ENGLISH
 
Editör/Yayın Yönetmeni

Selahattin Nemlioğlu

Yayın Kurulu

Zehra Soylu Çöplü
Reyhan Bilir
Ali Hakan İlban
Ertan Şide
Salih Zeki İlban


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 


    Sayılar    Sayı 41    EDİTÖRDEN
EDİTÖRDEN

Fotografya, yıllardır beğeniyle okuduğum, çeyrek asırdır sanal ortamda gönüllülük esasında kültürel bir görev üstlenen, kendi bilincinin değerinin farkında olan bir kolektif. İçinde yaşadığımız dünya, yirminci yüzyılın başından itibaren, insanın geçmiş alışkanlıklarını değiştirerek, her kültürel üretime bilgi, düşünce, yaratıcılık ve anlam yükleyerek, toplumsal iletişim döngüsü içine taşımış. Kültürel anlamda fotoğraf makinenin çektiği biçim değil, fotoğrafçının söylemidir. Fotoğrafın öğrenilmesi ve gelişmesinde en büyük sorun, insanların fotoğraf nedir sorusunu çok basit görüp, onu bir kartpostalın sıradan güzelliğinin aracı varsaymasıdır. İşte ilk günden itibaren Fotografya, bu konuda bir ışık olma misyonunu üslenmiştir.

Bugün dünya değişti. İnternetin olanaklarıyla, kolektif medyanın bilgi paylaşımı, kutuplardaki insana da, Afrika’daki insana da, Moğolistan’daki insana da aynı uzaklıkta. 1990’ların ortalarında internet ortamının önemini görerek, hiçbir beklentisi olmadan, gönüllülük esasında çalışarak, sanal ortamda böyle bir dergiyi planlayan, emek veren, düşünce üreten, yazı yazan, fotoğraflarıyla katkıda bulunan herkesin emeğine şükran borçluyuz. Bu yazıyı kendi adıma değil, birlikte olduğum yayın kurulu adına kaleme aldığımı düşünürsek, bu ortak düşüncemizi dile getirmektedir. Hiçbir beklentisi olmadan çeyrek yüzyıllık bir süreç boyunca yayınlamak için çaba harcadığı Fotografya’yı, karşılıksız olarak finanse eden Uğur Okçu’ya da şükran borçluyuz. Yine hiçbir bedel almadan, toplumun kültürüne katkı amacı dışında bir beklentisi olmayan, çeyrek asırdır Fotografya’yı hostlarında yaşatan AdaNET’e de şükran borçluyuz.

İnternet hem şeytan ve hem melektir. Çünkü artık her dileyen söz söyleyebilir, yayın sunabilir, bilgi aktarabilir. İşte bu noktada şeytan olarak, sadece sizin doğrularınızı değil bilimin doğrularını da çarpıtan yanlış bilgilerin merkezidir. Melektir, çünkü içinde gerçek bilgilere de kolayca ulaşabilmenizi olanaklı kılar. Bu durumda interneti bir ilaç gibi görmek yanlış olmaz. Doktor yazarsa doğrudur, komşu verirse tehlikelidir. Onu bilinçli kullanırsak yaşam verir, yanlış kullanımı ise farklı bir bağımlılığa döner.

Bu noktadan hareket ettiğimizde, internetten bilgi sunmak, bir sorumluluk olarak içeriğin öneminin bilinçliliğini öne çıkarıyor. Fotoğrafya tarihsel çizgisi içinde bu bilinçliliğe sahip gönüllülerin emeğiyle bu güne geldi ve geleceğe yolculuğuna devam ediyor.

Fotografya’nın, bu değerlerin bilinciyle, nice çeyrek asırları geride bırakarak, kültürel paylaşımlarını sürdürmesi diliyoruz. Her yeni sayıda, bilinçli bir kolektif olarak, okuyucusunun güveninin bilincinde olarak, sorumluluğunu yerine getirmeyi sürdürecektir.
Ziyaretçi Sayısı:232
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram