8- Çekim sirasında kaynakçi gözluğu takmak güven verur. Lakin, uşaklari hiç çekmemek daha güvenlidur .


FOTOĞ RAFÇI KOCALARI İÇİN EŞLERİ NE DEDİLER?
Bayan Nur KOÇ
Eşim fotoğraf çekmeye yeni yeni başladığı için bana özenir ve çoğu kez de benim çektiğim fotoğrafları sahiplenir. Hatla son yarışmaya, benim haberim olmadan filmlerimden bazılarını bastırarak katılmış ve ödül de almış.
İşte bu bardağı taşıran son damla oldu. Artık filmlerimizi ayırdık. Daha sonra 0, makinalarını ve filmlerini alarak misafir odasına yerleşti. Orada yatıp kalkıyor. Artık bana fotoğraflarını bile göstermiyor. Sen misin öyle yapan..! Dün öğleyin, o evde yokken odasına girdim ve filmlerinin üzerinde toplu iğne ile gezindim. Hiçbir şeyden haberi yok. Lütfen siz de yazmayın..

fotomüzikal
EİNE KLEİNE FOTOTANGO
(Allegro Moderato 20 DIN -80 ASA)
Papatya gibisin beyaz ve ince
Davrandım makinama seni görünce
Portren filmlerimi yakıyor neden
Bak usandım abine dövülmekten
Kameramla sana bir poz çekebilseydim eğer
Bu fotoğraf inan bir çok yarışmalara girer
Düşün bir de bütün ödülleri kapabilirsek
Atarız meyhanede iki tek
*
KÖROĞLU DESTANI

(50. yaşım kutlayan M. Bayhan'a)
Benden selam olsun Bolu Beyi'ne
Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır
Otofokus çıktı mertlik bozuldu
Eski lensler kında paslanmalıdır.
*
BİR DOĞU ANADOLU TÜRKÜSÜ

Karadır kaşların ferman yazdırır
Birikmiş aidat sayman azdırır
ihmalkar üyeler candan bezdirir
Cömert üyem nerde, çağırın gelsin

GÖNÜL FOTOSU
51 yaşında. hiç evlenmemiş bir genç kızım. Yıllardır fotoğrafçılıkla uğraşır, yarışmalara katılırım. Artık canıma tak dedi. Karanlık odamı aydınlığa çevirecek bir beyle hemen evlenmek istiyorum. Doğa fotoğrafçıları tercihimdir.
Rumuz: Son Poz

ÜYELERİMİZDEN HABERLER--
ŞENOL ÇAPKINOĞLU BİR GRUP
GENÇ KIZI RAHATSIZ ETTİ

Jeolog üyemiz Şenol Çapkınoğlu'nun (34), Maçka ilçesi yakınlarındaki bir köyde, fosil çıkarmak için bir kayayı kırarken, yakın evlerden birinin önünde güneşlenen bir grup genç kızı çekiç sesinden rahatsız etmiştir. Evde hasta olduğunu söyleyen genç kızlar, mümkünse daha az gürültü yapmasını isteyince de Çapkınoğlu, ''zaten işim bitmişti'' diyerek fosilleriyle birlikte oradan uzaklaşmıştır.

ERSEGÜN BERKÜN'ÜN ZOOM'U ZUMUR ZUMUR OLDU.
Üyemiz Ersegün Berkün'ün 28 -70 Canon zoom objektifi, çantasından Çıkarırken yere düşmek suretiyle önemli ölçüde arızalanmıştır. Üyemiz yaptığı açıklamada, ''daha önce Bülmeten'de yayımlanan Foto Bedduaya ben uğradım. Gerçekten da zoom'um zumur zumur oldu 300. 000 TL tamir parası gerekiyor'' demiştir.

FOTOCRAF TARİHİMİZDEM
Bülmeten, fotoğraf tarihimizde bu güne dek bilinmeyen bir çok olayı ve tarihin satır aralarında unutulmuş kişileri tek tek gün ışığına çıkarmayı başarmış bulunuyor. Bu yazı dizimizde yayımlanacak olan olaylar ve fotoğrafçılar , Engin Özendes'in arayıp da bulamadığı, Seyit Ali Ak'ın bir türlü ele geçiremediği belgelerdir. Bülmeten'in herkesi atlatarak yayımlamaya başladığı bu dizi, evrensel fotoğrafçılığa olan görev ve sorumluluğunun küçük bir örneğidir. Ve unutulmamalıdır ki, yayımladıklarımız yayımlayacaklarımızın teminatıdır.

-l-

SERASKER HİPO SADULLAH AĞA
111. Mahmut zamanında saray fotoğrafçılığı yapmıştır. Babası da aynı dönemde saray kimyahanesinde baş kondoktör idi. Sadullah Ağa'nın, bu kimyahanede fotoğraf kimyasını öğrendiği ve ilk banyolarını yaptığı rivayet edilir. Bugünkü Revan köşkünün yerinde bir stüdyo ve karanlık odadan oluşan külliyesinde saray suretçibaşısı (baş fotoğrafçı) olarak icrai sanat etmekteydi. Hipo Sadullah Ağa, padişahın zevcelerinden Neşvünema hanımı fotomodel olarak sık sık stüdyoya çağırıp fotoğraflarını çekiyordu. Bunlar arasında ferracesi hafif açılmış, ayak topukları hafiften görülen, o döneme göre nü sayılabilecek görüntüleri eline geçiren padişah çok kızmış, derhal Sadullah Ağa'yı azlederek stüdyosunu da yıktırmıştır. Sadullah Ağa daha sonra Şam'da sürgündeyken sırlarını ve negatiflerini gizlice buluştuğu Nadar'a aktardığı rivayet edilmektedir. Ağa, Şam'da ölmüştür. Mezarı da oradadır.
Ziyaretçi Sayısı:1000710
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram