Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


TONLAMA BANYOLARI

Bunu yapabilmeniz için, önceden baskısı yapılmış S/B fotoğraflarınızın hazır olması gerekir. S/B tonların dışına çıkarak, fotoğrafın genelinde eskimişlik izlenimi bırakan kahverengi görünümlü sepya tonlama, mavi tonlama, pembe tonlama....vb. renkler içeren fotoğraflarınız olsun istiyorsanız, istediğiniz renge uygun toneri edinmelisiniz. Fotoğraf malzemeleri satıcılarında set halinde satılan bu tonerleri ve ağartıcıyı ( bliç ) edinebilirsiniz. Toner ve ağartıcı' yı kutularında kaydedilen sulandırma miktarlarını kullanarak ayrı ayrı küvetlere koyduktan sonra, bir küvete de su koyup hazırlayın. Fotoğrafınızı önce ağartıcıya ( daha sert etki elde etmek için önce sudan geçirip sonra ağartıcıya koyabilirsiniz ) koyup, kart üzerindeki bütün görüntünün ağararak kaybolmaya yüz tutmasını beklemelisiniz. Ağarma işleminden tatmin edici sonucu aldığınızda birkaç kez sudan geçirip ( yeterince yıkayın ) toner' e atın. Bir buçuk dakika ile üç dakika arası bir süre tonerde tutun , istediğiniz tonlamayı elde ettiğinizi göreceksiniz. Sonra kartı alıp yıkayın ve kurumaya bırakın. Tonlama banyosuna tabi tutulacak baskıların, normal baskılara göre bir miktar daha koyu baskı olmasında yarar var. Çünkü tonlama banyosuna tabi tutulan fotoğrafınızın , tonlamadan sonra bir miktar açıldığını ( açık tonlara gittiğini ) göreceksiniz.

Yukarıda aktarılan deformasyon denemelerini ve diğer denemeleri sadece birer ipucu olarak düşünmelisiniz. Elbette ki bunları denemeli ve sonuçlarını görmelisiniz. Ancak bunlarla yetinmeyip, araştırıp inceleyerek daha önceden yapılmış başka denemeleri de uygulamalısınız ve daha da önemlisi kendiniz bazı yeni denemeler yapmalısınız.

Fotoğraflar:
Tekin ERTUĞZiyaretçi Sayısı:1000404
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram