Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Platformlar, KASK (Kocaeli Amatör Sanatçılar Kulubü)

22.Yılında KASK

1980’den 2002’ye KASK

 Tarih 7 Mayıs 1980..İzmit’te bir süredir sancıları yaşanan bir doğum gerçekleşiyor. Plastik Sanatlar ile ilgilenen bir grup insan, Mimar Faruk Ertunç başkanlığında ilk toplantısını yaparak, KASK kısa adı ile Kocaeli Amatör Sanatçılar Kulubü’nün geçici yönetim kurulunu oluşturdular.

7 Mayıs’da temeli atılan dernek, ilk genel kurulunu 18 Temmuz 1980’de gerçekleştirerek, Faruk Ertunç başkanlığında İrfan Parça, Şakir Satır, Malik Ürgüplüoğlu ve Şaman Sezeralp’ten oluşan yönetimle işe başladı.

Kuruluşunda tüm plastik sanatlarını kapsaması düşünülen KASK, kısa sürede fotoğraf severlerin sürekli etkinlikleriyle tamamen bir fotoğraf derneği kimliğine bürünmüştür.

 Dernek kuruluşu ile birlikte, kısa süre içinde birçok sergiler açmış, gösteriler ve kurslar düzenlemiştir. İlk yıllarda etkinlikleri ile katkı verdikleri önemli organizasyonlar olan “Kocaeli Fuar etkinlikleri”, “Yarımca Festivali” etkinliklerinin yanı sıra, Turizm Haftası, Dünya Çevre Günü, Sakatlar Haftası, Atatürk’ün Doğumunun100.yılı etkinlikleri, Sergi ve gösteriler Kocaeli’nde destek verilen organizasyonlar arasında sayılabilir.

 Derneğin ismi KASK aynı kalmak şartıyla 1989 yılında Kocaeli Fotoğraf Sanatçıları Derneği olarak değiştirilmiş, 1997 yılındaki yapılan değişiklik ise derneğin ismi hale kullanılmakta olan Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği olmuştur.

1992 yılında Rotary Kulübü ile ortaklaşa ilk Uluslar arası yarışmalar düzenlenmiş, İzmit Belediyesi ile ilk Eski İzmit Fotoğrafları sergisini açmış, 1994 yılında, “Genç Kocaeliler Derneği” ile “Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş İnsanları” konulu yarışmayı düzenlemiş, 1996 yılında İl Kültür Müdürlüğü ile birlikte “Şehre Karşı İşlenen Suçlar” konulu yarışmaya 1996-1997 yılları arasında Derince ve Körfez Belediyelerinin düzenlediği yarışmalara 1998 Pegasus’un düzenlediği yarışmaya ve son olarak da Honda Bayii Uzuner Otomotiv A.Ş.’nin düzenlediği “otomobil ve insan” konulu yarışmayı düzenlemiştir.

 1994 yılında Kocaeli’nin ilk müzayedesi ve Türkiye’nin ilk fotoğraf müzayedesi KASK’ın öncülüğünde gerçekleştirilmiş. İZEYAP “İzmit Evleri Yaşatma Projesi” yararına düzenlenen organizasyonda Eski İzmit fotoğraflarının röprodüksiyonları satılarak, geliri ile projeye destek sağlanmıştır.

 KASK 1980’li yıllarda bu yana ülkemizdeki fotoğraf derneklerinin oluşturduğu dernekler ortak toplantıları, FDÇK , TFDB gibi yapılanmalar içinde sürekli yer almış, bu yapıların organize ettiği tüm karma çalışmalarda, ortak sergilerde, konulu çalışmalarda aktif katılımda bulunmuştur.

 İçlerinde birçok ulusal ve uluslar arası başarılara sahip 53 asil, 6 onur üyesi bulunan derneğimiz düzenlediği etkinlikler ile kendi üyelerinin çalışmalarının yanı sıra ülkemizdeki fotoğraf çalışmalarından örneklerini de kentimize taşıyarak ve fotoğraf ustalarını konuk ederek ilimizde fotoğraf sanatının sevilmesi ve yaygınlaşması için faaliyet gösteren tek sanat derneğidir.

 1997 den bu yana düzenlenmekte olan ve bu yıl 6.sı gerçekleştirilecek Kocaeli Fotoğraf Günleri ile gittikçe daha geniş bir kesime ulaşarak fotoğraf sanatının en iyi örnekleri kentimiz halkı ve sanatseverlerle buluşturulmaktadır.

 Böylece ortaya çıkan, fotoğrafı daha yakından tanıma talebinin karşılanması amacıyla düzenlenen etkinliklerinde içeriği ve kalitesi sürekli gelişmektedir.

KASK YÖNETİM KURULU
Ziyaretçi Sayısı:1000887
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram