Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


DİA KAZIMA

Dialarınız arasında kötü pozlanmış olduğunu düşündüğünüz veya kompozisyonundan hoşnut olmadığınız karelerden birkaç tanesini alıp, ilk olarak denemelerinizi bunlar üzerinde yapmalısınız.

Dialarınıza her iki yüzeyden baktığınızda , bir yüzeyin parlak olduğunu diğer yüzeyin mat olduğunu (film tabanı ) göreceksiniz. Dialarınızın mat yüzeyini (tabanını) bir bistürü veya benzer kesiciyle çok hafif kazıdığınızda mavi renk elde edeceksiniz. Dialarınızda da koyu noktaları saptayıp, özellikle bu noktaları kazımanız daha doğru olacaktır. Derin kazıdığınız taktirde beyaza ulaşacaksınız.

Gereğinde atabileceğiniz nitelikteki dialar üzerinde bu denemeyi yapıp maviyi elde edebildiyseniz, bu kez, kazıma sonucu fotografta çok özel bir etki elde etmeyi umduğunuz başka dialar üzerinde denemeler yapmalısınız. Dialarınız da kart baskısında olduğu gibi kazıma sonucu kirlenecektir. Optik paper yardımıyla dialarınız üzerinde oluşmuş tortuyu temizleyebilirsiniz.

Bu dialara bir projeksiyon makinasıyla baktığınızda veya baskılarını yaptırdığınızda şaşırtıcı ve güzel fotograflar elde ettiğinizi göreceksiniz.

 

Fotoğraf: Ebru TEKEREK

Fotoğraf: Ebru TEKEREK

Fotoğraf: Ebru TEKEREK
Ziyaretçi Sayısı:1000445
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram