Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Leyla Benli
Elif İnan
Nejat Kutup
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 16    Fotoğrafa Yolculuk
Fotoğrafa Yolculuk Afsad + Kül = 40+40
Fotoğrafa Yolculuk

Metinler, dünyadan çok yırtıp attıkları görüntüleri kastetmektedir.
Metinleri deşifre etmek demek,
onların ne tür görüntüleri kastetdiklerini açığa
çıkarmak demektir.
Metinlerin amacının görüntüleri açıklamak olduğu veya
görüntü öğelerini düşünceler, kavramlar
oluşturacak biçimde yeniden kodlamak olduğu söylenebilir.
Dolayısıyla metinler,
görüntülerin meta-kodlarıdır.
Vilem Flusserİnsanoğlu binlerce yıldır duygularını düşüncelerini çeşitli şekillerde aktarmak için sürekli bir arayış içinde olmuştur... İnsanın binlerce yıllık serüvenindeki bu arayışın nedeni nedir? Bundan 15000 yıl önce mağara duvarlarına çizilen bizonlar neyin göstergesidir? Bu sorulara verilen yanıtlar insanın o günkü ihtiyaçlarına dair yazılan hikayelerden oluşmuşur... Evet; aktarma - belgeleme - kaydetme - yazma edimi bu gereksinimlerden doğmuş; daha öncesinde çizdiği resimleri belgeleme aracı olarak kullanan insan, bu resimlerden yola çıkarak oluşturduğu sembolleri yazıya dökmüş ve insanoğlu bu zamandan sonra gördüklerini, duyduklarını, yaşadıklarını yazı aracılığıyla belgelemiş; düşlerini taşa, deriye, kağıda vs yazmıştır. İnsan bu aktarma- belgeleme - kaydetme sürecinde sanat olgusunun da farkında olarak ya da olmadan kullanmış, bugünden geçmişe baktığımızda hayranlıkla izlediğimiz birçok yapıt oraya çıkmıştır. Mağara duvarlarına bizonları resmeden buzul insanı binlerce yıl sonra yazıyı, daha sonrasında ise fotoğrafı keşfetmiştir.

"Edebiyat ve Fotoğraf" : birinde kalemle yazanlar, diğerinde ışıkla yazanlar... Fotoğraf Yunanca'da köken olarak Photos (ışık) ve Graphis (Çizmek, Yazmak) kelimelerinin birleşimidir. Bir teknoloji ürünü olan fotoğraf; görüntünün sabitlendiği ilk günden itibaren farklı alanlarda bilimie, teknolojiye, insanlığa hizmet etmesinin yanında bir sanat dalı olarak da varlığını sürdürüyor. Yaşantımızın ayrılmaz parçası olarak kendi kişisel tarihimizin yanında, dünya tarihi için görsel bir bellek, bir arşiv oluşturuyor. Fotoğrafçılar 150 yılı aşkın bir süredir görüntünün ve ışığın peşinde, kimi zaman kısacık bir an'ı yakaladılar, kimi zaman olayları, yaşamları, kültürleri, coğrafyaları belgelediler, kimi zamansa içsel duygularını görsel boyuta taşıdılar. Kalemle yazanlar da aslında bir fotoğrafçıdan farklı bir şey yapmadı; onlar da önce gördü, yaşadı, ya da kurguladı... Kullandıkları araçlar faklı olsa da, niyet aynıydı...

ajda alçın


Kül Güncel Edebiyat ve Sanat Seçkisi, 42. sayısı için, görsel editörü Ajda Alçın'ın editörlüğünde bir projeye girişmiş. AFSAD üyesi 40 fotoğrafçıdan herhangi bir konuya bağlı kalmadan kendilerini ifade eden bir fotoğraf istemişler - 40 ayrı fotoğraf; ve bu fotoğrafları 40 yazara ulaştırmışlar. Sonuçta ortaya 40 ayrı metin çıkmış. İki ayrı dilin kaynaşmasıyla, fotoğrafçı ve yazarların ortak emeklerinin ürünü olarak ortaya çıkan ve derginin 42. sayısında yayımlanan 40 adet metinden 6 tanesini beğenilerinize sunuyoruz.

(projeye katılanların tüm listesini görmek için ...)

Bu projede emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

fotografya

 

 

yolda
yazı : şermin korkusuz,
fotoğraf : gökhan demirer


 
tespit edilmiş yekpare bir an

 

 

 

 

yazı : nilay özer
fotoğraf : doğanay sevindik

şiir : ahmet telli
fotoğraf : ersin altan
bir fotoğrafın arkasında kalan dizeler

 

Ziyaretçi Sayısı:1000808
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram