Editör

Aysel Altun
Ayşe Saray

Yayın Kurulu

Ahmet Kutlay
Dora Günel
Tacettin Teymur


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
    Sayılar    Sayı 24    Hırsız
Hırsız Gökhan Turgut

ölüme gelir kitabında. Annesinin resminden söz ederken de ölüm ortadadır. Ölümün fotoğrafla içkinliğini nasıl okumalı? Bilge Karasu “ölümünüz çalamayacağınız ilk fotoğrafınız olacaktır” dediğinde Barthes’la aynı Şimdi’dedir kuşkusuz. Peki, Barthes’ın annesinin fotoğrafından yola çıkarsak “en yakınlarımızın görüntüsü” dediğimiz şey nedir? İzmir’de eski fotoğrafları satan biriyle karşılaşmıştım. Bir fotoğrafı edinmek, o şeyle yazgısal bir yakınlık kuruyor gibiydi. Şurada Kafka’nın bir fotoğrafı var: Sıkılmış bir orta sınıf çocuğu. Şuradaysa yoksanmış bir çocuk fotoğrafı. Her süreç kendi savaşını yaratıyor/veriyor. Can çekişme, ölüm –evet, neden olmasın?- bir fotoğrafı okumanın tek yolu olmalı o halde. “Sonun, başın, ortanın yittiği” bir Şimdi’de.
  • Hırsız

Geçen Schopenhauer’in kirpilerini buldum. Kirpi dendi mi, ağırlamak isterim hep, şurada: Isınmak için birbirimize ancak uzaktan uzağa sokuluruz... İlk bölümü yazdığımdan beri tek bir kare fotoğraf çekmedim. Bazen düşünüyorum, fotoğraftan bahsetmek, ondan hiç bahsetmemektir aslında. Gördüğüm şeyler dokunabildiğim şeylerse, bir fotoğrafa da asla yeteri kadar yakın olamayacağım. Gözlerimle fotoğraf çekmeyi öğrendiğimden değil, hırsızlığımdan düpedüz: Mutlu olduğuna inandığım fotoğrafları çalıyorum. Çünkü çaldıkça, biliyorum, bir gün Serendip’in Üç Prensi’ni bulacağım. İşte, diyeceğim, mutluluk! Yazmışım gibi tüm masallarını yeryüzünün, bir kez bir yerde olmuşum gibi.Sidewalk Cafe, Boulevard Diderot, Gökhan Turgut

Son fotoğrafım Sidewalk Cafe’den. Öpüşürken saatini çıkarmayı unutmuş bir adamla, saatin ne olduğunu bilmeyen bir köpek. Kadın mı? Onu tanımıyorum.
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa